Zavřít reklamu

Operační systém iPadOS 16 je doslova nabitý řadou skvělých novinek. Apple si každopádně jednu zajímavost nechal exkluzivně pro iPady s čipem M1 (Apple Silicon), respektive pro současný iPad Air a iPad Pro. Tato zařízení totiž dokážou využít své úložiště a přeměnit jej do podoby operační paměti. V takovém případě se pochopitelně zvýší i výkon samotného produktu, jelikož se jednoduše rozšíří jeho možnosti z hlediska zmiňované paměti. Jak to ale vlastně funguje a k čemu funkce těmto iPadům poslouží?

Jak už jsme naznačili výše, tato možnost slouží pro „proměnu“ volného místa na úložišti do podoby operační paměti, což může tabletům parádně pomoct v nejrůznějších situacích, kdy by jinak strádaly. Ostatně stejnou možností již roky disponují i počítače Windows a Mac, kde je funkce označována za virtuální paměť či odkládací soubor. Pojďme si ale nejprve říct, jak to vlastně funguje v praxi. Jakmile zařízení začíná postrádat na straně operační paměti, může část delší dobu nepoužitých dat přesunout do takzvané sekundární paměti (úložiště), díky čemuž se uvolní potřebné místo pro aktuální operace. Prakticky úplně stejně tomu bude i v případě iPadOS 16.

Odkládací soubor v iPadOS 16

Do operačního systému iPadOS 16, který se světu představil teprve začátkem června při příležitosti vývojářské konference WWDC 2022, zavítá funkce virtual memory swap neboli možnost přesunutí současně nepoužívaných dat primární (operační) paměti na paměť sekundární (úložiště), respektive do odkládacího souboru. Novinka ale bude dostupná pouze pro modely s čipem M1, které dokážou nabídnout maximální možný výkon. Například aplikace na nejvýkonnějším iPadu Pro s M1 dokážou v systému iPadOS 15 využít nanejvýš 12 GB z jednotné paměti pro vybrané appky, přičemž samotný tablet v takovéto konfiguraci nabízí 16 GB paměti. Díky podpoře odkládacího souboru se však schopnost zvýší na až 16 GB u všech iPadů Pro s M1, a stejně tak i u iPadu Air 5. generace s čipem M1 a úložištěm přinejmenším 256 GB.

Samozřejmě je také otázkou, proč se vlastně Apple rozhodl pro implementaci této funkce. Dle všeho je hlavním důvodem jedna z největších novinek – Stage Manager – která má za cíl znatelně usnadnit multitasking a nabídnout uživatelům podstatně příjemnější práci v rámci hned několika aplikacích. Při aktivním Stage Manageru je současně spuštěno hned několik aplikací (při připojení externího displeje až osm najednou), od nichž se očekává, že pojedou bez sebemenších problémů. To si pochopitelně vyžádá výkon, kvůli čehož Apple sáhl po této „pojistce“ v možnosti využití úložiště. S tím také souvisí, že je Stage Manager limitován pouze pro iPady s M1.

.