Zavřít reklamu

Začátkem června nám Apple při příležitosti vývojářské konference WWDC 2022 představil nové operační systémy, s kterými u jablíčkářů sklidil vcelku solidní úspěch. Spousta skvělých funkcí dorazila do iOS, iPadOS, watchOS i macOS. Jenže i přesto nový iPadOS za ostatními zaostává a ze strany uživatelů se mu dostává spíše negativních ohlasů. Bohužel zde Apple doplatil na skutečnost, která jablečné iPady trápí od dubna loňského roku, kdy se o slovo přihlásil iPad Pro s čipem M1.

Dnešní jablečné tablety totiž disponují hodně slušným výkonem, jenže jsou silně limitovány ze strany svého operačního systému. iPadOS bychom proto mohli označit za zvětšenou kopii iOS. S tímto cílem ostatně systém vlastně vznikl, jenže od té doby si zmiňované iPady značně polepšily. Svým způsobem „olej do ohně“ přilévá i samotný Apple. Své iPady totiž prezentuje jakožto plnohodnotnou alternativu za Macy, což se uživatelům pochopitelně moc nelíbí.

iPadOS nenaplňuje představy uživatelů

Už před příchodem operačního systému iPadOS 15 se mezi jablíčkáři strhla vášnivá diskuze o tom, zdali se Applu konečně podaří přinést vytouženou změnu. V tomto ohledu se nejčastěji hovoří o tom, že by se systém pro jablečné tablety měl přiblížit macOS a nabídnout víceméně stejné možnosti, které usnadňují takzvaný multitasking. Proto by nebylo na škodu dosavadní Split View, s jehož pomocí lze mít zapnutá dvě okna aplikací vedle sebe, nahradit klasickými okny z desktopu v kombinaci s dolní lištou Dock. Ačkoliv po podobné změně uživatelé volají delší dobu, Apple se k ní stále neodhodlal.

I přesto však nyní udělal krok správným směrem. Do nových systémů macOS a iPadOS totiž přinesl poměrně zajímavou funkci s názvem Stage Manager, která má za cíl podpořit produktivitu a výrazně usnadnit multitasking. V praxi si totiž uživatelé budou moci změnit velikost oken a rychle mezi nimi přepínat, čímž by se měla celkově zrychlit pracovní workflow. Dokonce v takovém případě nechybí ani podpora pro externí displeje, kdy si iPad dokáže poradit až s monitorem o rozlišení 6K. Ve finále tak uživatel může pracovat s až čtyřmi okny u sebe na tabletu a dalšími čtyřmi na externím displeji. Jenže je tady jedno zásadní ale. Funkce bude dostupná pouze na iPadech s M1. Konkrétně tedy na moderním iPadu Pro a iPadu Air. Navzdory tomu, že se jablíčkáři konečně dočkali nějaké vytoužené změny, tak i přesto ji nebudou moci využít, tedy alespoň ne na iPadech s čipy z rodiny A-Series.

mpv-shot0985

Nespokojení jablíčkáři

Apple si asi špatně vyložil dlouhotrvající prosby jablíčkářů. Ti totiž delší dobu žádali, aby toho iPady s čipem M1 jednoduše dokázaly o dost víc. Jenže Apple vzal tohle přání za slovo a na starší modely prakticky úplně zapomněl. Právě kvůli tomu je nyní řada uživatelů nespokojená. Viceprezident pro softwarové inženýrství Applu, Craig Federighi, v tomto směru argumentuje tím, že pouze zařízení s čipem M1 mají dostatek výkonu na to, aby dokázaly spustit všechny aplikace najednou, a hlavně k nim nabídnout responzivitu a obecně plynulý chod. To však na druhou stranu otevírá diskuzi, zdali nešlo Stage Manager nasadit i na starší modely, akorát v trošku limitovanější podobě – například s podporou nanejvýš dvou/tří oken bez podpory externího displeje.

Dalším nedostatkem jsou profesionální aplikace. Na iPady dodnes není k dispozici například Final Cut Pro, který by se náramně hodil pro úpravu videí na cestách. Dnešní iPady by s ním navíc neměly mít sebemenší problém – výkonu totiž mají na rozdávání, a stejně tak je i samotný software připraven na to, aby běžel na dané čipové architektuře. Je poměrně zvláštní, že Apple najednou takto výrazně podceňuje své vlastní čipy A-Series. Nebylo tomu totiž tak dávno, když při odhalení přechodu na Apple Silicon vývojářům poskytl upravený Mac mini s čipem A12Z, který neměl sebemenší problém se spuštěním systému macOS či hraním Shadow of the Tomb Raider. Když se tehdy dostalo zařízení do rukou vývojářů, jablíčkářská fóra se okamžitě zaplavila nadšením z toho, jak všechno nádherně funguje – a to šlo pouze o čip pro iPady.

.