Zavřít reklamu

O novém iPhonu se začne mluvit prakticky hned poté, co byl představen ten předchozí. Až nyní, zhruba dva měsíce před jeho představením, nám nicméně dává první významné indicie sám Apple, a to nedopatřením prostřednictvím firmwaru pro nový reproduktor HomePod.

Vývojáři, k nimž se ještě zdrojový kód HomePodu neměl dostat, tradičně prozkoumali získané materiály velmi důkladně a přišli s velmi zajímavými zjištěními.

Steve Troughton-Smith na Twitteru potvrdil předchozí zprávy o tom, že se nový iPhone bude odemykat obličejem, to když v kódu objevil zmínky o dosud nezveřejněném BiometricKitu a v něm „infračervené“ odemykání displeje. Jak vzápětí podotkl Mark Gurman, infračervené záření by mělo umožnit odemykat displej obličejem i ve tmě.

Další vývojář Guilherme Rambo se připojil s tím, že technologie odemykání telefonu obličejem je označena jako „Pearl ID“, dosud se o ní v médiích mluvilo jako o Face ID. Tím ovšem objevy tohoto iOS vývojáře neskončily. V kódu HomePodu našel také designový nákres bezrámečkového telefonu, což je s velkou pravděpodobností nový iPhone 8 (či jak se bude jmenovat).

36219884105_0334713db3_b

Nákresy, fotky a rendery a další údajné důkazy, že právě takto by měl nový iPhone vypadat, již internetem nějaký čas kolují, ale dosud se nejednalo o žádný přímý důkaz. Ten přichází až teď a zdá se, že Apple opravdu roztáhne svůj nový vlajkový iPhone co možná nejvíce do krajů, přestože minimální po celém obvodu zůstanou.

Z přední strany tak dle očekávání mizí Touch ID, alespoň v podobě dedikovaného tlačítka, a můžeme opět jen odhadovat, jak to Apple nakonec vyřeší. Zmiňují se čtyři varianty: buď Apple dokáže dostat Touch ID pod displej, nebo ho dá na záda, nebo do bočního tlačítka, nebo ho úplně odstraní.

Proti první variantě, která by byla uživatelsky nejpřívětivější, hovoří to, že dostat takovou technologii pod displej je zatím technologicky velmi náročné a drahé. Samsungu se to v Galaxy S8 nepovedlo a také u Applu zatím není vůbec jisté, zda něco takového do září dokáže. Druhá varianta by byla logická a nejjednodušší, ostatně ji také zvolil Samsung, ale z hlediska uživatelského zážitku nevychází tak dobře.

36084921001_211b684793_b

Integrace čtečky pro otisk prstu do bočního tlačítka tu už u některých jiných telefonů je, v případě nového iPhonu se ale o ní zatím vůbec nemluví. Stále pravděpodobněji se tak jeví varianta, že by Apple mohl Touch ID zcela opustit a plně vsadit na Face ID, respektive Pearl ID. V tom případě by musela být jeho technologie pro sken obličeje skutečně na vysoké úrovni, mnohem vyšší než u Samsungu Galaxy S8.

Podle přiloženého nákresu z kódu HomePodu i renderů, které na základě dostupných informací vytvořil Martin Hajek, to nicméně vypadá, že vpředu bude skutečně dostatek prostoru na klasickou kameru i další potřebné snímače a technologie. Právě horní část totiž bude jediná, kde displej nepůjde až ke kraji.

Do září tedy zůstává stále ještě mnoho otázek otevřených, ale bezrámečkový iPhone s technologií pro odemknutí obličejem se jeví velmi pravděpodobně. Stejně jako to, že půjde o prémiový a dražší model, vedle něhož budou představeny také dostupnější iPhony 7S a 7S Plus.

.