Zavřít reklamu

Apple nám představil nové počítače Mac jen formou tiskových zpráv spolu s jednou prezentací skoro jako vystřiženou z už připravené Keynote. Hlavní roli zde sice hrají MacBooky Pro s M2 Pro a M2 Max čipy, není ale záhodno přehlížet i toho třetího v řadě, a to Mac mini. Je tomu především kvůli jeho ceně. 

Mac mini je dlouhodobě nejdostupnější počítač Mac, který Apple nabízí. Má se jednat o vstupní bránu do světa macOS, i když bez monitoru a periferií. Jenže jeho cena postupně rostla, kdy jeho verze s M1 čipem stála dokonce 21 990 Kč, což rozhodně není nějak levný počítač. Dříve přitom byla jeho cena k uživateli o poznání přívětivější.

Dlouhodobě nejdostupnější Mac 

Ještě v minulé dekádě, když jsme zde měli procesory Intel, nabízel Apple svůj Mac mini za částku pod 20 tisíc Kč, kdy se skutečně mohlo jednat o výhodnou koupi. Apple Silicon ale nastavil nový trend a Apple potřeboval vývoj čipů také patřičně zaplatit, proto neměl důvod Mac mini nějak cenově zvýhodňovat. Bohužel pro Mac mini mohlo mít pro mnohé smysl pořídit si spíše M1 MacBook Air než právě jeho. To se ale nyní diametrálně mění.

Když se podíváme na ceny MacBooků Air, tak vás základní verze s čipem M1 vyjde na 29 990 Kč a s čipem M2 na 36 990 Kč. Jenže Mac mini s čipem M2 nyní stojí „pouhých“ 17 490 Kč. Apple tak zvětšil prostor mezi svým nejdostupnějším desktopem a laptopem, kdy zde dává uživateli dostatečný finanční prostor k tomu dokoupit si periferie a pořád být na o poznání nižší částce za MacBook Air a přitom s vyspělejším čipem. Od M2 MacBooku Air pak M2 Mac mini dělí téměř obrovských 20 tisíc Kč.

Design, který funguje 

Důvodů k tomu mohla mít společnost více. Předně jde tedy o to, že se mu peníze z vývoje začínají vracet a nepotřebuje tedy vyloženě vydělávat zrovna na Macu mini, kde především neinvestuje své zdroje do upgradu designu, když ten starý pořád velice dobře funguje. Laicky řečeno mu prakticky stačilo vyndat čip M1 a dát místo něho čip M2. V podstatě je to vlastně takový Mac mini SE, kdy (skoro) všechno zůstalo při starém, ale vylepšil se výkon. I u iPhonů SE se pak Apple snaží jet agresivnější cenovou politiku, proto ta levnější cena i zde.

Může to být ale i z toho důvodu, že Macy mini mají mizerné prodeje. My samozřejmě nevíme, jaké, je ale jasné, že MacBooky budou populárnější, profesionálové potřebující desktop nyní také spíše sáhnou po Mac Studio než po minim. Jenže Applu se právě z důvodu nezměněného designu a nízkých výrobních nákladů může pořád vyplatit mini verzi svého desktopu vyrábět. Je pořád třeba mít na paměti, že ne všichni potřebují notebooky, a ne všichni chtějí platit za počítač více jak 20 tisíc Kč, ale přitom by rádi svůj iPhone doplnili i systémem macOS. 

Překvapení, že je Mac mini „tak“ levný, to tedy rozhodně je, obzvlášť když Apple poslední dobou jen zdražuje, a to nejen u iPhonů ale třeba i HomePodů mini poté, co představil HomePod 2. generace. V každém ohledu nyní s M2 Macem mini udělal Apple počítač s nejlepším poměrem cena/výkon, který nyní ve svém portfoliu má, a i proto se dá tušit, že mu vdechl nový a populárnější život.

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.