Zavřít reklamu

Apple představil nový přepracovaný Mac Pro na vývojářské konferenci WWDC 2019 v červnu. Dostupnost nového počítače pro profesionální uživatele je však dosud neznámá a oficiální vyjádření odkazuje na tento podzim.

Nyní se ale zdá, že se ledy hnuly. Apple začal svým technikům a autorizovaným servisům zasílat nové podpůrné materiály a aktualizoval i svůj nástroj Mac Configuration Utility. Technici tak nyní znají cestu, jak nový Mac Pro přepnout do režimu DFU, ve kterém mohou pracovat přímo s firmware počítače. U současných Maců je Mac Configuration Utility nástroj obvykle využíván po výměně základní desky s bezpečnostním čipem T2.

Server MacRumors obdržel i konkrétní snímky obrazovky a další materiály, ale z důvodů ochrany svého zdroje je zatím nepublikoval. Každopádně to, že technici již dostávají manuály a Apple aktualizuje své nástroje je neklamným signálem, že se uvedení Macu Pro blíží.

mac-configuration-utility
Obecný vzhled nástroje Mac Configuration Utility

Roky čekání na Mac Pro jsou u konce

Nový počítač se vrací ke standardnímu modulárnímu designu, který zde již byl před verzí Mac Pro 2013 přezdívanou také jako „popelnice“. Apple u této verze vsadil příliš na design a počítač tak často funkčně trpěl. Nešlo pouze jen o chlazení, ale také dostupnost komponent třetích stran, což je pro profesionální počítač této kategorie zásadní.

Na nástupce jsme čekali několik let. Apple slib nakonec splnil, když v letošním roce skutečně ukázal Mac Pro 2019. Vracíme se ke standardnímu designu typu Tower, který Apple tentokrát ještě vylepšil. Soustředil se více na chlazení i výměnu komponent.

Základní konfigurace začne na ceně 5 999 USD, což se může po přepočtu a přičtení daně vyšplhat i k 185 tisícům korun. Výbava této konfigurace je přitom trochu slabší, ale musíme mít na paměti, že veškeré komponenty lze vyměnit. Základní model bude osazen osmijádrovým procesorem Intel Xeon , 32 GB ECC RAM, grafickou kartou Radeon Pro 580X a 256 GB SSD.

Apple rovněž uvede do prodeje svůj profesionální 32“ Pro Display XDR s rozlišením 6K. Jeho cena včetně stojánku je totožná se základní cenou Macu Pro.

.