Zavřít reklamu

Rok se s rokem sešel a OS X se připravuje na svoji další verzi – El Capitan. OS X Yosemite loni přinesl velkou změnu z pohledu uživatelského prostředí a vypadá to, že další iterace budou své názvy získávat podle objektů právě v národním parku Yosemite. Pojďme si shrnout, jaké zásadní novinky „Kapitán“ přináší.

Systém

Font

Lucida Grande byla odjakživa výchozím písmem v uživatelském prostředí OS X. Loni v Yosemite byla nahrazena za font Helvetica Neue a letos přišla opět změna. Nové písmo se jmenuje San Francisco, který už můžou dobře znát majitelé Apple Watch. Podobnou změnou by měl projít také iOS 9. Apple nyní disponuje třemi operačními systémy, a tak není divu, že se je snaží vizuálně zpodobnit.

Split View

V současnosti můžete na Macu pracovat tak, že máte okna otevřeny na jedné nebo více plochách, nebo máte okno v režimu celé obrazovky. Split View těží z výhod obou zobrazení a v režimu celé obrazovky umožňuje mít vedle sebe dvě okna najednou.

Mission Control

Mírně přepracován byl také Mission Control, tedy pomocník pro správu otevřených oken a ploch. El Capitan by měl přinést konec hromadění a skrývání oken jedné aplikace pod sebe. Jestli je to dobře nebo ne, ukáže až praxe.

Spotlight

První z nových funkcí se bohužel netýká češtiny – a sice vyhledávání pomocí přirozeného jazyka (podporované jazyky jsou angličtina, čínština, francouzština, němčina, italština, japonština a španělština). Stačí vepsat například „Documents I worked on last week“ a Spotlight vyhledá dokumenty z posledního týdne. Kromě tohoto Spotlight zvládne vyhledávat počasí, akcie nebo videa na webu.

Nalezení kurzoru

Občas se stane, že nemůžete najít kurzor, i když zběsile třepete s myší nebo rejdíte po trackpadu. V El Capitanovi se při této krátké chvilce paniky kurzor automaticky zvětší, takže jej najdete prakticky okamžitě.


Aplikace

Safari

Panely s často používanými stránkami lze v Safari připnout k levému okraji, které zde zůstanou i při opětovném spuštění prohlížeče. Odkazy z připnutých panelů se otvírají v nových panelech. Tuto funkci již dlouho nabízí Opera nebo Chrome a osobně mi v Safari poměrně dost chyběla.

Mail

Šoupněte doleva a smažete e-mail. Šoupněte doprava a označíte jej jako přečtený. Všichni tyto gesta používáme denně na iOS a brzy budeme také v OS X El Capitan. Nebo budeme v okně pro nový e-mail mít rozepsaných více zpráv ve více panelech. Mail z textu zprávy chytře navrhne přidání události do kalendáře nebo nového kontaktu.

Poznámky

Seznamy, obrázky, lokace z map nebo dokonce náčrtky, to vše můžete skladovat, třídit a upravovat v aplikaci Poznámky, která je zcela přepracována. Všechny tyto nové funkce dostane také iOS 9, a tak bude všechen obsah synchronizován přes iCloud. Že by přišla vážná hrozba pro Evernote a jiné zápisníky?

Fotky

Aplikaci Fotky přinesla teprve nedávná aktualizace OS X Yosemite a už se na nás hrnou nové funkce. Jedná se o doplňky třetích stran, které budkou ke stažení v Mac App Store. Populární aplikace z iOS tak mohou dostat šanci také na OS X.

Mapy

Mapy nejsou vhodné jen pro navigaci autem, ale také pro vyhledání spojů městské hromadné dopravy. V El Capitanovi si budete moci s předstihem vyhledat spojení, odeslat si ho do iPhonu a vyrazit na cestu. Zatím se bohužel jedná jen o vybraná světová města plus o více než 300 měst v Číně. Je vidět, že Čína je pro Apple skutečně významný trh.


Pod pokličkou

Výkon

Ještě před uvedením OS X El Capitan kolovaly zvěsti, že by měla přijít optimalizace a stabilizace celého systému – něco jako býval „starý dobrý” Snow Leopard. Aplikace se mají otevírat až 1,4krát rychleji nebo náhled PDF má systém zobrazit až 4krát rychleji než Yosemite.

Metal

Macy nikdy nebyly herní počítače a ani se jimi být nesnaží. Metal byl primárně určený pro iOS zařízení, avšak proč jej nevyužít také na OS X? Mnoho z nás si občas zahraje nějakou tu 3D hru, tak proč ji nemít v lepších detailech také na Macu. Metal by měl také pomoci v plynulosti systémových animací.

Dostupnost

Jak už bývá zvykem, betaverze jsou vývojářům dostupné ihned po skončení WWDC. Loni Apple vytvořil testovací program také pro širokou veřejnost, kdy si OS X může před jeho uvolněním vyzkoušet kdokoliv – veřejná beta by měla přijít v létě. Finální verze bude zdarma ke stažení na podzim, přesné datum však ještě nebylo upřesněno.

UX Designer • Hruška nebo Jablko, asi je mi obojí souzeno

Všechny články autora

Diskuze k článku

  „Metal by měl také pomoci v plynulosti systémových animací.“ – Tak to doufám je to hlavní. Federighi to tam opravdu zmínil a neříkal to imho jen tak pro srandu, přiznal tím, že to v současnosti není úplně ono. Opravdu to chce už něco dělat s tou letitou přehlídkou záškubů, trhání a GUI glitchů a lagů. Teď ještě převést řeči do praxe, až potom uvěřím, že to mysleli vážně…

  No neoznámili které GPU budou Metal podporovat, což mě znervózňuje, protože mám non-retina Mid 2012… špetku naději mi dává fakt, že nezahodili podporu iOS 9 na iPhone 4S, ale je fakt že psát low level driver pro Intel HD 4000 je trochu jiný kalibr.. Právě instaluju developer preview, tak doufám že to tam někde vyštrachám..

  No i mě tohle trochu děsí, protože já mám Mid2010 17“ a to už je dědeček, který ale pro mě nemá adekvátní náhradu – ty super jemné, ale malé displeje, které Apple nyní na noteboocích nabízí nejsou nic pro moje oči (zkoušel jsem nějakou dobu pracovat s MBP15 Retina a je to opravdu mnohem horší než můj stačiřký MBP17)…

  Opravdu škoda, že Apple je tak úspěšný ve spotřebních produktech (=telefony) a proto si může dovolit kašlat na nás co si nehrajeme, ale pracujeme (no offense – to je samozřejmě záměrná ironická bagatelizace :)

  Díky, leč když to zpustím na 10.11, tak mi to akorát padne (MBP 13″ Mid 2010 s nvidii 320M)

  To je škoda. Včera večer jsem naprogramoval novou utilitku, která projde všechna GPU, jelikož tato od netkas vždy aktivuje to nejvýkonější GPU, což je v mém případě GT650M. Jak přijdu z práce, tak utilitu nazdílím.

  stačí ho spustit, pokud to nejde, tak otevřít terminál a napsat(bez uvozovek) „chmod a+x “ a drag&drop ikonu toho souboru do okna terminálu, pak enter… a ideálně ten drag&drop znovu a enter…. mělo by stačit udělat pouze první příkaz a aplikace by měla jít spustit myší… omlouvám se že jsem to takto zkomplikoval ale před uploadem jsem měl soubor zabalit do ZIPu nebo na DMG obraz, pak by nepřišel o příznak spustitelného souboru

  Díky, takže výstup je:

  2015-06-12 15:10:49.825 metal[1992:475876] Metal devices :0

  logout

  Saving session…completed.

  Deleting expired sessions…none found.

  Takže pro 320M asi očekávaný výsledek. Těžko říct, zda Apple časem rozčíří podporu, jsme v betě, ale sám tomu moc nevěřím.

  tak to je mi líto.. je to sice developer preview, ale rozšíření podpory bych už nečekal..

  2015-06-12 20:16:25.786 metal[667:30270] Metal devices :2
  2015-06-12 20:16:25.787 metal[667:30270] Device 1:
  {
  name = „NVIDIA GeForce GT 650M“;
  }
  2015-06-12 20:16:25.787 metal[667:30270] Device 2:
  {
  name = „Intel HD Graphics 4000“;
  }

  Mimochodem dneska ráno mi zvonil mobil a měl jsem zaplý El Capitan, začal mi zvonit automaticky i Mac, jakmile jsem hovor na telefonu zvedl, tak po 10 sekundách hovoru slyším bzučení mechaniky v Macovi, Handoff shodil OS X komplet, je to sice jen Developer Preview, ale dle mého názoru by žádná služba jako je Handoff&Continuity neměla složit operační systém na kolena byť se jedná o DP, celkěm mě to děsí…

  Funkce super, jen ta prezentace Metalu je v roce 2015 trochu k smíchu, až bude na OS X možné spouštět opravdu graficky propracované hry jako GTA 5, potom můžou mluvit o úspěchu.

  Takže 10.11 nahozeno, zatím to funguje pěkně. Nový font je výborný. Neřišel jsem zatím na to jak ověřit funčnost Metalu, asi nahodím Xcode a udělám demo aplikaci, mohlo by tam být nějaké API přes které bych se mohl dozvědět více. Každopáně mě trápí jedna věc….. ZMIZELO GESTO 3 PRSTŮ PRO PŘESUN OKEN(click & drag)!! Gesta byly vubec nějak přeštelované, gesta co byly na 4 prsty jsou nyní na 3, to jsem vratil zpět, ale nedá se nikde zapnout gesto 3 prstů…. snad to je tím preview nebo tím že neznám nějké nové gesto,ale dost by mi vadilo kdyby to zmizlo…

  Nic nikde nezmizelo. Všechno máte v Accessibility – Mouse & Trackpad – Trackpad Options… Tam si zvolíte Dragging: without drag lock, with drag lock nebo three finger drag.

  Co se týká přednastavených gest v System Preferences / Trackpad, tak defaultně jsou vždy tříprstá gesta, čtyřprstá jsou volitelně. Pokud jste však u předchozích systémů dělal vždy upgrade, vaše předvolby to nezmění, proto jste si mohl po čisté zkušební instalaci 10.11 někde bokem (předpokládám) myslet, že je nyní něco jinak – není.

  Díky, do Accessibility jsem koukal ale tu volbu jsem přehlédl. Každopádně jsem nikdy do accessibility předchozích verzích systému vůbec nemusel.

  A co se týče 4-prstých gest, tak mám doma 2 macy na kterých jsem začal na OS X 10.8, nikdy jsem nedělal upgrade, ale vždy čistou instalaci nocého OS X a na obou počítačích jsem vždy měl 4-prsty na mission control a přepínání ploch defaultně. Jediné co jsem musel vždy změnit bylo zapnutí kliknutí tapnutím, pravý klik dvěma prsty a exposé… OS X 10.11 mám na externím disku.

  Je fakt, že to přesouvání oken třemi prsty do Accessibility asi vrazili teď, předtím to bylo možná v nastaveních Trackpadu. Já používám dragging without drag lock, takže jsem tam lezl vždy, proto už mi to nepřijde. Tři prsty nemohu na přesun oken používat, protože by mi nefungoval pohyb zpět/dopředu třeba ve Finderu, což se dělá právě švihnutím třemi prsty a používám to prakticky neustále.

  Nicméně 4-prstá gesta jsem jako default opravdu ještě neviděl (naposledy to bylo na Exposé a zobrazení plochy ve starém 10.6). Od té doby, co je Mission Control, Aplikační Exposé a přsouvání mezi plochami do stran, tak je na to počínaje 10.7 defalt 3 prsty (a také to vždy přenastavuji – i kvůli toho, že by mi opět nešlo zpět/vpřed). Možná za to u vás mohla nějaká obnova z Time Machine např., nevím.

  P.S.: Aby nedošlo ke zmatení, jsem jedna a tatáž osoba :-) nějak se mi tam vkradlo jiné jméno, asi zde kdosi úřadoval.

  Tak už jsem tomu přišel na kloub, přečetl jsem si dialogy v Yosemite a bylo to tam. Opravdu jsou to defaultně gesta na 3 prsty, problém byl v tom že Yosemite (a starší) vezme gesto se 4 prsty jako by to byly 3.. mám nastavená prsty 3 ale používám 4 :) … každopádně El Capitan už tak tolerantní není a nedělá na 4 prsty nic… žiju s tím tak dlouho že si 10.11 budu muset na 4 nastavit :D … Co ta utilita na Metal, nějaký výsledek?

  Je fakt, že to bere 4 prsty jako 3. V mém případě tedy ale i na 10.11 :-) Také čistá instalace na ext. disku. Ty 4 prsty mám také zažité, protože se tak vyvolávalo vždy klasické Exposé ještě než přišli s Mission Control.

celý text

Čtěte více.