Zavřít reklamu

Rok se s rokem sešel a OS X se připravuje na svoji další verzi – El Capitan. OS X Yosemite loni přinesl velkou změnu z pohledu uživatelského prostředí a vypadá to, že další iterace budou své názvy získávat podle objektů právě v národním parku Yosemite. Pojďme si shrnout, jaké zásadní novinky „Kapitán“ přináší.

Systém

Font

Lucida Grande byla odjakživa výchozím písmem v uživatelském prostředí OS X. Loni v Yosemite byla nahrazena za font Helvetica Neue a letos přišla opět změna. Nové písmo se jmenuje San Francisco, který už můžou dobře znát majitelé Apple Watch. Podobnou změnou by měl projít také iOS 9. Apple nyní disponuje třemi operačními systémy, a tak není divu, že se je snaží vizuálně zpodobnit.

Split View

V současnosti můžete na Macu pracovat tak, že máte okna otevřeny na jedné nebo více plochách, nebo máte okno v režimu celé obrazovky. Split View těží z výhod obou zobrazení a v režimu celé obrazovky umožňuje mít vedle sebe dvě okna najednou.

Mission Control

Mírně přepracován byl také Mission Control, tedy pomocník pro správu otevřených oken a ploch. El Capitan by měl přinést konec hromadění a skrývání oken jedné aplikace pod sebe. Jestli je to dobře nebo ne, ukáže až praxe.

Spotlight

První z nových funkcí se bohužel netýká češtiny – a sice vyhledávání pomocí přirozeného jazyka (podporované jazyky jsou angličtina, čínština, francouzština, němčina, italština, japonština a španělština). Stačí vepsat například „Documents I worked on last week“ a Spotlight vyhledá dokumenty z posledního týdne. Kromě tohoto Spotlight zvládne vyhledávat počasí, akcie nebo videa na webu.

Nalezení kurzoru

Občas se stane, že nemůžete najít kurzor, i když zběsile třepete s myší nebo rejdíte po trackpadu. V El Capitanovi se při této krátké chvilce paniky kurzor automaticky zvětší, takže jej najdete prakticky okamžitě.


Aplikace

Safari

Panely s často používanými stránkami lze v Safari připnout k levému okraji, které zde zůstanou i při opětovném spuštění prohlížeče. Odkazy z připnutých panelů se otvírají v nových panelech. Tuto funkci již dlouho nabízí Opera nebo Chrome a osobně mi v Safari poměrně dost chyběla.

Mail

Šoupněte doleva a smažete e-mail. Šoupněte doprava a označíte jej jako přečtený. Všichni tyto gesta používáme denně na iOS a brzy budeme také v OS X El Capitan. Nebo budeme v okně pro nový e-mail mít rozepsaných více zpráv ve více panelech. Mail z textu zprávy chytře navrhne přidání události do kalendáře nebo nového kontaktu.

Poznámky

Seznamy, obrázky, lokace z map nebo dokonce náčrtky, to vše můžete skladovat, třídit a upravovat v aplikaci Poznámky, která je zcela přepracována. Všechny tyto nové funkce dostane také iOS 9, a tak bude všechen obsah synchronizován přes iCloud. Že by přišla vážná hrozba pro Evernote a jiné zápisníky?

Fotky

Aplikaci Fotky přinesla teprve nedávná aktualizace OS X Yosemite a už se na nás hrnou nové funkce. Jedná se o doplňky třetích stran, které budkou ke stažení v Mac App Store. Populární aplikace z iOS tak mohou dostat šanci také na OS X.

Mapy

Mapy nejsou vhodné jen pro navigaci autem, ale také pro vyhledání spojů městské hromadné dopravy. V El Capitanovi si budete moci s předstihem vyhledat spojení, odeslat si ho do iPhonu a vyrazit na cestu. Zatím se bohužel jedná jen o vybraná světová města plus o více než 300 měst v Číně. Je vidět, že Čína je pro Apple skutečně významný trh.


Pod pokličkou

Výkon

Ještě před uvedením OS X El Capitan kolovaly zvěsti, že by měla přijít optimalizace a stabilizace celého systému – něco jako býval „starý dobrý” Snow Leopard. Aplikace se mají otevírat až 1,4krát rychleji nebo náhled PDF má systém zobrazit až 4krát rychleji než Yosemite.

Metal

Macy nikdy nebyly herní počítače a ani se jimi být nesnaží. Metal byl primárně určený pro iOS zařízení, avšak proč jej nevyužít také na OS X? Mnoho z nás si občas zahraje nějakou tu 3D hru, tak proč ji nemít v lepších detailech také na Macu. Metal by měl také pomoci v plynulosti systémových animací.

Dostupnost

Jak už bývá zvykem, betaverze jsou vývojářům dostupné ihned po skončení WWDC. Loni Apple vytvořil testovací program také pro širokou veřejnost, kdy si OS X může před jeho uvolněním vyzkoušet kdokoliv – veřejná beta by měla přijít v létě. Finální verze bude zdarma ke stažení na podzim, přesné datum však ještě nebylo upřesněno.

.