Zavřít reklamu

V polovině října se Apple vytáhl s revoluční novinkou, kterou byl přepracovaný MacBook Pro (2021). Ten přišel ve dvou variantách – s 14″ a 16″ obrazovkou – přičemž jeho největším dominance se bezesporu ukrývá ve výkonu. Gigant z Cupertina totiž nasadil dva zcela nové čipy s označením M1 Pro a M1 Max, ze kterých si uživatel může vybrat. A musíme uznat, že má k dispozici skutečně bohaté možnosti. Po stránce výkonu se totiž laptopy posunuly do míst, kde si je ještě nedávno nedokázal nikdo ani představit.

Zároveň nyní došlo k představení již dvanácté generace procesorů Intel, tentokrát s označením Alder Lake, ve které si první příčku zajistil kousek Intel Core i9-12900K. Než se ještě podíváme na dostupná data, o kterých se v posledních dnech neustále mluví, je samozřejmě nutné uznat, že se jedná o skutečně kvalitní a výkonný procesor, který má rozhodně co nabídnout. Má to ale jedno velké ale. Navzdory tomu, že dle současných benchmarkových testů je procesor od Intelu zhruba 1,5x výkonnější nežli M1 Max, tak to má i svou druhou stránku. Co se jinak týče výsledků, tak v Geekbench 5 M1 Max získal průměrně 12500 bodů, zatímco Intel Core i9-12900K si přišel na 18500 bodů.

Proč nelze srovnávat zmiňované čipy

Celé srovnání má ale jeden vcelku větší háček, kvůli kterému nelze čipy tak úplně srovnávat. Zatímco Intel Core i9-12900K je takzvaně desktopový procesor pro klasické počítače, tak v případě M1 Max se bavíme o mobilním čipu určeném pro laptopy. V tomto směru by bylo lepší, kdyby se do srovnání podívala vylepšená verze současného nejlepšího čipu od Applu, o které se hovoří jakožto o možné budoucnosti vrcholného Macu Pro. Ačkoliv je tedy výkon Intelu aktuálně nezpochybnitelný, je potřeba si uvědomovat i tento fakt a neplést tak, jak se říká, jablka s hruškami.

Zároveň se tady nachází ještě jeden obrovitánský rozdíl, který staví oba čipy do úplně jiných kategorií. Zatímco čipy ze série Apple Silicon, tedy M1, M1 Pro a M1 Max, si zakládají na architektuře ARM, tak procesory od Intelu běží na x86. Právě použití ARMu jablečné společnosti umožňuje poslední rok posouvat výkon svých počítačů do nepředstavitelných výšin, přičemž i tak si dokážou zachovat „chladnou hlavu“ a nabídnout nízkou energetickou náročnost. Navíc Apple nikdy nezmiňoval, že se chystá vyvíjet ty nejvýkonnější čipy na světě. Namísto toho mluvil o takzvaném industry leading performance per watt, čímž má na mysli úžasný výkon i při již zmiňované nízké energetické náročností. Zjednodušeně by to šlo říct, že se Apple Silicon snaží být nejlepší v poměru výkon/spotřeba. A přesně tohle se mu taky daří.

mpv-shot0040

Je lepší Intel, nebo Apple?

Pojďme si ještě v závěru říct, který z čipů, M1 Max a Intel Core i9-12900K, je tedy skutečně lepší. Když se na to podíváme z pohledu surového výkonu, tak má jasně navrch procesor od Intelu. Při zohlednění ostatních aspektů, například nízké spotřebě v případě Apple M1 Max, můžeme mluvit o poměrně solidní remíze. Skvělým příkladem toho jsou právě nové 14″ a 16″ MacBooky Pro, jež nabízejí nejen výkon, ale zároveň jej dokážou sbalit na cesty a fungovat dlouhé hodiny bez připojení adaptéru.

Lepší srovnání by pak mohly přinést mobilní verze 12. generace procesorů Intel Core Alder Lake, které Intel odhalí v příštím roce. Ty by pak mohly být přímým konkurentem pro zmiňovaný MacBook Pro (2021).

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Porovnávať procesory nemá význam, pretože sú len jedna z častí celého systému. Ak tomu správne rozumiem, tak Intel v rámci architektúry x86 je limitovaný zbernicou, RAM, GPU a ostatnými komponentmi na motherboarde, čo v prípade ARM architektúry je už priamo prepojené a vyladené. A taktiež záleží na konkrétnych aplikáciách. Je to podobné ako v prípade procesorov a RAM pre Android telefóny, kde aj silnejší procesor s RAM neznamená rýchlejšiu odozvu.

    Je to vtipný, protože zatím co když Apple vyrobí mobilní procesor, který je lepší než ten desktopový, tak se tím může chlubit a dokonce by se tím měl chlubit, protože to je hustý a s M1 rodinkou se jim to povedlo, protože žádný mobilní procesory běžně vyskytující se ve spotřební elektronice na tuhle řadu nemají, Intel, když srovná svoje nejnovější desktopové procesory s mobilní platformou už rok starou, to je zaprve na úrovni argumentačního faulu a za druhé, kdyby nebyly výkonnější, tak by Intel byl naprosto v háji:) Oni prostě musejí být výkonnější. Ve chvíli, kdy se stane, že mobilní CPU a GPU budou výkonější, desktopovej trh prostě skončil:)

celý text

Čtěte více.