Zavřít reklamu

V minulém měsíci došlo k odhalení nové generace jablečných telefonů s označením iPhone 13. Apple nám konkrétně naservíroval čtveřici modelů, které se sice pyšní stejným tělem jako loňská řada, avšak přinášejí zajímavé novinky v případě displeje, fotoaparátů či videa. Samozřejmě cupertinský gigant také vsadil na nový čip Apple A15 Bionic, který je údajně o 50 % výkonnější než konkurence. Jedná se však o poněkud vágní označení, jež toho o schopnostech nových telefonů moc neprozradí.

Přesně proto se na zoubek čipu Apple A15 Bionic podíval portál AnandTech. Hned v úvodu můžeme zmínit, že podle jejich poznatků není čip o 50 % lepší než konkurence, ale rovnou o 62 %. Zároveň používá energeticky podstatně náročnější jádra, avšak ale i přesto je čip obecně relativně úsporný a dobře pracuje s dostupnými zdroji. Čip A15 si pravděpodobně zakládá na vylepšeném 5nm+ výrobním procesu, který firma TSMC, přední výrobce čipů pro Apple, označuje jako N5P. Vylepšení se navíc dočkala i system cache, která dokonce vzrostla o dvojnásobek na 32 MB. To je ostatně klíčem k úspornému výkonu. Podobně si polepšila i L2 cache u dvou výkonných jader (z celkových šesti, zbylé čtyři jsou úsporná). Ta byla navýšena o 50 % z původních 8 MB na 12 MB. Ačkoliv se na první pohled jedná o zanedbatelné hodnoty, tak je nutné upozornit, že díky tomu se čip A15, respektive tedy jeho dvě výkonná jádra, dostávají v případě L2 cache na stejnou úroveň, jakou nabízí čip M1.

Sečteno podtrženo, podle portálu AnandTech je nový čip Apple A15 Bionic podstatně výkonnější a efektivnější, než jak jej cupertinský gigant původně prezentoval. Aby toho navíc nebylo málo, tak je navíc i o 17 % úspornější (při maximální zátěži) ve srovnání s jeho předchůdcem v podobě čipu Apple A14 Bionic. I přesto však má svou Achilovu patu. Ta každopádně není problémem samotného čipu, nýbrž systémem odvodu tepla, kvůli čemuž se telefony mohou setkávat s thermal throttlingem. Tento systém je u iPhonů jeden z nejhorších vůbec – teplo se špatně šíří tělem telefonu a hůře se tak odvádí pryč. Navzdory tomu je iPhone 13 (Pro) po stránce výkonu o poznání napřed před svou konkurencí.

Jak šel čas a kam se výkon posune

Není žádným tajemstvím, že ve vývoji mobilních čipů je Apple zkrátka o něco napřed. To ostatně prokazuje i graf od Creative Strategies, který bere v potaz výsledky iPhonů v benchmarkových testech, respektive v testech na jedno jádro. Graf pak následně také bere v potaz meziroční nárůst ve výkonu. Ten je pak nejvíce viditelný mezi čipy A8 a A9, tedy mezi iPhonem 6 a iPhonem 6S, kdy Apple dokázal raketově navýšit výkon. Zajímavý je také pohled při výměně telefonu jednou za tři až čtyři roky, což je mimochodem nejčastějším modelem pro přechod na novější iPhony. V takovém případě lze průměrně počítat se zdvojnásobením výkonu.

Vývoj výkonu v telefonech iPhone

Zároveň se nabízí prostor k zamyšlení, kam se výkon bude posouvat v následujících letech. Na internetu se totiž také objevily názory o tom, že Apple v případě čipu Apple A15 Bionic narazil na pomyslnou hranici dosavadních možností. Aktuální rozbor od AnandTech však tomu úplně nenasvědčuje – cupertinský gigant totiž ve finále navýšil výkon o něco víc, než prvotně prezentoval, přičemž navíc dokázal zapracovat na úspoře energie. Na bližší informace si tak zkrátka budeme muset počkat.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.