Zavřít reklamu

Pokud jste někdy používali makra třeba v textovém editoru, jistě mi dáte za pravdu, jak užitečné tyto věci jsou. Často opakující se akce vyvoláte stisknutím tlačítka nebo klávesové zkratky a ušetříte si spoustu práce. A co kdyby taková makra šla aplikovat pro celý operační systém? K tomu slouží Keyboard Maestro.

Keyboard Maestro je jeden z nejužitečnějších a nejuniverzálnějších programů, s kterými jsem se kdy setkal. Ne nadarmo ji považuje John Gruber z Daring Fireball za svou tajnou zbraň. Díky Keyboard Maestro přinutíte Mac OS, aby dělal spoustu sofistikovaných věcí automaticky nebo stisknutím klávesové zkratky.

Všechna makra si můžete rozdělit do skupin. Získáte tak přehled jednotlivých maker, které si můžete rozřadit k programu, kterých se týkají nebo jakou akci vykonávají. Pro každou skupinu si můžete nastavit vlastní pravidla, například při kterých aktivních aplikacích bude makro fungovat nebo při kterých naopak ne. Podle potřeb lze nastavit i další podmínky, při kterých má být makro aktivní. To vše platí v rámci celé skupiny maker, kterou si vytvoříte.

Samotná makra mají 2 části. První z nich je trigger, neboli spouštěč. Jedná se o akci, která dané makro aktivuje. Základní akcí je klávesová zkratka. Je nutno podotknout, že Keyboard Maestro bude mít větší prioritu než samotný systém, pokud tedy bude klávesová zkratka nastavená k jiné akci v systému, aplikace mu ji “ukradne”. Pakliže si například nastavíte globální makro se zkratkou Command+Q, už nebude tuto zkratku možné použít pro zavírání programů, což může být pro některé, co mačkají tuto kombinaci omylem, i přínosné.

Další trigger může být například napsané slovo nebo několik písmen po sobě. Tímto způsobem můžete například nahradit jinou aplikaci, která za vás automaticky doplňuje věty, slova nebo fráze. Makro lze také spustit zaktivováním konkrétního programu nebo naopak jeho přesunem do pozadí. Automaticky tak můžete třeba spustit fullscreen pro danou aplikaci. Užitečným způsobem spouštění je také skrz ikonku v horním menu. Tam si můžete uložit libovolný počet maker a pak už ho jen vyberete v seznamu a spustíte. Podobně funguje i speciální plovoucí okno, které po najetí myší expanduje v seznam maker. Spouštěčem může být také spuštění systému, nějaký konkrétní čas, MIDI signál nebo jakékoliv systémové tlačítko.

Druhou částí makra jsou samotné akce, jejichž souslednost si můžete jednoduše sestavit. K tomu slouží levý panel, který se zobrazí po přidání nového makra tlačítkem “+”. Z poměrně obsáhlého seznamu si pak můžete vybrat přesně akci, kterou potřebujete. A jaké akce zde nalezneme? Mezi základní patří spuštění a ukončení programů, vložení textu, spuštění klávesové zkratky, ovládání iTunes a Quicktime, simulace stisknutí klávesy či myši, výběr položky z menu, práce s okny, systémové příkazy a tak dále.

Dále je také nutno zmínit, že lze makrem spustit jakýkoliv AppleScript, Shell Script nebo Workflow z Automatoru. Pokud jednu ze zmíněných věcí alespoň trochu ovládáte, vaše možnosti jsou prakticky bezmezné. Keyboard Maestro má další skvělou funkci – umožňuje totiž makra nahrávat. Nahrávání spustíte tlačítkem Record a program bude zaznamenávat všechny vaše akce a zapisovat je. Tím si můžete ušetřit spoustu práce s vytvářením maker. Pokud se vám stane, že omylem během nahrávání uděláte nějakou nechtěnou akci, stačí jí pak v makru ze seznamu jednoduše vymazat. K tomu nakonec stejně dojdete, protože se mimo jiné zaznamenají všechny kliky myší, které zřejmě budete chtít promazat.

Keyboard Maestro už sám o sobě obsahuje několik užitečných maker, které naleznete ve skupině Switcher Group. Jedná se o makra pro práci s clipboardem a spuštěnými aplikacemi. Keyboard Maestro totiž automaticky zaznamenává historii clipboardu a pomocí klávesové zkratky si můžete seznam uložených věcí do schránky vyvolat a dále s ním pracovat. Pracovat umí jak s textem, tak s grafikou. V druhém případě se jedná o alternativní přepínač aplikací, který dokáže přepínat i jednotlivé instance aplikací.

A jak může vypadat Keyboard Maestro v praxi? V mém případě používám například několik klávesových zkratek pro spuštění aplikací nebo hromadné ukončení skupiny aplikací. Dále se mi povedlo aby klávesa nalevo od jedničky psala středník místo zkosené závorky, jak jsem zvyklý z Windows. Ze složitějších maker bych zmínil například připojení síťového disku skrz SAMBA protokol, také klávesovou zkratkou nebo přepínání účtů v iTunes pomocí nabídky v horním menu (obojí pomocí AppleScriptu). Užitečné pro mě je i globální ovládání přehrávače Movist, kdy lze třeba zastavit přehrávání, i když není aplikace aktivní. V jiných programech zase mohu využívat zkratky pro akce, pro které normálně zkratky nejsou.

To je samozřejmě jen zlomek možností využití tohoto mocného programu. Mnoho dalších maker napsaných jinými uživateli pak můžete najít na internetu, ať už přímo na oficiální stránce nebo na webových fórech. Zajímavé se například jeví zkratky pro počítačové hráče, kde třeba v populárním World of Warcraft mohou být makra velmi užitečným společníkem a značnou převahu nad soupeři.

Keyboard Maestro je program nabitý funkcemi a snadno dokáže nahradit až několik aplikací, a díky podpoře skriptů jsou jeho možnosti prakticky neomezené. Budoucí aktualizace na pátou verzi by pak měla být ještě více integrovaná do systému a přinese tak ještě další rozšířené možnosti, jak zkrotit váš Mac. Keyboard Maestro naleznete v Mac App Store za cenu 28,99 €

Keboard Maestro - 28,99 € (Mac App Store)


.