Zavřít reklamu

Je tomu jen pár týdnů, co Logitech představil svou novou klávesnici Ultrathin Keyboard mini pro iPad mini. Jeden kus zásluhou společnosti Dataconsult.cz skončil i v naší redakci, podrobili jsme jej tedy několikadennímu intenzivnímu testu. Klávesnic přímo pro iPad mini zatím moc na trhu není, řešení od Logitechu má tak dobrou šanci stát se nekorunovaným králem ve své třídě.

Klávesnice má stejně jako předchozí Ultrathin Keyboard Cover pro velký iPad shodnou konstrukci. Zadní strana je z hliníkového povrchu, který dokonale ladí se zadní stranou iPadu, ať už se jedná i bílou nebo černou variantu. Tvar přesně kopíruje záda tabletu, proto při přiklopené pozici působí jako dva iPady mini na sobě. Klávesnice komunikuje s iPadem prostřednictvím protokolu Bluetooth, nejedná se bohužel o úspornou verzi 4.0, nýbrž o starší verzi 3.0.

Stejně jako Smart Cover disponuje klávesnice funkcí Probudit/Uspat díky magnetu, bohužel chybí magnety po stranách, které by klávesnici držely připnutou na displeji, pokud tablet přenášíte.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Zpracování a konstrukce

Celá přední část je pak tvořena z lesklého plastu, kde dvě třetiny povrchu zaujímá klávesnice, zbylá třetina pak zejména drží balanc, aby se klávesnice s iPadem nepřeklopila dozadu a patrně v ní je umístěn i akumulátor, který podle výrobce udrží klávesnici v chodu po dobu čtyř měsíců při několikahodinovém psaní denně. Onen lesklý plast je velice náchylný na otisky prstů, ty však budou po většinu času spočívat zejména na klávesách. Je škoda, že Logitech raději nezvolil celohliníkový design.

iPad se zasazuje do připravené prohlubně nad klávesnicí, kde se magneticky uchytí. Spojení je natolik silné, že lze klávesnici s iPadem vyzdvihnout do vzduchu, aniž by se klávesnice od tabletu odpojila. Pevnosti nicméně napomáhá i úhel, ve kterém je iPad v mezeře zaklíněný. Logitech jako by dal na mou kritiku u Ultrathin Keyboard Cover a opatřil mezeru stejnou barvou jako zbytek klávesnice a vyplnil tak otvor, který vznikal na obou hranách. Z pohledu z boku tak nezůstává ošklivá strakatá díra.

Na pravé hraně pak nalezneme dvojici tlačítek pro párování a vypnutí/zapnutí a microUSB port pro dobíjení. Kabel o délce zhruba 35 cm je součástí balení a kromě manuálu už nic víc v krabičce nenajdete. Krabička samotná je nicméně velice elegantně vyřešená s bočním vysouvacím šuplíkem, díky kterému se nemusíte pro klávesnici nijak dobývat. Je to drobnost, ale potěší.

Klávesy a psaní

Klávesnice samotná je důsledek mnoha kompromisů daných rozměry iPadu mini. To se podepsalo zejména na velikosti kláves, které jsou zhruba o 3 mm menší než u MacBooku Pro, zatímco mezery mezi klávesami jsou shodné. Ony tři milimetry znamenají pro pohodlné psaní víc, než se může zdát. Hledali jste-li řešení pro psaní všemi deseti, v tuto chvíli můžete přestat recenzi číst a porozhlédnout se po něčem jiném. Ony chybějící tři milimetry vás nutí mít prsty takřka nalepené vedle sebe. Pokud nedisponujete opravdu malýma rukama, velké rychlosti psaní se zapojením všech prstů na Ultrathin Keyboard mini nedosáhnete.

Největší část problému nicméně představuje pátá řada kláves s číslicemi a s pro nás nepostradatelnými akcenty. Jednotlivé klávesy jsou totiž oproti předchozím čtyřem řadám dvakrát nižší a i na šířku mají o něco menší rozměry, důsledkem toho je nezvyklé posunutí řady, k čemuž dopomáhá i úplně nalevo umístěné tlačítko s funkcí Home Buttonu. Klávesa „1“ se tak nachází nad „W“ místo mezi tabulátorem a „Q“ a i po několika hodinách psaní budete stále opravovat překlepy způsobené tímto kompromisem v designu.

[do action=“citace“]Klávesnice samotná je důsledek mnoha kompromisů daných rozměry iPadu mini.[/do]

Klávesy pro „ů“ a „ú“ jsou pro změnu zase dvakrát užší než ostatní klávesy a částečně bude uživatele mást i společná klávesa pro A a CAPS LOCK. Námi testovaný Ulltrathin Keyboard mini neměl české popisky a hned po začátku prodeje je asi mít nebude. Verze pro velký iPad se nicméně českého rozložení dočkala, máte-li tedy zájem o koupi, rozhodně si na tuto variantu počkejte. I anglická verze však bude bez problému zvládat české rozložení, jelikož jazyk klávesnice určuje operačním systém a je možné pomocí multimediální klávesy jazykové rozložení přepínat.

Sekundární funkce kláves, jako je v tomto případě i CAPS LOCK, tabulátor nebo multimediální klávesy, se aktivují pomocí Function. Bohužel právě u CAPS LOCKu chybí jakákoliv signalizace diodou. Ostatními klávesami pak můžete například ovládat hudební přehrávač, spustit Siri nebo regulovat hlasitost.

Když pomineme velikost, klávesy mají navzdory malé tloušťce celého zařízení poměrně ideální zdvih a psaní je příjemně tiché, hlučnější je pouze mezerník. Ze psaní, kterému jsem na této klávesnici věnoval několik intenzivních hodin, mám smíšené pocity. Na jedné straně má Ultrathin Keyboard mini skvělé dílčí zpracování kláves, na druhou stranu je zde učiněno více kompromisů, než by na plnohodnotnou klávesnici bylo zdrávo. Je psaní pohodlnější než na displeji? Rozhodně, ale přiznám se, že byla nejedna příležitost, kdy jsem měl chuť klávesnici odejmout a pokračovat s psaním na MacBooku.

Narodit se v jiné části světa, konkrétně v nějaké z anglicky mluvících zemí, pravděpodobně by nebyla kritika tak přísná, jelikož největší problémy způsobuje právě pátá řada kláves, kterou jiné národy používají mnohem méně nežli my. Pokusim-li se psat anglicky nebo bez hacku a carek, psani je razem mnohem pohodlnejsi, zvlast pro mou osmiprstou techniku. I tak je to ale s rychlostí psaní na hraně.

Verdikt

Na Logitech Ultrathin Keyboard mini je třeba nahlížet s přihmouřenýma očima. Rozměry iPadu mini bohužel nedávají příliš prostoru pro kreativitu a výsledek bude vždycky kompromisní. Logitech i přes velké množství ústupků dokázal vytvořit klávesnici, na které se poměrně slušně píše, i když předchozí odstavce zdánlivě hovoří o opaku. Ano, psal jsem na testované klávesnici tuto recenzi minimálně o 50 procent déle, než kdybych ji zpracovával na notebooku. Přesto byl výsledek násobně uspokojivější, než kdybych byl nucen používat klávesnici virtuální.

S delší dobou by jistě bylo možné si zvyknout na ne zrovna ideální pátou řadu kláves. Tak či tak, Logitech aktuálně nabízí nejlepší možné řešení klávesnice/krytu pro iPad mini a pravděpodobně ho nepřekoná ani Belkin s představenou klávesnicí FastFit, které chybí některé pro Čechy klíčové klávesy. Cena klávesnice není nejnižší, bude se prodávat za doporučených 1 999 Kč, přičemž do prodeje by se měla dostat v průběhu března.

Rozhodnete-li se pro koupi, je třeba počítat se všemi výše zmíněnými kompromisy. Psaní je na úrovni zhruba devítipalcových netbooků, pravděpodobně tak pro dizertační práci sáhnete po plnohodnotné klávesnici, pro psaní delších e-mailů, článků nebo IM komunikaci může být Ultrathin Keyboard skvělým pomocníkem, který zdaleka předčí virtuální řešen na displeji.

[one_half last=“no“]

Výhody:

[checklist]

  • Design ladící k iPadu mini
  • Kvalita kláves
  • Magnetické přichycení
  • Rozměry[/checklist][/one_half]

[one_half last=“yes“]

Nevýhody:

[badlist]

  • Rozměry kláves s akcenty
  • Obecně malé klávesy
  • Lesklý plast na vnitřní straně
  • Magnety nedrží klávesnici na displeji[/badlist][/one_half]

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více