Zavřít reklamu
iWant

Od iPhone 9 až po iPhone XS: Jak Apple pojmenuje letošní iPhony?

iWant

Že Apple letos na podzim uvede nové iPhony bereme všichni už jako samozřejmost. Vezmeme-li však v potaz, že spekulace hovořící o třech nových modelech jsou pravdivé, pak visí velký otazník nad jejich pojmenováním. Předpokládá se, že příští měsíc se představí trojice rozdílných iPhonů – přímý nástupce iPhonu X, plusový iPhone X a nový, cenově dostupnější model. Spekulacemi o velikosti displejů, funkcích a dalších vlastnostech nových modelů je plný internet. Hlavní otázkou však zní, jak se nové modely budou vlastně jmenovat.

Co se názvů nových telefonů týče, Apple tentokrát v podstatě sám sebe zahnal do kouta. V loňském roce si svou premiéru odbyl iPhone 8 a iPhone 8 Plus spolu s high-endovým modelem nazvaným iPhone X. Ten sice řada lidí označuje jako „x-ko“, Apple však trvá na názvu „iPhone ten“, přičemž X v názvu je římskou číslicí 10. Symbolizuje také desáté výročí existence iPhonu. To, že Apple nepoužil klasickou arabskou číslici, zároveň svědčí o tom, že se jedná o model vybočující z běžné produktové řady.

Všechny důvody Applu pro zmíněné pojmenování dávají smysl. Nabízí se ale otázka, co teď po roce? Číselné označení 11 nepůsobí dojmem navazování, forma „XI“ sice působí lépe a dává smysl, Apple by tím ale zároveň postavil nechtěnou zeď mezi high-endové a „lower-endové“ modely, které pak mohou působit méně pokročile. Druhá generace iPhonu X, stejně jako jeho rozměrnější sourozenec, by měli dostat takové označení, které je jednoznačně odliší od aktuálního modelu. Nabízí se tedy jména jako iPhone X2 či iPhone Xs/XS, ty ale také nejsou tím pravým ořechovým.

Předpokládaný vzhled chystaných iPhonů (zdroj:DetroitBORG):

Pracovat by se dalo i s kombinacemi písmen, jako je X-A, e také na možnost, kdy se Apple čísel v názvu zcela nebo alespoň částečně zbaví. Za hodně pravděpodobnou bychom mohli označit variantu, kdy písmeno X bude ponecháno pouze pro „plusový“ model a jeho menší bráška by nesl jednoduché jméno – iPhone. Připadá vám iPhone bez jakéhokoliv dalšího označení zvláštní? U MacBooků se absenci upřesňujícího označení již nikdo nepodivuje, číselné označení se pomalu přestává řešit i u iPadů. Pouhý název „iPhone“ byl naposledy použitý v roce 2007 u historicky prvního modelu.