Zavřít reklamu

Společnost Apple dnes po značných odkladech konečně spouští placenou verzi svých nativních Podcastů. Služba Podcasty jako taková není u Applu žádnou novinkou, proto si v tomto článku shrneme historii jejího vývoje od samého počátku až k nedávným novinkám.

Apple se do vod podcastů pustil koncem června roku 2005, kdy tuto službu zavedl v iTunes 4.9. Nově zavedená služba umožňovala uživatelům objevovat, poslouchat, odebírat a spravovat podcasty. V době svého spuštění nabízely Podcasty v rámci iTunes více než tři tisícovky pořadů nejrůznějšího zaměření s možností poslechu na počítači nebo přesunu do iPodu. „Podcasty představují novou generaci rozhlasového vysílání,“ uvedl tehdy Steve Jobs při příležitosti spuštění této služby.

Konec iTunes a zrod plnohodnotné aplikace Podcasty

Podcasty byly až do příchodu operačního systému iOS 6 součástí tehdejší nativní aplikace iTunes, v roce 2012 ale společnost Apple na své konferenci WWDC představila svůj operační systém iOS 6, jehož součástí se 26. června téhož roku stala také samostatná aplikace Apple Podcasty. V září roku 2012 přibyly v rámci softwarové aktualizace samostatné nativní Podcasty také pro Apple TV druhé a třetí generace. Když byla v říjnu roku 2015 vydána Apple TV 4. generace, tak navzdory přítomné ikonce postrádala možnost přehrávání podcastů – aplikace Podcasty se objevila až v operačním systému tvOS 9.1.1, který Apple vydal v lednu roku 2016.

Ve druhé polovině září roku 2018 se aplikace Podcasty dočkaly v rámci operačního systému watchOS 5 také Apple Watch. V červnu roku 2019 společnost Apple představila svůj operační systém macOS 10.15 Catalina, v jehož rámci došlo k odstranění původní aplikace iTunes a jejímu následnému rozdělení na samostatné aplikace Hudba, TV a Podcasty.

Apple své nativní Podcasty průběžně vylepšoval, a počátkem letošního roku se začaly objevovat spekulace o tom, že firma plánuje vlastní placenou podcastovou službu po vzoru  TV+. Tyto spekulace se nakonec potvrdily při letošní jarní Keynote, kdy Apple představil nejen zbrusu novou verzi svých nativních Podcastů, ale také zmíněnou placenou službu. Spuštění nové verze nativních Podcastů se ale bohužel neobešlo bez problémů, a Apple nakonec musel odložit také spuštění placené služby. Ta je právě dnes uvedena oficiálně do provozu.

Stažení aplikace Podcasty v App Storu

.