Zavřít reklamu

Podcasty jsou mluveným slovem nové generace. Obzvláště v době pandemie získaly na značné popularitě, i když tento formát konzumace obsahu vznikl již v roce 2004. Lidé jednoduše hledali nový zajímavý obsah. Apple na to reagoval vylepšenou aplikací Podcasty, a oznámil možnost podporovat oblíbené tvůrce finančními prostředky. Jenže pak tu možnost odkládal a odkládat. Až tedy do 15. června. 

Ano, společnost Apple prostřednictvím e-mailu informovala všechny tvůrce přihlášené do jeho programu o tom, že od 15. června se již vše spustí skutečně naostro. I když ti platí za možnost vybírat od svých posluchačů finance za speciální obsah, až nyní se jim budou moci začít vydané peníze postupně vracet. Škodný na tom nebude ani Apple, protože z každého předplatitele si vezme 30 %.

Je to o penězích 

Je tak otázkou, jak se k situaci sami tvůrci postaví, jestli si zachovají ceny, které mají nastavené např. v rámci Patreonu a budou se o 30 % okrádat, ale zase budou mít větší dosah, nebo naopak oněch 30 % přičtou k požadované ceně. Samozřejmě bude možnost určit si výši podpory v rámci několika úrovní, stejně jako speciální obsah, který za své finance podporovatelé dostanou.

Platforma „Apple Podcasts Subscriptions“ byla původně uvedena „do provozu“ v květnu. Apple však zpoždění zavádění novinek pořád odkládal z důvodu „zajištění nejlepšího možného zážitku nejen pro tvůrce, ale i posluchače“. Společnost také slíbila další vylepšení aplikace Apple Podcasts po řadě problémů po dubnovém vydání iOS 14.5. Jestli ale peníze za placení doby „ničeho“ tvůrcům nějak vrátí, se zatím neví. 

V e-mailu rozeslanému tvůrcům doslova stojí: „S potěšením vám oznamujeme, že předplatné a kanály Apple Podcasts budou celosvětově spuštěny v úterý 15. června.“ Obsahuje i odkaz, kde se mohou všichni tvůrci dozvědět o osvědčených postupech, jak bonusový materiál tvořit.

Osvědčené postupy tvorby podcastů s předplatným 

  • Nechte své předplatné vyniknout, jasně sdělte výhody, které předplatitelům nabízíte 
  • Ujistěte se, že nahráváte dostatek bonusového zvuku jen pro předplatitele 
  • Chcete-li uvádět obsah bez reklam jako výhodu, měla by mít alespoň jedna show všechny epizody dodávané bez nich 
  • Jako alternativu můžete zvážit doručení svých nejnovějších epizod bez reklam 

„Apple Podcasty jsou dnes tím nejlepším místem pro posluchače, aby objevili a užili si miliony skvělých pořadů, a jsme hrdí na to, že můžeme vést další kapitolu podcastingu s předplatnými Apple Podcasty. Jsme nadšeni, že můžeme představit tuto výkonnou novou platformu tvůrcům z celého světa, a nemůžeme se dočkat, až uslyšíme, co s ní dělají,“ řekl Eddy Cue, senior viceprezident společnosti Apple pro internetový software a služby, na adresu nové funkce služby Podcasty.

Málo kdo přitom ví, že samotné označení vzniklo ze spojení slov iPod a Broadcasting. Název se vžil i přesto, že je zavádějící, protože k využívání podcastingu není iPod potřeba, ani se nejedná o vysílání v tradičním slova smyslu. Čeština přejala tento anglický výraz v podstatě beze změny.

Stažení aplikace Podcasty v App Storu

.