Zavřít reklamu

Podcasty – mluvené slovo nové generace – zažívají čím dál tím větší rozmach. Samozřejmě tomu napomáhá aktuální doba, kdy se pořád nikam moc nemůže a nový video-obsah už nestíhá naše tempo jeho konzumace. A u toho, co si získává popularitu, jde ruku v ruce otázka monetizace. Co tedy bylo dosud zadarmo, v budoucnu už být nemusí. 

Apple Podcast
Zdroj: MacRumors

Koronavirus a Clubhouse, to jsou základní spouštěče popularity podcastů, které jsou zde přitom s námi už od roku 2004. Koronavirus donutil lidi hledat další obsah, který jim byl dosud skryt, protože trávili o poznání více času v domácnosti, Clubhouse pak jednoduše zpopularizoval mluvené slovo jako takové. Poslechovost podcastů tak raketově vzrostla a všiml si toho nejen Apple ale i Spotify. A proč nevydělat na něčem, co aktuálně frčí?

O poznání rozdílný pricing 

Drtivá většina podcastů je zdarma. Už léta se za ně samozřejmě může i platit. To nejčastěji za prémiový obsah, obsah bez reklam, ale i třeba jen tak, abyste podpořili oblíbené tvůrce. A s tím nyní přišel i Apple. Tvůrcům nabídne možnost v rámci jeho aplikace Apple Podcasty vydělávat. Dosud k tomu museli hledat řešení třetích stran, např. platformu Patreon.

Spotify

Tvůrce tak Applu ročně zaplatí 549 Kč za možnost vydělávat na svých předplatitelích. Z každého takového mu ale odvede ještě lidových 30 % (v druhém roce by to mělo být už jen 15 %). Částku, kterou bude tvůrce od předplatitelů vybírat, si přitom určí sám. Spotify na to jde jinak a zatím jen vybírá ty kanály, kterým mohou posluchači platit, a to za bonusový materiál, ne za základní podcast. Výčet se samozřejmě bude postupně rozrůstat, přičemž po první dva roky si Spotify nevezme ani korunu. Od roku 2023 to pak ale bude 5 % z celkového výdělku kanálu. Výše předplatného však bude pevně daná, a to od tří po 8 dolarů měsíčně.

Všechno nebo nic? 

Jenže co ještě nevíme, tedy alespoň u Applu, je, za jaký obsah se bude platit. Na první dobrou se samozřejmě nabízí až ten prémiový, ale proč nezpoplatní tvůrce i ten běžný, který je nyní volně dostupný? Ostatně i Clubhouse řeší monetizaci pro své řečníky, kterým budou účastníci přispívat. Samozřejmě ne všechno musí být zákonitě zpoplatněno. Různí tvůrci vytvářejí obsah proto, že je to baví, proto, že chtějí světu něco říci, a proto, že k tomu mají jakýkoli jiný důvod a ne proto, aby na tom trhli nějaký ten peníz.

Budou zde tedy minimálně tři velcí hráči s podcasty – Patreon, Apple Podcasty a Spotify. Všichni razí stejnou strategii, tedy platbu předplatného za sledovaný kanál. Je to škoda minimálně u Spotify, které mohlo zariskovat, vykašlat se na zajetý režim Patreonu a vyzkoušet něco jiného. Třeba veškerý obsah, tedy i ten prémiový, nabídnout v rámci vyššího tarifu předplatného, přičemž tvůrcům by z toho šly klasické desátky, jako z poslechu hudby. I když by ti na tom asi nezbohatli, vlk by se nažral a koza zůstala celá. 

.