Zavřít reklamu
iWant

Apple představil iPhone XS a XS Max: zlatá varianta, Dual-SIM, obří displej a skvělá výdrž

iWant

Po boku nových Apple Watch Series 4 představil dnes Apple v divadle Steva Jobse novou generaci svého bezrámečkového smartphonu, jenž nese označení iPhone XS. Kromě nástupce loňského modelu si však svou premiéru odbyla i verze s větším displejem, jež dostala poněkud netradiční jméno iPhone XS Max. Telefony se mohou pochlubit zejména novou barevnou variantou, vyšší maximální kapacitou úložiště, výkonnějšími komponentami, vylepšeným fotoaparátem a několika dalšími novinkami. Vesměs se však jedná jen o mírnou evoluci loňského modelu. Pojďme si tedy přehledně do bodů shrnout, co nový iPhone XS a iPhone XS Max přináší.

 • Oficiální jméno nového modelu je iPhone XS.
 • Telefon bude nově nabízen ve Gold variantě, která se přidává ke stávající Space Gray a Silver.
 • Smartphone disponuje vůbec nejodolnějším sklem, které kdy bylo u telefonu použito. Zvýšila se však i voděodolnost, a to na certifikaci IP68, díky čemuž vydrží až 30 minut v hloubce do 2 metrů. Zatímco tedy záda jsou ze skla, rámeček je opět z nerezové oceli.
 • Zůstává 5,8palcový Super Retina displej s rozlišením 2436 × 1125 při 458 pixelech na palec.
 • K  menší modelu však letos přibyla i větší varianta, která dostala označení iPhone XS Max. Novinka disponuje 6,5palcovým displejem s rozlišením 2688 × 1242 při 458 pixelech na palec. I navzdory výrazně většímu displeji je nový model stejně velký jako iPhone 8 Plus (dokonce na výšku a šířku o něco menší).
 • Díky většímu displeji je možné v landscape režimu používat aplikace produktivněji. Řada z nich bude podporovat režim na šířku, podobně jako u Plus modelů.
 • Displej se ale dočkal i jiného vylepšení. Nově se může pochlubit obnovovací frekvencí 120 Hz.
 • Stejně tak oba nové modely nabízí lepší (širší) stereo zvuk.
 • Face ID nyní obsluhuje rychlejší algoritmus a tudíž je samotná autentizace rychlejší i spolehlivější. 
 • V iPhonu XS a XS Max tiká nový procesor A12 Bionic, který je vyrobený 7-nanometrovou technologií. Čip v sobě ukrývá 6,9 miliard tranzistorů. CPU má 6 jader, GPU pak 4 jádra, přičemž je až o 50 % rychlejší. V procesoru se také nachází 8jádrový Neural Engine nové generace, který zvládá 5 trilion operací za sekundu. Neural Engine procesoru obsluhuje řadu důležitých funkcí, díky čemuž jsou telefony znatelně rychlejší. Celkově má procesor až o 15 % rychlejší výkonnostní jádra a až o 50 % nižší spotřebu energie při využívání úsporných jader. Nabízí taktéž zdokonalený obrazový signálový procesor a vyspělejší řadič výkonu. Podle slov Applu je A12 Bionic vůbec nejchytřejší procesor, který kdy byl ve smartphonu použit.
 • Díky novému procesoru může Apple u iPhonu Xs a Xs Plus nabídnout novou 512GB variantu úložiště.
 • Nový procesor je schopný obstarat strojové učení v reálném časem, což přináší benefity především pro Fotoaparát a režim Portrét.
 • Díky procesoru se dostává na novou úroveň i využíti rozšířené reality (AR), jejíž zpracování je na iPhonu Xs a Xs Max znatelně rychlejší. Apple při představování ukázal trojici aplikací, přičemž mezi nejužitečnější se řadila HomeCourt. Aplikace totiž odkáže v reálném čase analyzovat pohyby, střely, nahrávky a další aspekty při trénování basketbalu.
 • Apple opět vylepšil fotoaparát. Vylepšený je především blesk u zadního fotoaparátu, ale i širokoúhlý objektiv a teleobjektiv. Apple použil nový snímač, jenž zaručuje věrnější obraz, přesnější barvy a méně šumu v záběrech pořízených při slabém světle. Kvalitnější fotografie pořizuje taktéž přední fotoaparát, a to především díky Neural Engine v A12 Bionic.
 • iPhone Xs a iPhone Xs Max se mohou pochlubit novým Smart HDR, který dokáže lépe zachytit detaily, stíny a spojit lépe fotografie do jednoho kvalitního snímku.
 • Vylepšení se dočkal i režim Portrét, kdy fotografie v něm pořízené jsou kvalitnější. Velkou novinkou je možnost nově upravovat hloubku ostrosti, tedy míru bokeh efektu. Editovat lze fotografie po jejich vyfocení.
 • Zlepšilo se také nahrávání videa. Oba telefony jsou schopné využít rozšířený dynamický rozsah až při 30 fps. Znatelným posunem prošel také zvuk, protože iPhone XS a XS Max nově nahrávají stereo. Přední fotoaparát pak nově zvládá kinematografickou stabilizaci 1080p či 720p videa a natáčet 1080p HD video i při 60 fps.
 • Parametry fotoaparátu ale jinak zůstávají stejné jako loni, a to i v případě iPhonu XS Max.
 • iPhone XS vydrží o 30 minut déle než iPhone X. Větší iPhone XS Max pak nabízí o 1,5 hodiny lepší výdrž než loňský model. Rychlé nabíjení zůstává. Nicméně zrychlilo se bezdrátové nabíjení, jak přesně ale ukáží až podrobné testy.
 • Jedna z největších novinek na závěr: iPhone XS a XS Max nabízí reřim DSDS (Dual SIM Dual Standby) – díky eSIM v telefonech je možné používat dvě čísla a dva různé operátory. Funkce bude podporována i v České republice, a to konkrétně u T-Mobile. V Číně pak bude nabízen speciální Dual-SIM model.

iPhone Xs a iPhone Xs Max bude možné předobjednat už v pátek 14. září. Prodeje pak odstartují o týden později, tedy v pátek 21. září. V České republice se však novinky začnou prodávat až v druhé vlně, konkrétně 28. září. Oba modely budou dostupné ve třech kapacitních variantách – 64, 256 a 512 GB a ve třech barevných provedení – Space Gray, Silver a Gold. Ceny na americkém trhu startují na $999 za menší model a $1099 za Max model. České ceny jsme sepsali do následujícího článku: