Zavřít reklamu

Klíčovou roli v operačních systémech od Applu sehrává takzvané ovládací centrum. V případě iPhonů jej můžeme otevřít přejetím prstu shora dolů v pravé horní části displeje, případně u modelů s Touch ID pak přetáhnutím ze spodní strany směrem nahoru. Ovládací centrum jako takové je nesmírně důležité nejen pro správu určitých funkcí a možností, ale také z hlediska zpříjemnění každodenního používání. Velice stručně by šlo totiž říct, že díky němu nemusíme neustále chodit do Nastavení. Ty nejdůležitější záležitosti dokážeme vyřešit přímo odsud.

Konkrétně zde najdeme možnosti pro nastavení konektivity jako Wi-Fi, Bluetooth, mobilní data, režim letadlo, AirDrop či osobní hotspot, ovládání přehrávání multimédií, hlasitosti zařízení či jasu displeje a mnoho dalších. To nejlepší na tom je, že si každý jablíčkář může další prvky v rámci ovládacího centra přizpůsobit dle toho, co využívá nejčastěji, případně co potřebuje mít po ruce. Běžně zde proto najdete zámek automatického otáčení, možnosti zrcadlení, režimy soustředění, svítilnu, aktivací režimu nízké spotřeby, nahrávání obrazovky a mnoho dalších. I přesto bychom ale našli zcela zásadní prostor na vylepšení.

Jak by šlo vylepšit ovládací centrum

Nyní se už přesuňme k tomu hlavnímu. Jak už jsme uvedli výše, ovládací centrum je poměrně šikovným pomocníkem, který jablíčkářům dokáže znatelně zjednodušit jejich každodenní používání zařízení. Skrze centrum totiž mohou provádět rychlá nastavení a vše tak řešit v řádu několika sekund. Jak ale upozorňují sami uživatelé na diskuzních fórech, ovládací centrum by šlo poměrně zajímavě vylepšit jeho celkovým otevřením a zpřístupněním vývojářům. Ti by tak mohli ke své aplikaci připravit i rychlý ovládací prvek, který by se následně mohl nacházet po boku již zmiňovaných tlačítek určených například pro aktivaci režimu nízké spotřeby, nahrávání obrazovky, aktivaci svítilny a podobně.

airdrop ovládací centrum

Ve finále by se však nemuselo jednat jen o aplikace. Celý tento koncept lze povznést o několik kroků vpřed. Pravdou totiž je, že ovládací prvky aplikací by nemusely být úplně nejvhodnějším řešením a jejich využití by našel jen málokterý vývojář. Uživatelé se proto spíše přiklánějí k možnosti nasazení Zkratek či widgetů, které mají poměrně blízko k samotnému určení ovládacího centra  a mohou tak o to více zpříjemnit používání jablečného zařízení.

Dočkáme se někdy?

Finální otázkou však je, zdali se něčeho takového vůbec někdy dočkáme. Apple totiž v současné situaci blokuje nasazování jakýchkoliv prvků do ovládacího centra, kvůli čemuž se zatím jedná o víceméně nereálnou představu. V případě některých jailbreaků je však tento nápad realizovatelný. Z toho tedy jasně vyplývá, že nasazení zkratek, widgetů či vlastních ovládacích prvků vlastně nebrání nic jiného, než pouhé pravidlo jablečné společnosti. Jak na tuto situaci nahlížíte vy? Uvítali byste otevření ovládacího centra spolu s možností si zde umístit zmiňované prvky, nebo vám vyhovuje současná podoba?

.