Zavřít reklamu

Co je budoucnost displejů a kdy narazíme na pomyslný vrchol? LCD je za námi, vládne OLED, ale jak dlouho ještě? Už nyní slýcháme informace o tom, že brzy přijde micro LED. Jako první by je mohly nabídnou Apple Watch Ultra. 

Aktuálně je mezi telefony střední a vyšší třídy nejrozšířenějším řešením OLED displej. Je to typ LED, kde se ale jako elektroluminiscenční látka využívají organické materiály. Ty jsou uloženy mezi dvě elektrody, z nichž alespoň jedna je průhledná. Technologie přitom pochází už z roku 1987, kdy ji mimochodem vyvinula firma Eastman Kodak. Mezi mobilní telefony ale přišla až relativně nedávno, protože třeba iPhony 11 měly ještě LCD, na které když se dnes podíváte, vypadá skutečně odpudivě.

Máme zde však i Mini LED panely. Ty vynikají nejen vyšší kvalitou ale i lepším kontrastním poměrem. K tomu jsou úspornější, což je zásadní. Právě displej totiž čerpá nejvíce energie z baterie zařízení a snížením jeho nároků na energii se logicky zvýší samotná výdrž. Tuto technologii už Apple používá nejen u 12,9“ iPadu Pro, ale také v 14 a 16“ MacBoocích Pro.

Micro LED je pak hudbou budoucnosti, nicméně již nyní víme, že není otázka jestli, ale kdy přijde. Ostatně první produkty s touto technologií byly představeny už v roce 2019, jen šlo o skutečně hodně drahé televizory. V případě Micro LED jde logicky o miniaturizaci, a to na setinu stávajících rozměru LED. Výsledkem je řízení jasu obrazu na úrovni jednotlivých bodů, takže každý bod může vydávat své vlastní světlo, kdy k tomu nepotřebuje žádné podsvícení a nepotřebuje ani žádné organické materiály jako OLED. Technologie navíc přidává i výhody LCD, jako dlouhou životnost a vysoký jas. V neposlední řadě jde o odezvu, která je zde v řádech nanosekund, ne jako milisekund u OLED. Jak jistě ale tušíte, zásadní nevýhodou je cena.

První vlaštovka budou Apple Watch Ultra 

Stále více se množí zvěsti o tom, že Apple Watch Ultra přejdou na tuto nejnovější generaci zobrazovací technologie už počínaje rokem 2025. A dává to smysl, protože mají z produktů Applu nejmenší displej. Tyto displeje by mělo Applu dodávat LG. Dále by měla technologie expandovat přes iPhony, iPady až do MacBooků, jenže to může trvat klidně i 10 let.

Ostatně Apple není zrovna lídrem v nasazování nových technologií. Když představil iPhone X s OLED displeji, konkurence už je brala za samozřejmé. Zejména Samsung by jej mohl předběhnout právě kvůli tomu, že má svou vlastní displejovou divizi, a proto by bylo nasnadě, aby technologii budoucím telefonům Galaxy už patřičně ladil. Společnost LG je v tomto mimo hru, protože své mobilní telefony zařízla. 

Zatím nejsou slyšet žádné hlasy o tom, že bychom se hned teď měli dočkat smartphonů nebo počítačů s Micro LED, je to ale jasná budoucnost toho, kam se budou chtít společnosti dostat. Kdo bude první, může pak mít mírnou převahu, i když asi se nedá počítat, že zákazníci uslyší jen na to, jakou technologii displeje používá jaká značka. Přece jen vybírají spíše podle jiných parametrů. Většina ale stejně čeká na to, až technologie nebude tak drahá a stane se dostupnější, protože jinak nemá příliš smysl ji do telefonů dávat. Trh s hodinkami by ale mohl ukázat, že to jde a především, kolik to stojí. 

.