Zavřít reklamu

Apple představil řadu telefonů iPhone 13 (Pro), kdy je její design téměř identický s iPhony 12 (Pro). Loni totiž společnost ustoupila od oblých rámečků a zavedla hranatější design podobný spíše generaci iPhonu 4, a který se od modelů iPhonu 11 značně lišil. A i když to na první pohled nemusí vypadat, liší se i letos. 

Pokud se podíváte na fyzické rozměry iPhonu 13, jsou jeho parametry 146,7 mm na výšku, 71,5 mm na šířku a 7,65 mm na hloubku. Předchozí generace iPhonu 12 je na výšku i šířku totožná, jen je o 0,25 mm hubenější. Krytu by to ale vadit nemuselo – kdyby však bylo toto jedinou provedenou změnou. Apple přemodeloval soustavu fotoaparátů, která je nově větší a je umístěná blíže hornímu rohu. Jenže ani tímto to ještě nekončí. iPhony 13 mají i níže položená tlačítka pro ovládání hlasitosti, a to pro přepnutí do tichého režimu. Výsledek je tedy zjevný, a kryty na iPhone 12 nebudou na iPhone 13 pasovat.

Podobná situace se pak samozřejmě odehrává i u iPhonů 12 mini a 13 mini. Velikost novinky je 131,5 na 64,2 na 7,65 mm, kdy je předchozí generace na výšku a šířku stejná a opět na hloubku hubenější, protože má jen 7,4 mm. A i když to zde vypadá, alespoň soudě dle produktových fotografií, že tlačítka hlasitosti zůstaly na svém místě, fotosoustava je zde prostě větší, což je vidět i na velikosti zobrazovaného loga společnosti na zadní straně telefonu.

iPhony 13 Pro 

I když se dá do jisté míry u iPhonů 13 polemizovat o velikosti jejich fotosoustavy, u modelů Pro je to evidentní. Tato profesionální soustava fotoaparátů se totiž zvětšila enormně, kvůli čemuž je na první pohled jasné, že kryty a pouzdra z předchozí dvanácté generace na tu novou prostě pasovat nebudou. Opět je k tomu nutné přičíst i decentní nárůst 0,25 mm na hloubce zařízení, ale i zde posunutá tlačítka.

Pro pořádek uveďme, že rozměry iPhonu 13 Pro jsou 146,7 mm na výšku, 71,5 mm na šířku a 7,65 mm na hloubku, kdy má iPhone 12 Pro totožné rozměry, jen je jeho hloubka 7,4 mm. Stejnou má i iPhone 12 Pro Max, který s modelem iPhone 13 Pro Max sdílí identickou výšku 160,8 mm a šířku 78,1 mm. Ten do hloubky opět narostl o 0,25 mm na 7,65 mm. Když se navíc podíváte na originální kryty společnosti do Apple Online Store, uvidíte, že pro iPhony 12 a iPhony 13 nabízí unikátní řešení, respektive u jejich kompatibility uvádí jen konkrétní model. Ať už se vám to tedy líbí, nebo ne, pro iPhony 13 (Pro) si budete muset koupit nové kryty. Ty stávající nebo ty pro iPhony 12 (Pro) vám pasovat nebudou.

Displej a menší výřez

U celé modelové řady iPhone 13 zmenšil Apple o 20 % výřez pro soustavu fotoaparátu a její senzory. Z toho důvodu je zde přítomný jiný tvar. I když se pak na displeji jiná fyzická změna neuskutečnila, dejte si pozor, pokud budete chtít novou generaci opatřit ochranným sklem. Mnoho z produktů určených pro iPhony 12 a 12 Pro má totiž přítomen výřez, který je navíc provedený v černé barvě – to aby lépe ladil s designem iPhonu. V takovém případě si zbytečně zakryjete část displeje, ale především vám následně nemusí korektně fungovat ani kamera, ani přítomné senzory.

.