Zavřít reklamu

Produkty od Applu si dodnes nesou jakousi známku luxusu. Vynikají totiž nejen po designové stránce, ale zároveň i dobře fungují a jednoduše se s nimi pracuje. To se týká především hlavních produktů jako iPhone, iPad, Apple Watch, Mac nebo AirPods. Zůstaňme ale u zmiňovaných Maců. V takovém případě se totiž jedná o poměrně oblíbené pracovní počítače, ke kterým Apple dodává vlastní myš, trackpad a klávesnici – konkrétně Magic Mouse, Magic Trackpad a Magic Keyboard. Ačkoliv samotní jablíčkáři jsou s nimi relativně spokojení, konkurence na ně nahlíží úplně jinak.

Unikátní myš od Applu

Jeden z největších rozdílů můžeme vidět při srovnání klasické myši s Magic Mouse. Zatímco pomalu celý svět používá jednotný design, který má být především pohodlný pro používání, Apple jde úplně odlišnou cestou. Právě Magic Mouse totiž téměř od začátku čelí nemalé kritice a ve světě je pomalu unikátem. Svým provedením je spíše nepohodlná. V tomto směru je tedy jasné, že cupertinský gigant trendy určitě neurčuje.

Mnohé také vypovídá fakt, že Magic Mouse není ani příliš oblíbená mezi samotnými jablíčkáři. Ti tuto myš totiž používají buďto velmi málo, nebo spíše vůbec. Namísto toho je častější sáhnout po vhodné alternativě od konkurence, avšak vůbec nejčastěji si vystačí přímo s trackpadem, který je navíc díky gestům přímo stvořený pro systém macOS. Na druhou stranu ale existují i chvíle, kdy myš zkrátka na plné čáře vítězí. Může se jednat například o gaming, případně i úpravu fotek nebo videí. V takovém případě je vhodné disponovat co možná nejpřesnější a nejkomfortnější myší, v čemž Magic Mouse bohužel zaostává.

Trackpad a klávesnice

Jak už bylo zmíněno výše, Magic Trackpad lze považovat za nejoblíbenější alternativu myši mezi jablíčkáři, a to především díky svým gestům. Díky tomu ostatně můžeme systém macOS ovládat podstatně komfortněji a řadu procesů urychlit. Na druhou stranu se však nabízí zajímavá otázka. Pokud je trackpad opravdu natolik oblíbený, proč prakticky neexistuje žádná jeho alternativa a nepoužívá jej ani konkurence? Celé to souvisí s již zmiňovanou provázaností se samotným systémem, díky čemuž máme k dispozici širokou řadu nejrůznějších gest.

V poslední řadě tady pak máme jablečnou klávesnici Magic Keyboard. Ta je na psaní poměrně pohodlná díky svému nízkému profilu, avšak ani tak není úplně bezchybná. Mnoho lidí Apple kritizuje za absenci podsvícení, což značně znepříjemňuje její využití v noci. I když si pozice samotných kláves můžete snadno zapamatovat, není vůbec na škodu, když na ně za každé situace vidíte. V jádru se však od konkurence moc neliší – až na jeden poměrně zásadní prvek. Když Apple totiž představil 24″ iMac (2021) s čipem M1, spolu s ním světu ukázal i novou Magic Keyboard s integrovaným Touch ID. V tomto případě je poměrně zvláštní, že se tímto krokem konkurence (prozatím) neinspirovala, jelikož je se jedná o nesmírně intuitivní a pohodlný způsob pro odemykání počítače. Je ale možné, že v této oblasti existuje řada technických limitací, které příchod podobné vychytávky komplikují. Magic Keyboard s Touch ID totiž nefunguje s každým Macem. V takovém případě je nutné disponovat zařízením s čipem Apple Silicon pro zajištění maximálního zabezpečení.

Apple v roli outsidera

Když pomineme popularitu Magic Mouse, můžeme konstatovat, že si samotní jablíčkáři na periferie od Applu poměrně zvykli a jsou s nimi spokojení. Konkurence ale v tomto případě prakticky ignoruje příslušenství z brandu Magic a razí si vlastní cestu, která se za poslední více než dekádu náramně osvědčila. Vyhovují vám více periferie od Applu, nebo spíše volíte konkurenční myši a klávesnice?

.