Zavřít reklamu
Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Mapy od Applu nejsou vůbec špatné. Osobně je používám jako hlavní navigaci v autě. Problém však nastane, jakmile se dostanu do oblasti, kde není dostatečné pokrytí mobilním internetem. V tu chvíli jsem nahraný a musím vytáhnout klasickou GPS nebo papírové mapy. Někdy potřebný offline režim ale najdeme v mnoha alternativních mapových aplikacích. Jednou z nich je česká aplikace PhoneMaps, kterou od naší loňské recenze potkalo mnoho změn a novinek.

PhoneMaps má na svědomí česká firma SHOCart, která více než dvacet let vydává kartografické mapy všeho druhu. Hlavní smysl aplikace PhoneMaps spočívá především v offline mapách. Představte si, že vyrážíte na dovolenou do zahraničí nebo na cyklistický výlet po Česku. S sebou si samozřejmě berete své jablečné zařízení, ale již dopředu víte, že v dané oblasti není internet. V cizině jsou naopak přenesená data velmi drahá a spuštěné Mapy se vám pěkně prodraží. Co teď?

Řešením může být aplikace PhoneMaps, která nabízí mapy celého světa. Od poslední recenze se aplikace velmi rozrostla a do systému přišla řada aktualizací. Kromě nových průvodců, cyklomap, automap, plánů města, turistických map a průvodců všeho druhu přibyly například i mapy různých sítí metra, možnost automatického ukládání fotografií vytvořených v aplikaci do galerie telefonu a doplnění mnoha podrobných informací.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Vývojáři také několik map kompletně přepracovali a doplnili. Největší novinkou je pak možnost vložení vlastních tras ve formátu gpx. Stejně tak tyto trasy můžete zaslat svým kamarádům. Trasy se jednoduše vkládají buď přes web nebo e-mail. Podrobný postup naleznete v samotné aplikaci, pod záložkou Více.

Hlavní síla této aplikace tedy spočívá v tom, že ještě před samotnou cestou si dané mapy, které budu potřebovat, stáhnu a uložím do zařízení. V mém případě vím, že se mi může hodit například mapa města, kde bydlím, či Prahy, kam rovněž často jezdím. Rád také podnikám různé výlety do přírody, takže ani tato mapa se v mém iPhonu neztratí. Také se mi velmi líbí různé tipy na místa, které se v dané lokalitě vyplatí navštívit.

V aplikaci lze také nalézt spousty map, které jsou k dispozici ke stažení zdarma. Myslím si, že taková automapa celé České republiky rovněž přijde vhod. Nikdy totiž nevíte, kdy vám dojde FUP limit nebo skončíte v nějaké divočině bez signálu. Samotná aplikace je velmi jednoduchá a intuitivní. Hned při spuštění se dostanete do přehledného menu, kde stačí jen vybrat, jakou mapu a především lokalitu potřebujete.

Jak již bylo řečeno, PhoneMaps prošla několika aktualizacemi, takže výběr map se rapidně rozrostl. Pokrytí České republiky je více než dostačující a ani jiné státy na tom nejsou vůbec špatně. V aplikaci lze například nalézt i podrobné plány Los Angeles, Las Vegas, New Yorku nebo Moskvy.

Aplikace spolupracuje s GPS v iOS zařízení, tudíž je možné ukázat na mapě vaší aktuální polohu a máte možnost zapnout zaznamenávání trasy. Tuto funkci jistě oceníte na turistických výletech, kdy později máte zdokumentovanou celou vaši cestu.

Dále v nastavení můžete využít výškový profil, měřítko mapy či informace o trase. Užitečné mohou být také body zájmu a trasy, kde lze kliknout na daný objekt a přečíst si krátké informace o lokalitě a místě, v němž se právě nacházíte. Na mapě můžete vyvolat jedním tlačítkem legendu mapy nebo vyhledat konkrétní místo na mapě.

Velmi mě také potěšilo, že v aplikaci se nachází okolo sta map, které jsou zdarma. Ostatní se dokupují v rámci in-app nákupů, přičemž cena se liší dle typu a rozsahu. Všechny stažené mapy se vám pak ukládají na jedno místo a v případě, že budete někdy v budoucnu nuceni aplikaci odinstalovat, všechny mapy lze znovu obnovit, stejně jako aplikace v App Storu.

Šikovné také je, že si můžete vytvořit vlastní mapu, pokud se vám nelíbí žádná předvolená z nabídky. Na webu phonemaps.cz stačí vytvořit výřez vlastní mapy, určit maximální měřítko a zadat e-mail, na který se vám následně pošle odkaz na stažení mapy. Ta se automaticky stáhne do aplikace a jste připraveni.

PhoneMaps naleznete v obchodě zdarma, přičemž aplikace běží na iPhonech i iPadech. Z pohledu grafického zpracování se PhoneMaps podobají svým papírovým sourozencům a práce s nimi je tak velmi jednoduchá.

[app url=https://itunes.apple.com/cz/app/phonemaps/id527522136?mt=8]

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více