Zavřít reklamu

V této pravidelné rubrice se každý den díváme na ty nejzajímavější novinky, které se točí kolem kalifornské společnosti Apple. Soustředíme se zde výhradně na hlavní události a vybrané (zajímavé) spekulace. Jestliže se tedy zajímáte o aktuální dění a chcete být v obraze o jablečném světě, rozhodně věnujte pár minut následujícím odstavcům.

Společnost Brydge oznámila vertikální dock pro Mac

Renomovaná společnost Brydge dnes oznámila zbrusu novou sérii vertikálních dockovacích stanic, které jsou určeny pro jablečné laptopy MacBook Pro. Mezi nové produkty se nově zařadil přepracovaný dock určený pro předchozí generace zmiňovaného modelu Pro a poté zbrusu nový kousek, jež ocení majitelé 16″ MacBooků Pro a 13″ MacBooků Air. Pojďme si tedy o těchto přírůstcích do rodiny produktů Brydge něco říci.

Nové vertikální dockovací stanice jsou nesmírně nenáročné na prostor. Jak můžete ve výše přiložené galerii vidět, téměř nezabírají žádné místo na pracovní desce a nijak tak uživateli nepřekáží. Samotná stanice nabízí dva USB-C porty, skrze které můžeme náš jablečný laptop buďto nabíjet nebo máme možnost připojit externí monitor. To ale samozřejmě není všechno. V případě těchto produktů se totiž častokrát hovoří o chlazení. Z tohoto důvodu se v Brydge rozhodli pro otvory určené pro přívod a odvod vzduchu, čímž se přebytečný vzduch dostane mimo tělo MacBooku a zbytečně jej tak nezahřívá. Vertikální dockovací stanice by se na trh měly dostat ještě letos v říjnu.

Apple vyhrál soudní spor s Evropskou unií

Kalifornský gigant si za roky svého působení prošel hned několika nejrůznějšími soudními spory. Jak je tomu u větších korporací zvykem, většinou se jedná buďto o patentové trolly, antimonopolní žaloby, daňové problémy a řadu dalších. Jestliže dění kolem Applu pravidelně sledujete, pravděpodobně víte o takzvané irské kauze. Pro přiblížení si to jemně zrekapitulujeme. V roce 2016 evropská komise odhalila ilegální dohodu mezi jablečnou společností a Irskem, kvůli čemuž začaly dlouhé soudní spory, jež trvaly dodnes. Tento problém navíc pro Apple reprezentoval reálnou hrozbu. Hrozilo totiž, že bude cupertinská společnost muset doplatit 15 miliard euro jakožto odškodné Irsku, a to za vyhýbání se daním. Po dlouhých čtyřech letech jsme se naštěstí dočkali zmiňovaného verdiktu.

apple macbook iphone FB
Zdroj: Unsplash

 

Soud totiž označil žaloby proti Applu za neplatné, což znamená, že již nyní známe vítěze. Prozatím má tedy kalifornský gigant klid, ale je jen otázkou času, než se protistrana proti rozhodnutí odvolá a soudní spor se tak znovu otevře. Jak jsme ale již zmínili, prozatím má Apple klid a nemusí se aktuálně tohoto problému obávat.

Kalifornský gigant byl obviněn za cenzuru pro-demokratické aplikace v Hong Kongu

Problémy s Čínskou lidovou republikou jsou známé po celém světě a aktuální situace v Hong Kongu je toho příkladem. Tamní obyvatelé, kteří touží po lidských právech a dovolávají se po demokracii, vytvořili takzvaně pro-demokratickou aplikaci s názvem PopVote. Jedná se o neoficiální volební aplikaci, která slouží pro průzkum popularity opozičních kandidátů. ČLR v případě této aplikace varovala, že je aplikace jako taková v rozporu se zákonem. Ten totiž striktně zakazuje jakoukoliv kritiku čínské vlády.

Apple MacBook pracovní deska
Zdroj: Unsplash

Byznys magazín Quartz nedávno informoval o tom, že se aplikace PopVote bohužel nikdy nedostala do App Storu. Zatímco v obchodě Google Play si ji fanoušci platformy Android mohli stáhnout téměř okamžitě, druhá strana už takové štěstí neměla. Apple měl údajně nejprve určité výhrady ke kódu, což vývojáři vzápětí opravili a podali novou žádost. Po tomto kroku se jim už ale kalifornský gigant neozval. Ačkoliv se vývojářský tým snažil několikrát kontaktovat cupertinskou společnost, nikdy se nedočkal odpovědi a podle slov člověka jménem Edwin Chu, jež pracuje jako IT poradce pro samotnou aplikaci, je Apple cenzuruje.

Z důvodu zmiňované aplikace byla zřízena i oficiální internetová stránka. Ta je v současné situaci bohužel neaktivní, ale proč tomu tak je? K tomuto se vyjádřil generální ředitel společnosti CloudFlare, který sdělil, že za nefunkčností stránky stojí největší a nejsofistikovanější DDoS útok, který vůbec kdy viděl. Pokud je obvinění pravdivé a Apple skutečně cenzuroval pro-demokratickou aplikaci, která je v současné situaci pro obyvatele Hong Kongu velice důležitá, mohl by se setkat s řadou kritiky a problémů.

Diskuze k článku

    Po dlouhých čtyřech letech jsme se naštěstí dočkali zmiňovaného verdiktu. – Jak tohle můžete napsat? Ačkoli rád Apple produkty používám, napsat, že je dobře, že „nám“ nemusí platit daně, které úmyslně zkrátili je dost zaslepené. To jsou peníze, které pak můžou chybět ve školství, dopravě, .. Myslím, že si Apple účtuje i tak dost peněz (o vydřidušství za větší úložiště v notebooku ani nemluvě), takže by si takové jednání mohl odpustit.

celý text

Čtěte více