Zavřít reklamu

Apple představil iPhone X v roce 2017 a prvně upravil výřez pro TrueDepth kameru teprve loni u iPhonů 13. Nyní se silně očekává, že se 7. září dočkáme jeho odstranění, tedy alespoň z modelů iPhone 14 Pro (Max). Jak je na tom v tomto ohledu ale konkurence z řad Android telefonů? 

Aby Apple více odlišil základní řadu od té profesionální, a i vzhledem k nákladům, použije redesign průstřelu právě jen u dražších verzí. iPhony 14 si tedy nechají ten výřez, který loni ukázaly právě iPhony 13. Pro modely naopak přejdou na řešení tzv. průstřelem, i když nad tímto označením zde můžeme značně polemizovat, protože o průstřel rozhodně nepůjde.

Nejdříve se spekulovalo, že systém čelní kamery a jejích senzorů bude mít tvar měkkého „i“ v orientaci na šířku, tedy že bude typický průstřel doplněn oválem se senzory. Nyní vyšly najevo zprávy o tom, že prostor mezi těmito prvky bude mít v displeji vypnuté pixely, aby byl celý tvar konzistentnější. Ve finále se tak možná dočkáme jedné delší černé jakoby drážky. V ní by se navíc měla zobrazovat signalizace pro používání mikrofonu a kamery, tedy oranžové a zelené tečky, které se nyní zobrazují vpravo vedle výřezu v orientaci na výšku.

Jde o biometrické ověření 

Když právě Apple s iPhonem X přišel, začali mnozí výrobci kopírovat jeho vzhled i samotnou funkci, tedy ověřování uživatele skenem obličeje. I když tu nabízejí i nyní, nejedná se o biometrické ověření. V drtivé většině běžných telefonů není totiž čelní kamera doprovozena žádnými senzory (on tedy je, ale typicky jen na regulaci jasu displeje atd.) a skenuje tedy obličej jen ona. A v tom je právě ten rozdíl. Tento sken obličeje není požadován za plnohodnotné biometrické ověření, a proto sice stačí k přístupu k telefonu, ale typicky už ne k platebním aplikacím.

Výrobci od toho ustoupili proto, že byla tato technologie drahá a v jejich případě ne úplně dokonalá. Výhodu jim to přineslo v tom, že jim prakticky stačí usadit selfie fotoaparát do nějakého už typického kruhového průstřelu, popřípadě výřezu ve tvaru kapky, protože okolo kamery se už nenachází nic než reproduktor, který poměrně šikovně schovávají mezi displej a horní rámeček šasi (zde má Apple co dohánět). Výsledkem je samozřejmě to, že nabídnou větší zobrazovací plochu, protože co si budeme nalhávat, prostor kolem výřezu iPhonů je prostě nevyužitelný.

Protože ale zároveň potřebují poskytnout uživateli patřičné biometrické ověření, pořád spoléhají na čtečky otisků prstů. Ty se ze zad zařízení přesunuly nejen do zapínacího tlačítka, ale i pod displeje. Ultrazvukové a jinak senzorické čtečky tedy nabízejí biometrické ověření, ale jejich spolehlivost je také pořád předmětem mnoha dohadů. I u nich platí, že pokud trpíte kožními problémy, nebo máte zašpiněné či mokré ruce, telefon pořád neodemknete nebo si ten párek v rohlíku v kiosku na náměstí nekoupíte (samozřejmě je zde možnost zadat kód).

V tomto ohledu je FaceID o poznání spolehlivější a příjemnější na používání. Pozná vás, i když vám narostou vlasy nebo vousy, pokud nosíte brýle nebo i pokud máte přes dýchací cesty roušku. Apple přepracováním výřezu v průstřel udělá poměrně velký krok, kdy se mu povede minimalizovat svou technologii, která je i po pěti letech originální a maximálně dobře použitelná, že není třeba hledat její alternativy. Budoucnost pak jistě přinese skrytí samotných senzorů pod displej, stejně jako už je tomu nyní u předních kamer telefonů zejména čínských výrobců (a Galaxy Z Fold3 a 4 Samsungu), i když ta výstupní kvalita je zde právě ještě diskutabilní. 

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.