Zavřít reklamu

Apple možná dosud nenalezl ten ideální čas k uvedení svých dlouho očekávaných lokalizačních štítků AirTags. Protože je ale všechno kolem už připraveno, rozšířila tak společnost alespoň funkcionalitu aplikace Najít. Ta po deseti letech od svého uvedení nyní oficiálně podporuje příslušenství třetích stran.  

Titul Najít se historicky používá k vyhledání iPhonů, iPadů, Maců a dalších produktů Applu v rámci osobního vlastnictví ale i rodinného sdílení. Apple však představil aktualizaci, která umožňuje produktům třetích stran využívat možnosti soukromého a bezpečného vyhledávání v síti. Nové produkty od značek BelkinChipolo a VanMoof, které budou s aplikací plně komunikovat, budou k dispozici začátkem příštího týdne. Znamená to ale, že stávající příslušenství tuto novinku nejspíš nedostane.

Nejnovější elektro kola VanMoof S3 a X3, sluchátka Belkin SOUNDFORM Freedom True Wireless Earbuds a Chipolo ONE Spot Item Finder tvoří první skupinu inovativního příslušenství třetích stran, které pracuje s titulem Najít. U těchto produktů tak aplikace umožní určit místo, ve kterém stojanu nechal majitel své jízdní kolo, kde mu vypadla sluchátka, a kde se naposledy nacházel jeho batoh nebo peněženka. I další výrobci zařízení třetích stran samozřejmě mohou už brzy nabídnou své produkty kompatibilní se sítí Najít.

Find My Network Accessory Program 

Find My Network Accessory Program, tedy program Najít mé síťové příslušenství, se stal součástí už dobře známého programu Made for iPhone (MFi). Je určený pro všechny vývojáře příslušenství, kteří chtějí připojit k síti Najít svůj produkt. Ty musí dodržovat veškerou ochranu soukromí sítě Najít, na kterou se zákazníci Apple spoléhají. Schválené produkty musí obsahovat odznak „Works with Apple Find My“, který jasně sděluje, že je produkt kompatibilní se sítí a aplikací Najít a lze jej přidat na novou kartu aplikace Předměty. Apple rovněž oznámil návrh specifikace pro výrobce čipových sad, který bude vydán později na jaře. Díky tomu budou moci výrobci zařízení třetích stran využívat technologii Ultra Wideband v produktech Apple vybavených čipem U1 a dosáhnout tak směrově přesnějšího zážitku.

Jedna aplikace, jedna rozsáhlá globální vyhledávací síť 

Aplikace Najít na iPhonu, iPadu, iPodu touch a Macu usnadňuje vyhledání ztracených zařízení a umožňuje udržovat krok s přáteli a rodinou při zachování ochrany soukromí uživatelů. Pokud uživatel někdy ztratí své zařízení Apple, aplikace mu umožní najít jej na mapě, přehrát na něm zvuk, který pomůže s lokalizací, přepnout jej do Ztraceného režimu a okamžitě ho uzamknout a zobrazit zprávu s číslem kontaktu. Dokonce umí zařízení i vzdáleně vymazat v případě, že se dostalo do nesprávných rukou.

Síť nicméně pomáhá s vyhledáním zařízení, i když se to nemůže připojit k internetu. Najít je totiž crowdsourcingová síť stovek milionů zařízení Apple, která pomocí bezdrátové technologie Bluetooth detekují chybějící zařízení v okolí a hlásí jejich přibližnou polohu zpět majiteli. Celý proces je koncově šifrovaný a anonymní, takže nikdo jiný, ani Apple nebo výrobce třetí strany, si nemůže umístění nebo informace o zařízení zobrazit.

Malý, ale podstatný háček 

Apple umožnil výrobcům příslušenství třetích stran „vstoupit“ do své aplikace Najít. Tolik tedy ke spekulacím ohledně různých informací z beta verzí, které byly interpretovány jako příchod nového příslušenství Applu, nejpravděpodobněji v podobě příslušenství AirTags. Vzhledem k tomu, že pak Apple umožní přístup i k jeho U1 čipu v daných zařízeních, není vlastně důvod, proč by nějaké vlastní AirTagy měl vůbec vyvíjet a nestačilo by mu spolehnout se jen na řešení ostatních. Softwarově si to odladil přece jen pěkně. Více o novinkách v aplikaci Najít se dozvíte v tiskové zprávě Applu, navštívit můžete i webové stránky podpory.

Stažení aplikace Najít v App Store

.