Zavřít reklamu

Analytické společnosti vydaly své statistiky prodejů v oblasti osobních počítačů. Zatímco celosvětový trh s počítači zažívá mírný růst, Apple se propadá.

Aktuální čtvrtletí není v segmentu počítačů pro Apple příliš příznivé. Trh s osobními počítači oproti celkovému očekávání mírně roste, ale Macům se tolik nedaří a jejich prodeje naopak klesají. Vzácně se na této statistice shodly také obě přední společnosti Gartner a IDC, které mívají obvykle odlišná hodnocení.

Za poslední čtvrtletí Apple prodal okolo 5,1 milionů Maců, což je pokles oproti stejnému čtvrtletí v roce 2018, kdy prodal 5,3 milionů. Pokles tedy činí 3,7 %. Klesl i celkový podíl Applu na trhu a to ze 7,9 % na 7,5 %.

gartner_3Q19_global-800x299

Apple si stále drží čtvrtou příčku za Lenovem, HP a Dellem. Dle posledních analýz by se ještě stále měl pohybovat nad společnostmi Acer a Asus. Zajímavostí určitě je, že všichni výrobci na prvních třech příčkách rostou a trhu s PC se obecně dařilo lépe. Překonal tak pesimistická očekávání.

Apple se drží na domácím trhu v USA

Pokles Applu některé analytiky překvapil. Mnozí předpokládali, že omlazené modely MacBooku Air a MacBooku Pro oživí prodeje. Zákazníky tyto počítače patrně nepřesvědčily. Navíc v portfoliu zůstává stále neaktualizovaná celá řada stolních počítačů iMac, včetně iMacu Pro. Profesionálové v oboru rovněž vyčkávají na výkonný Mac Pro, který by měl dorazit někdy v průběhu podzimu.

Apple tak stále drží pozici na domácím trhu v USA. Zde se mu podařilo možná i mírně růst, ale vzhledem ke statistikám založených na odhadech, nemusí být tento růst tolik výrazný. Čísla předpokládají prodeje 2,186 milionů prodaných Maců, což je o 0,2 % více než za stejné čtvrtletí v roce 2018.

gartner_3Q19_us-800x301

Také v USA je Apple na čtvrté příčce. Čínské Lenovo je naopak třetí. Američané očividně upřednostňují domácí výrobce, neboť žebříček vede HP, na které se dotahuje Dell. Ten jako jediný v první trojici také rostl a to o 3,2 %.

Naděje některých analytiků se nyní upírají k očekávanému 16“ MacBooku Pro, jehož bychom se mohli spolu s dalšími produkty dočkat ještě v průběhu října.

Zdroj: MacRumors

.