Zavřít reklamu

Apple už zahájil předprodej 24″ iMacu s M1 čipem a podle nové zprávy o průzkumu trhu se letos s největší pravděpodobností stane lídrem v prodejích All-In-One počítačů. Měl by tak překonat společnost HP, a to nejen z důvodu nového tenkého designu, ale částečně také kvůli výhodě, kterou má v dodavatelském řetězci čipů, kterých je aktuálně celosvětový nedostatek. 

All-in-One počítače (vše v jednom), také označované zkratkou AIO, jsou spíše menším trhem počítačů. Je to samozřejmě dáno jejich designem, kdy nabízejí kombinaci veškeré infrastruktury hardwaru v kombinaci s integrovaným monitorem. Apple na toto řešení sázel už v roce 1984, kdy představil svůj legendární Macintosh a v roce 1998 na něho navázal prvním iMacem označovaným přídomkem G3. Jejich výhoda je v tom, že zaberou méně místa, nevýhodou zase, že u takového počítače nemůžete s průběhem let vyměnit jejich displej za lepší či větší.

imac

Apple samozřejmě není jediný, který takové řešení spotřebitelům nabízí. Úspěšnou řadu má ve svém portfoliu i společnost HP, která boduje kombinací široké škály dostupných úhlopříček displeje v kombinaci s příjemným designem, výkonem a také samozřejmě cenou. Model Touch navíc přihazuje i dotykovou obrazovku. Pozadu však není třeba ani výrobce Dell.

Několik es v rukávu 

Oproti ostatním výrobcům však Apple disponuje hned několika výhodami, s jejichž pomocí byl měl jeho nový iMac M1 na první příčku celkových prodejů v tomto „podsegmentu“ trhu dosáhnout. Jsou jimi: 

  • Nový neokoukaný design 
  • Čipy M1 
  • Více jak miliarda iPhonů na světě 

Design se jednoduše líbí, i když brada pod displejem a bílý rámeček kolem něho budí jisté kontroverze. Výběr z široké škály barev, ve kterých je laděno i příslušenství, nové klávesnice s TouchID a ideálně veliký monitor jsou však jasnými argumenty pro to, proč se budete chtít na nový iMac dívat. Už jen kvůli modernímu vzhledu nemá příliš smysl sáhnout po starších generacích.

Vlastní čipy M1 zadává Apple u společnosti TSMC, se kterou má dlouholeté zkušenosti, ale také především dobré vztahy, které mu umožňují vyjednat si exkluzivní dodávky velkých sérií čipů. Magazín DigiTimes např. uvádí: „Vzhledem k tomu, že dodavatelé čipů a dalších komponent upřednostňují své zásilky podporující špičkové produkty, jako je iMac, tak podle zdrojů pocházejících z průmyslového odvětví pravděpodobně předstihne Apple společnost HP jako nejlepšího dodavatele All-in-One počítačů.“ Tim Cook se pak nechal slyšet, že sice očekává omezenou nabídku, ale rozhodně ne omezenou poptávku po nových modelech iMacu. Analytici navíc také očekávají, že by se ještě letos mohl objevit 32“ iMac s M1, který by uspokojil i nejnáročnější uživatele a možná zastoupil zrušený iMac Pro. I s tímto se ve výhledu prodejů počítá.

A k tomu všemu je na světě více jak miliarda iPhonů a pořád různě se opakující lockdowny. Co to znamená? Že prodeje počítačů stále rostou, protože lidé pořád pracují z domova. A když už jsem jedním z té miliardy, který iPhone vlastní, proč si nekoupit i počítač Applu? A proč ne rovnou iMac, když notebook (MacBook) už mám, nebo vím, že z domova budu pracovat i nadále? Je to přece pohodlnější řešení, než se krčit u přenosného počítače nebo neustále řešit adaptéry, redukce, kabely…

.