Zavřít reklamu

Při odhalení operačního systému iOS 15 se Apple pochlubil poměrně zajímavou novinkou spojenou s řidičskými průkazy. Jak na své prezentaci sám zmínil, přímo do nativní aplikace Wallet (Peněženka) bude možné si uložit řidičský průkaz, díky čemuž bude možné jej mít uložený v plně digitální podobě. Prakticky byste jej tak nemuseli nosit při sobě, ale vystačili byste si se samotným telefonem. Myšlenka je to bezesporu skvělá a výrazně posouvá možnosti z hlediska digitalizace.

Bohužel dobrý plán ještě nezaručuje úspěch. Jak je u Applu zvykem, takovéto novinky se většinou promítnou pouze na americké uživatele, zatímco na ostatní jablíčkáře se víceméně zapomene. V tomto případě je to ale ještě o něco horší. Spojené státy americké jsou tvořeny celkově 50 států. Momentálně řidičáky v iPhonech podporují pouze tři z nich. Ačkoliv to není úplně vina Applu, poměrně dobře se vykresluje, jak je digitalizace pomalá.

Colorado: Třetí stát s podporou řidičáku v iPhonech

Podpora pro digitální řidičský průkaz uložený v iPhonu odstartovala v americké Arizoně. Už nad tím se někteří jablíčkáři dokázali pozastavit. Většina totiž očekávala, že mezi prvními státy vůbec bude Kalifornie, respektive domovina jablečné společnosti, kde má Apple poměrně solidní vliv. Tento vliv však není neomezený. K Arizoně se pak ještě přidal Maryland a nyní i Colorado. O funkci ale víme již přes rok a za celou tuto dobu došlo k implementaci pouze ve třech státech, což je poměrně smutným výsledkem.

Řidičák v iPhonu Colorado

Jak už jsme zmínili výše, na vině není ani tak Apple, jako legislativa každého jednoho státu. Jenže ani tak to není s Coloradu úplně růžové. Přestože digitální řidičák v iPhonu bude uznáván na stanovištím Transportation Security Administration na letišti v Denveru, případně poslouží při prokázání totožnosti, věku a adresy v rámci daného státu, tak ani přesto nedokáže zcela nahradit fyzický průkaz. Ten bude i nadále vyžadován při setkání s orgány činnými v trestním řízení. Nabízí se tedy otázka. Naplňuje tato novinka vlastně svou podstatu. Ve finále totiž ani ne, jelikož nesplňuje svůj základní účel, respektive nedokáže zcela nahradit tradiční fyzický řidičský průkaz.

Digitalizace v Česku

Jestliže je proces digitalizace tak pomalý i ve Spojených státech amerických, přináší to myšlenku, jak tomu bude s digitalizací v České republice. Jak to tak vypadá, u nás jsme možná na lepší cestě. Konkrétně k této situaci se koncem října 2022 vyjádřil vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti), podle kterého se již brzy dočkáme zajímavé změny. Konkrétně má přijít speciální aplikace eDokladovka. Ta by měla sloužit pro uložení dokladů totožnosti, respektive pro uchování občanského a řidičského průkazu v digitální podobě. Samotná aplikace by navíc mohla přijít již v roce 2023.

Aplikace eDokladovka tak dle všeho bude fungovat velice podobně jako známá Tečka, kterou Češi využívali v období celosvětové pandemie onemocnění Covid-19 pro chytré trasování kontaktů s nakaženými. Jestli ale přijde podpora i pro nativní Wallet (Peněženku) je prozatím nejasné. Je totiž dost možné, že alespoň z počátku bude nutná zmiňovaná aplikace.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.