Zavřít reklamu

Při příležitosti vývojářské konference WWDC 2021 Apple odhalil nové operační systémy. Pomyslnou záři reflektorů si samozřejmě získal především iOS 15, který přinesl řadu zajímavých novinek. Tento systém je už nějakou dobu k dostání i pro veřejnost a dokonce dnes už máme k dispozici jeho čtvrtou verzi – iOS 15.4 – která odemkla téměř poslední novinky. Konečně totiž přišla podpora Face ID v kombinaci s rouškou/respirátorem. Pro tuzemské jablíčkáře už tak iOS 15 nenabízí více možností a teoreticky tak mohou čekat na novou verzi. To ale neplatí o uživatelích ze Spojených států, kde až doposud čekají na jednu zásadní funkci, která byla oficiálně představena před téměř rokem na zmiňované keynote WWDC.

Apple si tedy skutečně dává na čas, což může poukazovat na možné problémy. Během prezentace nového systému totiž cupertinský gigant odhalil zajímavou možnost, kdy bude možné přidat řidičský průkaz v digitální podobě do nativní Peněženky, díky čemuž jej teoreticky nemusí nosit s sebou a vystačí si jen s iPhonem. Tato vychytávka ale doteď není k dispozici.

Má Apple potíže, nebo si jen dává na čas?

Že funkce není dostupná v našich končinách, potažmo v Evropě, není žádným překvapením. Ostatně z tohoto důvodu Apple přímo vyzdvihoval, že novinka nejprve odstartuje na území Spojených států amerických ve vybraných státech. Od té doby ale o funkci nemáme žádné bližší informace. Mnoho fanoušků proto očekávalo, že podpora přijde s aktuálně vydaným systémem iOS 15.4, což už ale první beta verze vyvrátily. Doteď tedy není jasné, kdy se tamní uživatelé skutečně dočkají.

Problém na straně Applu ale pravděpodobně nebude. Připravit operační systém k tomu, aby dokázal uchovat řidičský průkaz a zobrazoval jej v nativní Peněžence není pro firmu žádnou překážkou. Ty se naopak spíše vyskytují v legislativách jednotlivých států, které na podobný přerod do digitální podoby nejsou připraveny. Systém jako takový už totiž je. Aktuálně jsou tedy na tahu americké státy.

Řidičák v Apple Wallet

Digitální průkaz totožnosti i u nás

Z tohoto důvodu lze také očekávat, že v našich končinách si na digitální průkaz totožnosti ještě nějaký ten pátek počkáme. Tohle téma je sice předmětem nejrůznějších debat, ale realizace se stále nachází v nedohlednu. Na druhou stranu v on-line prostředí můžeme využít například naši bankovní identitu pro komunikaci s úřady a institucemi, v reálném světě však tradiční „kartičku“ v podobě občanského nebo řidičského průkazu prozatím nemáme jak nahradit.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Nesmysl, doklady mám přefocené a uložené v 1P a mám osobně ověřené, že už je to dostačující. Skočte si to potvrdit na policii.

celý text

Čtěte více.