Zavřít reklamu

První iPad, který Apple představil už v roce 2010, dal prakticky vzniknout segmentu tabletů. Je proto poměrně s podivem, že neumožňuje tak základní věc, jakou je podpora více uživatelů, kterou navíc umí počítače Mac od nepaměti. Teď tuto funkcionalitu dostávají i tablety největšího rivala Applu, tedy Samsungu. 

Když Steve Jobs iPad představoval, představoval jej jako osobní zařízení, a v tom je pravděpodobně zakopaný pes. Osobní zařízení má totiž používat jen jedna osoba, tedy vy. Kdyby Apple v iPadOS umožnil volbu více uživatelů, jednoduše by to znamenalo, že by celá domácnost mohla sdílet jeden iPad – vy, vaše drahá polovička, děti a popřípadě i prarodiče a návštěvy. Vyjma tvorby jasně daných profilů byste jim totiž snadno vytvořili účet hosta. Jenže právě toto Apple nechce, ten chce prodat jeden iPad vám, jeden vaší manželce/vašemu manželovi, jeden jednomu dítěti, druhý druhému atd.

Android to umí už od roku 2013 

Myslel si to i Samsung, který ve své nadstavbě Androidu s označením One UI nenabízel uživateli možnost přihlášení se více účty. Paradox byl v tom, že Android toto umí už od verze 4.3 Jelly Bean, kterou Google vydal už v roce 2013. Jenže právě z důvodů výše určených nebylo vhodné tuto funkci poskytnout plošně, a proto ji tablety Samsungu také dosud nenabízely. Jenže jihokorejský výrobce nyní pochopil, že tímto omezením jen své uživatele štve, a s aktualizací řady Galaxy Tab S8 a S7 na Android 13 s One UI 5.0 to konečně umožňuje.

Nastavení je přitom velice jednoduché, protože prakticky stačí jít právě do Nastavení -> Účty a zálohování -> Uživatelé, kde vidíte správce, tedy typicky vás a možnost přidat hosta nebo rovnou přidat uživatele nebo profil. Výhoda je zde hned v několika směrech, ale to hlavní je, že jedno zařízení tedy může používat více uživatelů, a to se všemi svými daty. Co to znamená?

Každý nový uživatel získá vlastní domovskou obrazovku, přihlásí se ke svému účtu Google a bude mít vlastní sadu nainstalovaných aplikací, které nebudou překážet ostatním uživatelům. Ti je jednoduše neuvidí. Jednotliví uživatelé pak nemusí zařízení nijak restartovat, přepnutí totiž probíhá skrze panel rychlých nabídek, který stáhnete shora displeje. Až tak je to jednoduché.

Možná už příští rok 

Ve světě prodeje tabletů strmě padají, protože trh se nasytil, a protože mnozí vlastně neví, k čemu by jim takové zařízení bylo. Právě možnost vytvořit z něho multimediální centrum domácnosti by sice znamenalo, že se ta obejde bez několika modelů a bude jí stačit jeden, na druhou stranu by to zvedlo použitelnost zařízení a potřebu jej vlastnit i tam, kde dosud není třeba. 

Hodně se ale spekuluje o tom, že by Apple mohl už příští rok přinést dokovací stanici pro iPad, která by právě měla jako jisté centrum domácnosti sloužit. Z toho tedy může i plynout, že Apple by konečně možnost podpory více uživatelů do iPadOS mohl přinést, protože jinak by toto vlastně nedávalo příliš smysl. 

.