Zavřít reklamu

Technologická zařízení se stávají nedílnou součástí našich životů a u zrakově znevýhodněných to platí dvojnásob. Mnozí přemýšlí, jaká zařízení si zakoupit k práci a konzumaci obsahu a většinou zůstanou u telefonu a počítače. Často dostávám dotazy, jaký význam má konkrétně pro mě jako úplně nevidomého používání tabletu, když je mi vlastně jedno, jak velkou obrazovku mám před sebou, a čistě teoreticky bych mohl na jednodušší zapisování a práci používat pouze smartphone? Odpověď, proč i pro nevidomého má význam koupě iPadu, je však poměrně jednoduchá.

iOS není ten samý systém, co iPadOS

Ze všeho nejdříve bych se chtěl bavit o tom, co většina vlastníků iPadu již moc dobře ví. V první polovině roku 2019 přišel kalifornský gigant se systémem iPadOS, který je určený pouze pro jablečné tablety. Segment oddělil od systému pro smartphony a osobně jsem zastáncem názoru, že to bylo správné rozhodnutí. Nejenže přepracoval multitasking, kdy kromě dvou aplikací vedle sebe můžete mít otevřená i dvě nebo více oken té samé aplikace, přepracoval ale i prohlížeč Safari, který se v současnosti v iPadOS verzi chová jako plnohodnotná desktopová aplikace.

iPadOS 14:

Dalším benefitem iPadOS jsou aplikace třetích stran. Vývojáři totiž mysleli na to, že obrazovka iPadu je větší, přirozeně se tedy počítá s tím, že na tabletu budete produktivnější než na telefonu. Ať už se jedná o kancelářský balík iWork, Microsoft Office nebo třeba softwary pro práci s hudbou, na iPhonu se s těmito aplikacemi i poslepu moc komfortně nepracuje, to ale rozhodně neplatí o iPadu, na kterém v určitých aplikacích zvládnete vykonat téměř to samé co na počítači.

Zdroj: Smartmockups

I pro úplně nevidomé je větší displej lepší

Ač se to nemusí na první pohled zdát, na dotykových zařízeních s větší obrazovkou se osobám se zrakovým handicapem pracuje lépe. Pokud například pracuji s textem, na jeden řádek telefonu se vejde daleko méně informací než v případě, že používáte tablet, jestliže si tedy předčítám text hlasovým výstupem a procházím si jej po řádcích, na smartphonu je to daleko méně komfortní. Na dotykovém displeji je i pro osoby se zrakovým znevýhodněním obrovským benefitem umístění dvou oken na jednu obrazovku, díky tomu je přepínání mezi nimi výrazně svižnější.

Závěr

Myslím si, že tablet si najde využití jak u nevidomých, tak u vidících uživatelů, osobně jsem si používání iPadu nesmírně oblíbil. Samozřejmě je jasné, že ani iPad, ani tablety od jiných výrobců nejsou pro každého, obecně se však dá říci, že v dnešní době se tablety hodí opravdu k mnoha účelům, a to od konzumace obsahu až k téměř profesionální práci. Pravidla pro rozhodování jsou v podstatě stejná jak u vidícího, tak i nevidomého uživatele.

iPad koupíte zde

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více