Zavřít reklamu

Pokémon GO je mobilní aplikace a videohra založená na principu rozšířené reality. Spuštěna byla už v půli roku 2016 a dodnes se u hráčů těší velkému zájmu. A to se rozhodně nedá říci o jiných titulech, které si od tohoto půjčili koncept a přenesly jej do svého prostředí. Skoro ve všech případech šlo o propadáky, které postupně končí. 

Pokémon GO prostřednictvím mobilní aplikace propojuje herní prostředí s reálným světem, k čemuž se využívá GPS a kamera telefonu. Hru vyvinuli vývojáři společnosti Niantic a na produkci se podílela také firma Pokémon Company, kterou spoluvlastní Nintendo. Nechytáte zde ale jen Pokémony, hra totiž nabízí další aktivity, jako jsou následné souboje mezi hráči, což do titulu vnáší i PvP prvky, nebo se můžete vydat na raidy proti silnějším postavám, abyste je se svými přáteli udolali, protože na to sami nestačíte.

No jo, jenže tohle všechno nabízely i další hry. V roce 2018 např. vyšel podobný titul Ghostbusters World, ve kterém jste namísto Pokémonů chytali duchy. I kdyby vám přišel tento svět atraktivní, hra sama příliš povedená nebyla. A jak jistě tušíte, její existence také neměla příliš dlouhého trvání. Pokud byste to nevěděli, stejný koncept hraní si můžete užít i ve světě The Walking Death. Podtitul Our World se kupodivu ještě drží, takže si ho můžete klidně ještě zahrát.

Neúspěšný Harry 

Největším překvapením je jistě titul Harry Potter: Wizards Unite. Ten vyšel v roce 2019 a na konci minulého roku byl oznámen jeho konec. K poslednímu lednu 2022 pak Niantic vypnulo jeho servery, takže hru si už nezahrajete. Pozoruhodné je na tom to, že Niantic jsou vývojáři i titulu Pokémon GO, a ani jim se tedy stejným konceptem nepodařilo alespoň nějakým způsobem naplnit vize příjmů. Přitom svět Harryho Pottera je poutavý a pořád živý, protože i když máme knihy přečtené a filmy několikrát přehrané, pořád je zde série Fantastických zvířat.

K loňskému červenci vydělal titul Pokémon GO 5 miliard dolarů. Za každý rok své existence tedy přisypal do kasičky vývojářů krásnou jednu miliardu. Proto je jasné, že se každý snaží na vlně jeho úspěchů svést. Jenže jak vidno, když dva dělají totéž, není to totéž. Dokonce když i jen jeden udělá totéž, úspěch nezopakuje. Koho zajímal koncept, zahrál si původní titul. Koho nezajímal, možná některý z následujících vyzkoušel, ale dlouho u něho nevydržel. 

Úspěšný Zaklínač? 

Jako jeden z posledních konceptů vycházející z Pokémonů je The Witcher: Monster Slayer, který své hráče přivádí do komplexního světa Zaklínače. Vyšel teprve před rokem, takže až tento ukáže, jestli se udrží, nebo se bude jednat o další zapomenutý projekt. Byla by to určitě škoda, protože v App Store má hodnocení 4,6, takže se viditelně povedl. Záleží ale, jestli v něm hráči utrácejí své peníze, aby dokázal vydělávat.

Když se podíváte na snahy velkých společností, jak se snaží hnát do rozšířené a virtuální reality, je trochu s podivem, že pořád nepřichází její kýžený úspěch. Pokémon GO samozřejmě potvrzuje pravidlo. Možná potřebujeme někoho, kdo by nám skutečně dokázal předvést veškeré ty výhody, o které se ochuzujeme, když ještě v metaverzu nežijeme. I když co není teď, může být už poměrně záhy. Spekuluje se přece, že letos by nám měl nějaký produkt pracující s AR/VR představit i sám Apple.

.