Zavřít reklamu

Příchod 5G do chytrých telefonů lze považovat za jedno z nejlepších vylepšení posledních let. Ačkoliv byl nástup Applu vcelku pomalejší, jelikož podporu pro 5G přinesl až v generaci iPhone 12 (2020), tak to nic nemění na tom, že se jedná o poměrně velkou věc. V praxi to má ale zásadní problém. Pokrytí totiž není na dostatečné úrovni, abychom mohli rychlejší připojení skutečně natolik využívat. Jak je na tom z hlediska zmiňovaného pokrytí Česká republika ve srovnání s ostatními státy?

Během zítřejší keynote má Apple údajně odhalit novou generaci telefonu iPhone SE, který dle dostupných úniků a spekulací přinese podporu 5G. Cupertinský gigant se opět u tohoto zařízení bude řídit pořekadlem: „Za málo peněz, hodně muziky,“ přičemž se zároveň hovoří o tom, že ve skutečnosti telefon moc novinek nenabídne. Jeho zásadní vylepšení bude tedy spočívat ve výkonnějším čipu a mobilním modemu pro podporu 5G. Kde má tedy tento jablečný telefon největší šanci na úspěch?

5G pokrytí: Česko vs svět

Pro skutečné využití 5G je nutné být v pokryté oblasti. Modernizovat celou infrastrukturu ale není úplně jednoduché a levné, kvůli čemuž tento proces není tak úplně rychlý, jak bychom mohli očekávat. I přesto se ale tento nový standard v posledních letech znatelně rozšiřuje a je už jen otázkou času, kdy kompletně nahradí současnou síť 4G/LTE. Na to si ale ještě pár let budeme muset počkat.

Co se týče Česka, rozhodně na tom není nejhůře. Navzdory tomu si značná část Čechů 5G zkrátka nevyrovná, jelikož se pokrytí nabízí jen v Praze, Plzni, Brnu, Liberci, Ústí nad Labem, Karlových Varech, Olomouci, Ostravě a v některých dalších oblastech. Bohužel nejlépe na tom nejsou ani na Slovensku, kde převyšuje pokrytí v Bratislavě, Košicích a Prešově. Polsko podobně pokrývá jen hlavní města. Čím víc bychom šli na východ, tím horší infrastrukturu najdeme.

5G pokrytí ve světě: Interaktivní mapa
Pokrytí ve světě podle 5G mapy

To ale nemusí být nutně podmínkou. Například Thajsko se pyšní perfektním pokrytím po téměř celém svém území, stejně tak i Taiwan. V závěsu je za nimi Jižní Korea. Velice dobře jsou na tom státy západní Evropy, především tedy Německo, Francie, Nizozemsko, Monako a Švýcarsko. Slušně si samozřejmě vedou i Spojené státy americké. Nejlepší pokrytí bychom našli na východním pobřeží, v jižních státech a na západním pobřeží.

iphone 5G pripojeni

Zároveň si můžete všimnout, že na výše přiložené mapě schází Čína. Ta ale ve skutečnosti 5G tlačí vpřed, kdy navíc podle dat z tamního Ministerstva průmyslu a informačních technologií se na území země v prosinci 2021 nacházelo více než 1,3 milionů 5G stanic. Pokryto je 97 % měst a 40 % venkova, díky čemuž 5G síť využívá 497 milionů lidí, respektive více než třetina tamního obyvatelstva. Cílem je navíc do roku 2025 mít celkově 3,64 milionů stanic – celkově 26 5G stanic na 10 tisíc obyvatel. V roce 2020 se jednalo jen o 5 5G stanic na 10 tisíc obyvatel.

Oslaví iPhone SE úspěch?

Podle dosavadních dat týkajících se 5G pokrytí ve světě je patrné, že by očekávaný iPhone SE mohl oslavit úspěch především v domovině Applu, Spojených státech, na území západní Evropy a v některých asijských státech v čele s Čínou. Tento telefon totiž za nízkou cenu nabídne aktuální technologie v čele s 5G, čímž si teoreticky může získat spoustu příznivců.

.