Zavřít reklamu

Analytická společnost Sensor Tower tajně shromažďovala data uživatelů iOS a Androidu. Server Buzzfeed News informoval o tom, že k tomu společnost využívala VPN a AdBlock aplikace, které požadovaly instalaci root certifikátu v Safari.

Ve zprávě stojí, že od roku 2015 vlastnil Sensor Tower nejméně 20 aplikací pro iOS a Android. Celkově tyto aplikace stáhlo více než 35 milionů lidí. Jedna z nich Adblock Focus byla ještě donedávna k dispozici v AppStore, LunaVPN je v době psaní článku stále k dispozici. Mluvčí společnosti Apple potvrdil, že mnoho Sensor Tower aplikací již bylo z AppStore odstraněno kvůli porušení podmínek. Vyšetřování nicméně stále pokračuje a očekává se, že podobně dopadne i LunaVPN a případně další aplikace, které budou objeveny.

Zajímavé je, že ani jedna aplikace nebyla přímo spojena se společností Sensor Tower. Místo toho byly vydávány pod názvy jiných firem. Spojitost se Sensor Tower objevili až redaktoři Buzzfeed News podle toho, že v aplikacích byl kód vývojářů, kteří pracují pro Sensor Tower.

Randy Nelson, zástupce společnosti Sensor Tower řekl, že drtivá většina aplikací nefunguje anebo budou brzy končit. Samozřejmě ale nepřiznal to, že aplikace nefungují kvůli odstranění z AppStore a obchodu Google Play. Zároveň odmítl obvinění ze shromažďování uživatelských dat.

Problém je nicméně v tom, že aplikace vyžadovala instalaci root certifikátu, se kterým měla společnost přístup k datům procházejícím zařízením. Apple normálně instalaci nepovoluje třetím stranám. Společnost Sensor Tower to však obešla instalací přes prohlížeč Safari. Například v případě LunaVPN uživatelům vyskočilo upozornění, že pokud si nainstalují do telefonu doplněk, zbaví se reklam na YouTube. A to bylo následně i splněno, jenže to odstartovalo i instalaci root certifikátu.

.