Zavřít reklamu

Při příležitosti letošní první keynote nám Apple představil řadu zajímavých novinek, mezi kterými se nachází i zcela nový monitor Studio Display. Jedná se o 27″ 5K Retina displej (218 PPI) s jasem až 600 nitů, podporou 1 miliardy barev, širokým barevným rozsahem (P3) a technologií True Tone. Při pohledu na cenu nám to ale nejde tak nějak dohromady. Monitor startuje na necelých 43 tisících korunách, přičemž nabízí jen poměrně běžnou kvalitu zobrazení, která nijak přelomová rozhodně není, ba naopak. Dokonce schází i dnes velice důležitá a populární podpora HDR.

I přesto se ale tento nový kousek od konkurence významně odlišuje. Nabízí totiž vestavěnou 12MP ultraširokoúhlou kameru se 122° úhlem záběru, clonou f/2,4 a centrováním záběru. Nezapomnělo se ani na zvuk, který zajišťuje šestice poměrně kvalitních reproduktorů v kombinaci s trojicí studiových mikrofonů. To nejzvláštnější ale je, že uvnitř zařízení tepe plnohodnotný čipset Apple A13 Bionic, který mimochodem pohání například iPhony 11 Pro nebo iPad 9. generace (2021). Ten je ještě doplněn 64GB úložištěm. Proč bychom ale něco takového potřebovali zrovna v displeji? Momentálně pouze víme, že je výpočetní výkon čipu použit pro centrování záběru a prostorový zvuk.

K čemu poslouží výpočetní výkon Studio Display

Jednomu vývojáři, který na sociální síť Twitter přispívá pod přezdívkou @KhaosT, se podařilo odhalit zmiňované 64GB úložiště. O to zvláštnější ale je, že monitor momentálně využívá pouhé 2 GB. Není se tedy čemu divit, že se mezi jablíčkáři prakticky okamžitě otevřela rozsáhlá diskuze o tom, k čemu by výpočetní výkon spolu s interní pamětí mohl sloužit, a zdali jej Apple prostřednictvím nějaké softwarové aktualizace více zpřístupní svým uživatelům. Nebylo by to navíc poprvé, kdy máme k dispozici nějaký produkt se skrytou funkcionalitou. Stejně tak přišel i iPhone 11 s čipem U1, který ve své době neměl prakticky žádné využití – až dokud v roce 2021 nepřišel AirTag.

Možností, jak by šlo využít přítomnost čipu Apple A13 Bionic je hned několik. Nejčastěji se proto objevují názory, že se Apple chystá lehce okopírovat Smart Monitor od Samsungu, který lze zároveň využít pro sledování multimédií (YouTube, Netflix apod.) a pro práci s cloudovým kancelářským balíčkem Microsoft 365. Jestliže má Studio Display svůj vlastní čip, teoreticky by se mohl přepnout do podoby Apple TV a rovnou fungovat jako jistá odnož televize, případně by se tato funkcionalita mohla ještě o něco rozšířit.

Mac Studio Studio Display
Monitor Studio Display a počítač Mac Studio v praxi

Někdo dokonce zmiňuje, že by monitor případně mohl rozjet i operační systém iOS/iPadOS. To je teoreticky možné, čip s potřebnou architekturou k tomu má, avšak otazníky visí nad ovládáním. V takovém případě by se z displeje mohl stát takový menší all-in-one počítač, podobně jako je tomu například u iMacu, který by mimo multimédií mohl posloužit i pro kancelářskou práci. Ve finále samozřejmě může být všechno jinak. Například se nám tak odemkne pouze možnost využít Studio Display jako jakousi formu „herní konzole“ pro hraní her z Apple Arcade. Další možností je využití celého monitoru jakožto stanice pro videohovory FaceTime – výkon, reproduktory, kameru i mikrofony k tomu má. Možností je doopravdy nespočet a je jen otázkou, jakým směrem se Apple vydá.

Pouhá fantazie jablíčkářů?

Oficiálně o budoucnosti Studio Display nevíme prakticky nic. Přesně proto je ve hře ještě jedna možnost, a tedy že jablíčkáři pouze fantazírují nad tím, jak by šlo výpočetní výkon monitoru využít. V takovém případě by žádné rozšiřující funkce už nepřišly. I s touto variantou je lepší počítat. Proč by ale Apple v takovém případě použil takto výkonný čip, pokud pro něj nemá využití? Ačkoliv je Apple A13 Bionic poměrně nadčasový, stále se jedná o 2 generace starý čipset, pro jehož použití se cupertinský gigant rozhodl z ekonomických důvodů. Samozřejmě je v takovém případě snazší a úspornější použít starší (levnější) čip, než vymýšlet zcela nový. Proč taky dávat peníze za něco, co už zvládne starší kousek? Jak to s monitorem ve finále skutečně dopadne prozatím nikdo neví. Aktuálně můžeme pouze čekat na bližší informace od Applu, případně na zjištění od expertů, kteří se rozhodnou prozkoumat Studio Display takříkajíc pod pokličkou.

.