Zavřít reklamu

Když Apple začátkem měsíce představil nový monitor Studio Display, drtivou většinu jablíčkářů dokázal překvapit přítomností čipsetu Apple A13 Bionic. Ačkoliv někoho tento krok mohl překvapit, tak pravdou je, že konkurence něco podobného dělá již léta. V tomto směru ale můžeme vidět obrovský rozdíl. Zatímco konkurenti používají proprietární čipy s cílem zlepšit kvalitu zobrazení obrazu, Apple vsadil na plnohodnotný model, který dokonce tepe v iPhonech 11 Pro Max či iPadech (9. generace). Jenže proč?

Apple oficiálně udává, že čip Apple A13 Bionic monitoru slouží pro centrování záběru (Center Stage) a zajištění prostorového zvuku. To samozřejmě vyvolává spoustu otázek. Pokud má sloužit jen k těmto činnostem, proč gigant zvolil takto nadmíru výkonný model? Zároveň v tomto případě můžeme nádherně vidět typický jablečný přístup. Zatímco celý svět dělá něco víceméně jednotně, gigant z Cupertina si razí zcela vlastní cestu a veškerou konkurenci prakticky až ignoruje.

Jak využívají konkurenční monitory své čipy

Jak už jsme zmínili výše, i v případě konkurenčních monitorů bychom mohli najít různé čipy či procesory, které mají zlepšit uživatelský zážitek. Skvělým příkladem může být Nvidia G-SYNC. Tato technologie si zakládá na proprietárních procesorech, s jejíchž pomocí se mohou (nejen) hráči videoher těšit z perfektního obrazu bez jakéhokoliv trhání, záseků či input lagů. Stejně tak zajišťuje i plný rozsah variabilní obnovovací frekvence a variabilní zrychlení, což následně vyústí v čistý obraz a již zmiňovaný maximální možný požitek z kvality zobrazení. Pochopitelně si tuto technologii pochvalují především hráči. Nasazení čipu tedy není nic neobvyklého, ba naopak.

Čip Apple A13 Bionic ale k ničemu takovému neslouží, respektive o ničem takovým prozatím nevíme. To se každopádně může v budoucnu klidně změnit. Experti totiž zjistili, že jablečný Studio Display mimo A13 Bionic nadále disponuje 64GB úložištěm. Svým způsobem je tak monitor zároveň i počítačem a je tedy otázkou, jak cupertinský gigant tuto příležitost využije v budoucnu. Prostřednictvím softwarových aktualizací by totiž mohl využít výkon a úložiště zařízení a ještě jej o pár úrovní posunout vpřed.

Mac Studio Studio Display
Monitor Studio Display a počítač Mac Studio v praxi

Apple jde vlastním směrem

Na druhou stranu si musíme uvědomit, že se stále jedná o Apple, který si v drtivé většině případů razí vlastní cestu a na ostatní nebere ohled. Přesně proto nad zásadními změnami visí otazníky a nelze úplně jednoduše říct, jakým směrem se bude monitor Studio Display vůbec ubírat. Případně jestli vůbec.

.