Zavřít reklamu

Spotlight je celosystémový vyhledávací systém pro macOS a iOS. Společnost Apple jeho příchod oznámila poprvé v roce 2004 na tehdejší červnové WWDC, k uživatelům se pak Spotlight dostal spolu s operačním systémem Mac OS X 10.4 Tiger v dubnu roku 2005. V dnešním článku se na Spotlight pro Mac podíváme o něco podrobněji.

Vyhledávání

Spotlight na Macu aktivujete jednoduchým stiskem kláves Cmd + mezerník, další možností je kliknutí na ikonku lupy v pravém horním rohu obrazovky vašeho Macu. Do Spotlightu pak můžete zadat buďto libovolný výraz, nebo vyhledat specifický typ či umístění souboru. Pro vyhledání konkrétního druhu souboru použijte ve Spotlightu výraz “druh”, následovaný dvojtečkou a typem souboru“druh:složka”, “druh:video”, ale třeba také “druh:JPEG”. Pro zjištění umístění daného souboru přejděte ve výsledcích vyhledávání na jeho název a podržte klávesu Cmd – cesta k souboru se vám zobrazí ve spodní části okna pod náhledem. K souboru pak přejdete za pomoci klávesové zkratky Cmd + R. Pro zobrazení všech výsledků vyhledávání ve Finderu přejděte až na konec seznamu výsledků vyhledávání a zvolte Zobrazit vše ve Finderu.

Prohlédněte si 16″ MacBook Pro:

Ve Finderu potom můžete výsledky vyhledávání pohodlně upřesnit – pod vyhledávacím polem v pravém horním rohu Finderu klikněte na ikonu + a upřesněte parametry vyhledávání. Pokud nechcete, aby se určité kategorie zobrazovaly ve výsledcích vyhledávání ve Spotlightu na vašem Macu, spusťte Předvolby systému -> Spotlight, kde v kartě Výsledky vyhledávání ponecháte jen ty kategorie, které chcete ve Spotlightu zobrazovat. V kartě Soukromí pak můžete zadat seznam umístění, která budou z výsledků vyhledávání ve Spotlightu vynechána. S výsledky vyhledávání ve Spotlightu můžete pracovat různým způsobem – ukázku skladby si například můžete přehrát přímo v náhledu po kliknutí na tlačítkopřehrávání. Pokud chcete zjistit, jaké soubory byly naposledy otevřeny v rámci specifické aplikace, zadejte do Spotlightu název aplikace (bez následného stisku Enter) – seznam naposledy otevřených souborů se vám zobrazí v sekci pro náhled.

Další úlohy ve Spotlightu

Spotlight na Macu můžete využít také ke zjišťování informací, jako jsou slovníkové definice, základní výpočty, převody jednotek a řada dalších. Pro vyhledání slovníkové definice zadejte do Spotlightu požadovaný výraz a ve výsledcích vyhledávání sjeďte na sekci Definice – výklad najdete v okně napravo od výsledků vyhledávání. Pro provádění základních početních úloh stačí do Spotlightu zadat text ve tvaru 4+4, pro převod jednotek zadávejte text ve tvaru 15 stop, případně 15 stop na metriy. Ve Spotlightu můžete provádět i převody měn, a to ve tvaru “[oficiální zkratka měny] [hodnota]”, například USD 45 nebo“GBP 356.

Amaya Tomanová

Nihil nocere

Dítě devadesátek a milovnice Japonska. S oblibou píšu o aplikacích, marketingu, a historii Applu. Baví mě objevovat nové věci, učit se novým postupům a poznávat nové technologie. Mám ráda impresionismus, Boba Dylana a své Apple Watch.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.