Zavřít reklamu

Kyberzločinci si nedávají pokoj ani při pandemii COVID-19, aktivitu spíše zvyušjí. Začínají se objevovat stále nové způsoby, jak využít koronavir k šíření malwaru. V lednu poprvé hackeři zahájili informační emailové kampaně, které infikovaly zařízení uživatelů malwarem. Nyní se zaměřují na oblíbené informační mapy, kde lidé můžou sledovat aktuální informace o pandemii.

Bezpečnostní výzkumníci ze společnosti Reason Labs objevili falešné informační stránky o koronaviru, které vyzývají uživatele k tomu, aby si nainstalovali dodatečnou aplikaci. V současné době jsou známé útoky pouze na systém Windows. Shai Alfasi z Reason Labs ale říká, že podobné útoky na další systémy budou brzy následovat. K infikování počítačů se používá hlavně malware s názvem AZORult, který je již znám od roku 2016.

Jakmile se dostane do PC, může být použit k odcizení historie prohlížení, cookies, přihlašovacích ID, hesel, kryptoměn atd. Může také posloužit k instalaci dalších škodlivých programů. Pokud máte zájem o sledování informací na mapách, doporučujeme využívat pouze ověřené zdroje. Mezi ně patří například mapa Johns Hopkins University. Zároveň si dávejte pozor na to, jestli po vás stránka nechce stáhnout či nainstalovat nějaký soubor. Jedná se ve většině případů o webové aplikace, ke kterým není potřeba nic víc než prohlížeč.

V posledních letech se pohybuje hlavně v blízkosti chytrých telefonů. Nevadí mu však ani ostatní technologie od počítačů po chytrou domácnost. Ve volném čase si rád zahraje nějakou tu hru, ideálně od Blizzardu.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.