Zavřít reklamu

Apple plánuje brzký přechod ze svého konektoru Lightning na univerzální USB-C. Koná tak na popud změny evropské legislativy, která právě populární „céčko“ označila za novodobý standard a rozhodla, že jej musí nabízet prakticky veškerá mobilní elektronika prodávaná na území Evropské unie. Přestože zákon začne platit až koncem roku 2024, cupertinský gigant údajně nemá otálet a s novinkou přijde hned u příští generace.

Jedna skupina jablíčkářů je z této změny nadšená. USB-C je totiž doopravdy světovým univerzálem, na který se spoléhají jak chytré telefony, tak i tablety, laptopy a řada dalších produktů. Jedinou výjimkou je snad už jen iPhone a další případné doplňky od Applu. Kromě univerzálnosti s sebou tento konektor přináší i vyšší přenosové rychlosti. Jenže s tím to tak veselé pravděpodobně nebude. Alespoň o tom se zmiňují nejnovější úniky od respektovaného analytika jménem Ming-Chi Kuo, který je jedním z nejpřesnějších zdrojů pro spekulace týkající se cupertinské společnosti.

Vyšší rychlosti jen pro modely Pro

Analytik Ming-Chi Kuo nyní potvrdil ambice Applu přejít na USB-C již v případě příští generace. Velice stručně lze ale říct, že není USB-C jako USB-C. Dle všeho má mít základní iPhone 15 a iPhone 15 Plus limitaci z hlediska přenosových rychlostí – Kuo konkrétně zmiňuje využití standardu USB 2.0, což by omezovalo přenosovou rychlost na 480 Mb/s. To nejhorší na tom je, že od Lightningu se tento údaj vůbec nijak neliší a na jeden z hlavních benefitů, respektive vyšší přenosovou rychlost, tak jablíčkáři mohou víceméně zapomenout.

Situace už bude trošku odlišná v případě iPhonu 15 Pro a iPhonu 15 Pro Max. Apple chce pravděpodobně o něco více odlišit možnosti základních iPhonů a modelů Pro, a proto se chystá dražší varianty osadit lepším USB-C konektorem. V tomto ohledu se hovoří o nasazení standardu USB 3.2 či Thunderbolt 3. V takovém případě by tyto modely nabízely přenosové rychlosti dosahující až 20 Gb/s, respektive 40 Gb/s. Rozdíly proto budou doslova až extrémní. Není se proto čemu divit, že se tímto únikem mezi jablíčkáři otevírá poměrně ostrá diskuze o plánech jablečné společnosti.

esim

Jsou vyšší rychlosti potřeba?

V závěru se na to pojďme zaměřit z trošku odlišné perspektivy. Řada jablíčkářů si totiž klade otázku, zda vyšší přenosové rychlosti vlastně vůbec potřebujeme. Přestože skutečně dokážou znatelně zrychlist přenosou souborů při kabelovém připojení, tak v praxi tato případná novinka tolik populární už být nemusí. Málo kdo totiž stále používá kabel. Naopak drtivá většina uživatelů vsází na možností cloudových úložišť, které se o vše postarají sama a automaticky na pozadí. U jablíčkářů proto jasně vede právě iCloud.

Případné zvýšení přenosových rychlostí u iPhonů 15 Pro a iPhonů 15 Pro Max si proto užije jen malé procento uživatelů. Jedná se především o lidi věrné kabelovému spojení, případně nadšence, kteří rádi natáčejí videa ve vysokém rozlišení. Takovéto snímky se pak vyznačují poměrně velkou velikostí na úložišti a přenos prostřednictvím kabelu dokáže znatelně zrychlit celý proces. Jak tyto potenciální rozdíly vnímáte vy? Dělá Apple rozdělením USB-C konektorů správně, nebo by v tomto ohledu měly všechny modely nabídnout stejné možnosti?

.