Zavřít reklamu

Když Steve Jobs před 11 lety představil iCloud, dokázal tak ohromit drtivou většinu jablíčkářů. Tato novinka totiž výrazně usnadnila synchronizaci dat, zakoupených skladeb, fotografií a řady dalších, aniž bychom pro to museli vůbec něco udělat. Vše díky tomu probíhá automaticky s využitím cloudových možností. iCloud se od té doby samozřejmě výrazně změnil a obecně posunul vpřed, což jej postavilo do nesmírně důležité pozice pro každého jablíčkáře. iCloud je nyní nedílnou součástí celého jablečného ekosystému, který se stará nejen o synchronizaci dat, ale také zpráv, kontaktů, o uložení nastavení, hesel a záloh.

Pokud ale potřebujeme něco víc, pak se nabízí služba iCloud+, která je k dostání na bázi předplatného. Za měsíční poplatek se nám tak zpřístupní řada dalších možností, a především tedy větší úložiště, které lze využít pro zmiňovanou synchronizaci dat, nastavení či záloh. Z hlediska funkcí se iCloud+ dokáže ještě postarat o zabezpečené prohlížení internetu se Soukromým přenosem (pro zamaskování IP adresy), skrytí e-mailové adresy a šifrování záběrů z domácích kamer v chytré domácnosti. Není se proto čemu divit, že iCloud hraje takto důležitou roli v rámci celého jablečné ekosystému. I přesto však čelí nemalé kritice ze strany samotných uživatelů a předplatitelů.

iCloud potřebuje změny

Terčem kritiky ani není tolik služba iCloud+, jakožto spíše základní verze iCloud. Ta totiž v základu nabízí 5 GB úložiště zcela zdarma každému jablíčkáři, který tak má prostor pro případné uložení některých fotografií, nastavení a dalších dat. Jenže nalijme si čistého vína. Při dnešních technologiích, zejména díky kvalitě fotografií a videí, lze 5 GB zaplnit v řádu minut. Stačí například zapnout nahrávání v rozlišení 4K při 60 snímcích za sekundu a máte prakticky hotovo. Právě v tomto by jablíčkáři rádi viděli změnu. Základní úložiště se navíc za celou dobu existence iCloudu nezměnilo. Už kdy Steve Jobs tuto novinku před lety na vývojářské konferenci WWDC 2011 představoval, potěšil diváky právě tím, že zcela bezplatně nabízel úplně stejně velké úložiště. Za 11 let ale došlo k obrovským technologický, změnám, na což gigant vůbec nijak nezareagoval.

Je proto víceméně naprosto jasné, proč se Apple ke změně nemá. Jak už jsme totiž zmínili, velikost 5 GB dnes nemá absolutně žádný smysl. Cupertinský gigant tak chce uživatele motivovat k tomu, aby raději přešli na placenou verzi předplatného, která jim odemkne větší úložiště, případně jim také umožní jej sdílet s rodinou. Jenže ani dostupné plány na tom nejsou nejlépe a někteří fanoušci by je nejraději pozměnili. Apple totiž nabízí celkem tři – s úložištěm 50 GB, 200 GB, nebo 2 TB, které můžete (ale nemusíte) sdílet v rámci vaší domácnosti.

icloud+ mac

To bohužel nemusí všem úplně dostačovat. Konkrétně chybí plán mezi 200 GB a 2 TB. Mnohem častěji je ale zmiňována limitace 2 TB. V takovém případě se opět točíme prakticky na jednom a tom samém místě. Vzhledem k rozmachu technologií a velikostem fotografií a videí lze tento prostor nesmírně rychle zaplnit. Například velikost ProRAW fotografie z iPhonu 14 Pro dokáže zabrat klidně i 80 MB, a to ani nemluvíme o videích. Pokud tedy některý jablíčkář rád fotí a natáčí telefonem a rád by měl všechny svoje výtvory automaticky synchronizované, pak je dost pravděpodobné, že se dříve či později setká s kompletním vyčerpáním dostupného místa.

Kdy se dočkáme řešení?

Přestože jablíčkáři na tento nedostatek upozorňují již delší dobu, tak jeho řešení je bohužel v nedohlednu. Jak to tak totiž vypadá, Applu současné nastavení vyhovuje a nehodlá jej měnit. To z jeho perspektivy může dávat u 5GB základního úložiště, avšak otazníky stále visí nad tím, proč nepřijde s ještě větším plánem pro doopravdy náročné jablíčkáře. Kdy a jestli vůbec se tedy dočkáme řešení je prozatím nejasné.

.