Zavřít reklamu

Psal se rok 2003 a Steve Jobs kritizoval model předplatného za služby. O 20 let později už pomalu neznáme nic jiného, předplácíme si nejen ty streamovací, ale i úložiště na cloudech či rozšíření obsahu v aplikacích a hrách. Jak se ale v předplatných neztratit, mít o nich přehled a třeba i ušetřit? 

Pokud chcete vědět, kam vaše finance utrácené za digitální obsah plynou, je samozřejmě vhodné čas od času do správy předplatných zavítat a zkontrolovat, zda neplatíte za něco, co už nevyužíváte. Není to přitom nic složitého.

Správa předplatných na iOS 

  • Jděte do Nastavení. 
  • Úplně nahoře vyberte své jméno. 
  • Zvolte Předplatná. 

Po chvilce načítání zde uvidíte ta předplatná, která aktuálně využíváte, i ta, kterým v uplynulé době vypršela platnost. Alternativně se můžete ke stejné nabídce dostat i po rozkliknutí profilové fotografie kdekoli v App Store.

Šetřete s Apple One 

Sám Apple vás zde pak nabádá k tomu, abyste na svých předplatných ušetřili. Jedná se samozřejmě o předplatné jeho služeb, konkrétně Apple Music, Apple TV+, Apple Arcade a rozšířeného úložiště iCloudu (50 GB u individuálního a 200 GB u rodinného tarifu). Když si to spočítáte, tak u individuálního tarifu, který vás vyjde na 285 Kč měsíčně, ušetříte 167 Kč měsíčně, než kdybyste si předpláceli všechny tyto služby jednotlivě. U rodinného tarifu budete každý měsíc platit 389 Kč, ušetříte tak 197 Kč měsíčně. S rodinným tarifem navíc můžete Apple One zpřístupnit až pěti dalším lidem. Všechny služby, které přitom zkoušíte poprvé, máte na měsíc zdarma.

Je třeba poznamenat, že rodinné sdílení nefunguje jen u služeb Applu. Pokud máte rodinné sdílení aktivní, tak v dnešní době jej nabízejí mnohé aplikace i hry, a to obvykle za standardní cenu předplatného. Také proto se v Předplatných vyplatí mít zapnutou možnost Sdílet nová předplatná. Bohužel se vám zde nebudou ukazovat ta, jako jsou služby Netflix, Spotify, OneDrive a ta, která byla koupena mimo App Store. Také zde neuvidíte ta předplatná, která s vámi někdo sdílí. Pokud jste tedy součástí rodiny a např. za Apple Music platí její zřizovatel, tak i když si služby užíváte, zde ji nevidíte.

Chcete-li vidět předplatná sdílená s vaší rodinou, jděte do Nastavení -> vaše jméno -> Rodinné sdílení. Zde se totiž nachází sekce Sdíleno s vaší rodinou, ve které už vidíte ty služby, kterých si můžete v rámci rodinného sdílení užívat. Když si pak danou sekci rozkliknete, uvidíte také, s kým je jaká služba sdílena. To je důležité zejména u iCloudu, kdy nemusíte chtít do sdíleného úložiště pustit každého člena rodiny, kterou nemusí být jen skuteční rodinní příslušníci, ale třeba i jen přátelé. Apple toto zatím příliš neřeší. 

.