Zavřít reklamu

Přestože nová řada iPhone 14 (Pro) teprve vstoupila na trh, již nyní se začíná spekulovat o možných změnách příští řady iPhone 15. S poměrně zásadní informací přišel redaktor Mark Gurman z portálu Bloomberg, podle nějž se Apple chystá na částečné sjednocení svého brandingu, který v současné chvíli může být pro někoho lehce matoucí. Podle těchto spekulací má cupertinský gigant přijít se zbrusu novým telefonem – iPhone 15 Ultra – který dle všeho nahradí dosavadní model Pro Max.

Na první pohled se takováto změna jeví jako minimální, kdy jde prakticky jen o pouhou změnu názvu. Bohužel tak tomu ale není, alespoň tedy ne dle aktuálních informací. Apple se má totiž chystat na trošku radikálnější změnu a do produktové řady iPhone vdechnout nový vítr. Obecně by se dalo říct, že by se tak přiblížil více konkurenci. Rychle se však otevřela zajímavá diskuze. Je tento krok správný? Případně proč by se měl Apple držet v dosavadních kolejích?

iPhone 15 Ultra aneb sbohem kompaktním vlajkovým lodím

Jak už jsme zmínili výše, mezi jablíčkáři se otevřela poměrně ostrá diskuze o příchodu iPhonu 15 Ultra. Tento model by totiž neměl pouze nahradit iPhone Pro Max, ale zároveň také zaujmout pozici skutečně nejlepšího iPhonu. Doposud Apple své modely Pro Max obdařil nejen větším displejem či baterií, ale vylepšil například i fotoaparát a celkově tak mezi modely Pro a Pro Max držel minimální rozdíly. Díky tomu si byly oba produkty velice podobné. Podle aktuálních spekulací má ale tohle skončit, jelikož jediným skutečně „profi“ modelem má být právě onen iPhone 15 Ultra.

Není se proto čemu divit, že jablíčkáři prakticky okamžitě vyjádřili svůj nesouhlas. Apple by tímto krokem dal sbohem kompaktním vlajkovým lodím. Cupertinský gigant je totiž jeden z mála výrobců mobilních telefonů, který přináší své high-end modely, respektive zmiňované vlajkové lodě, i v kompaktní velikosti. V takovém případě je řeč samozřejmě o iPhonu 14 Pro. Ten disponuje stejnou úhlopříčkou displeje jako základní iPhone 14, přestože nabízí všechny funkce a dokonce i výkonnější čipset. Pokud by se tedy současné spekulace potvrdily a Apple skutečně přišel s iPhonem 15 Ultra, vznikla by mezi ním a iPhonem 15 Pro podstatně větší propast. Samotným zájemcům by tak zbyla jediná možnost – pokud by stáli o ten nejlepší z nejlepších, museli by se spokojit s výrazně větším tělem.

Přístup konkurence

Zda je na místě dělat takovéto rozdíly musí každý posoudit individuálně. Pravdou však je, že současný přístup má poměrně zásadní výhodu. Jablíčkáři si totiž mohou přijít na „nejlepší iPhone“ i v menší, kompaktnější velikosti, případně si vybrat, zda stojí o menší či větší model. Ne každému totiž větší telefon musí nutně vyhovovat. Na druhou stranu takovýto přístup již dlouhodobě razí i konkurence. Typické je to například u Samsungu, jehož doopravdy vlajková loď, aktuálně nesoucí označení Samsung Galaxy S22 Ultra, je k dostání jen ve verzi s 6,8″ displejem. Uvítali byste tento přístup i v případě jablečných telefonům nebo by jej Apple naopak neměl měnit?

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.