Zavřít reklamu

Jak už je to dlouho, co se čile spekuluje o nějaké náhlavní soupravě, kterou by si pro nás měl Apple chystat? A kdy jindy ji představit než na akci, která takovému produktu nevezme na pozornosti, protože na ni nebudou představeny ani iPhony, ani počítače Mac? One more thing v rámci WWDC22 by sice bylo fajn, ale ne letos. 

Jakmile se začne nějaká plánovaná událost Applu blížit, začnou se rojit i informace o tom, že to bude právě ta událost, na které Apple představí své řešení určené ke konzumaci AR či VR obsahu. Ve hře jsou brýle, nebo headset. Letos ale nepřijde nic. Jste zklamaní? Nebuďte, svět na takové zařízení v podání Applu stejně ještě není připraven.

Nejdříve příští rok 

Kdo jiný než analytik Ming-Chi Kuo uvedl, že na WWDC se podobného řešení Applu nedočkáme. Ne že bychom jeho tvrzením 100% věřili, ostatně na AppleTrack má úspěšnost svých předpovědí ze 72,5 %, nicméně tady bychom opravdu soudili, že se trefil. Jedním z důvodů, proč Kuo nevěří, že Apple v červnu ukáže náhled svého nového Apple headsetu, je ten, že by konkurentům poskytl dostatek času na zkopírování jeho originálních funkcí. Do prodeje by se totiž stejně dostal s patřičným zpožděním, které by právě konkurenci poskytlo dostatečný prostor.

I tak ale pořád zmiňuje, že se takového zařízení dočkáme začátkem roku 2023. Za tímto si stojí i Jeff Pu z Haitong International Securities (který má ale jen 50% úspěšnost svých předpovědí). Kdybychom si měli na analytiky zahrát i my, a to bez toho, aniž bychom měli jakoukoli návaznost na dodavatelské řetězce, tak bychom toto oznámení ještě odsunuli. Klidně o rok, klidně o dva, klidně i o tři. Proč? Z čistě logických důvodů.

Apple potřebuje stabilní trh 

Kuo sice říká, že by se Apple bál, že by ho konkurence okopírovala, ale on ji vlastně potřebuje. Ona zde tedy je, ale zatím spíše paběrkuje – jak v množství řešení, tak ve své funkčnosti. Apple potřebuje, aby zde už byl zaběhnutý segment a on jej svým produktem totálně zadupal do země. Bylo tomu tak s iPodem (MP3 přehrávače, discmany), iPhonem (všechny známé smartphony), iPadem (zejména elektronické čtečky knih), nebo Apple Watch (fitness náramky i různé pokusy o chytré hodinky). Jistou výjimku tvoří AirPody, které vlastně založily segment TWS a HomePod, který pořád není oproti své konkurenci nijak úspěšný. Všechna řešení již na trhu byla, jeho podání produktu ale ukázalo právě tu vizi, kterou ostatní mají jen málo kdy.

oculus quest

Ve většině případů také bylo zjevné, jak a k čemu taková zařízení používat. Jenže u zařízení pro AR či VR tomu tak není. V předchozích případech se jednalo o zařízení dostupné masám – mužům i ženám, mladým i starým, technologickým nadšencům i běžným uživatelům. Co ale VR headset? Jak by jej používala moje nebo vaše máma? Dokud nebude definovaný trh, nemá Apple důvod nikam chvátat. Pokud jej netlačí akcionáři, má pořád přece jen obrovský manipulační prostor. 

.