Zavřít reklamu

Už několik let se hovoří o vývoji AR/VR headsetu od Applu. Ten by měl podle současných spekulací zamířit jednosměrným lístkem do takzvané top-tieru a nabídnou ty momentálně nejlepší technologie vůbec. Předběžně tak můžeme počítat s prvotřídně výkonným čipem, hned několika vysoce kvalitními displeji, pravděpodobně typu MicroLED a OLED, několika pohybovými kamerami a řadou dalších vychytávek. Na druhou stranu moderní technologie nejsou zadarmo. Právě proto se častokrát hovoří o cenovce ve výši 3 tisíc dolarů, tedy necelých 70 tisíc korun bez daně, což už je poměrně dost.

Zároveň poslední úniky hovořily o tom, že jsme už jen krůček od oficiálního představení tohoto produktu. Nejprve se totiž zmiňoval letošní rok, avšak nyní to spíše vypadá na rok 2023. Ať už je to tak či onak, tak zároveň se o příchodu podobného kousku hovoří už pěknou řádku let. Kdy se tedy vůbec objevily první zmínky a jak dlouho už Apple na svém headsetu pracuje? Přesně na tohle si nyní společně posvítíme.

Na AR/VR headsetu se pracuje více než 5 let

První zmínky o možném příchodu podobného zařízení se začaly objevovat již v roce 2017. Tehdy se totiž na portálu Bloomberg objevila vůbec první zpráva zmiňující samostatný headset, který by měl přijít již v roce 2020 a ve svých útrobách by ukrýval podobný čip jako v Apple Watch Series 1. Stejně tak by měl být poháněn zcela novým operačním systémem s možným názvem rOS, jehož základy budou samozřejmě položeny na jádru iOS. Podle toho lze jednoznačně určit, že se Apple samotným vývojem zabývá již pěknou řádku let. Není se proto čemu divit, že se nejrůznější leakeři prakticky od této chvíle začali o zařízení zajímat a hledali jakékoliv bližší informace. Jenže zrovna dvakrát úspěšní nebyli. Prozatím. Každopádně ještě téhož roku s podobnou zmínkou přišel web Financial Times. Podle něj Apple pracuje na vývoji dalšího převratného zařízení, kdy přímo specifikovali, že by mělo jít o AR (rozšířená realita) headset závislý na iPhonu s 3D kamerami.

V dalším roce dokonce Apple začal jednat s dodavateli, kteří se specializují na komponenty pro AR a VR zařízení. Mezi nimi se nacházela například firma EMagin, jež se dlouhodobě věnuje produkci OLED displejů a podobných součástí pro právě headsety obdobného typu. A právě tehdy jsme také mohli slyšet bližší informace od předního analytika Ming-Chi Kua, který je v jablečné komunitě vnímán jakožto jeden z nejrespektovanějších a nejpřesnějších zdrojů. Jeho tvrzení tehdy mnoho jablíčkářů překvapilo a nadchlo – gigant z Cupertina měl údajně odstartovat hromadnou výrobu mezi lety 2019 a 2020, podle čehož lze jasně usoudit, že představení samotného headsetu by mohlo přijít právě někdy v tomto období.

Apple View koncept

Nic podobného se ale ve finále nestalo a doteď nemáme k dispozici žádné oficiální informace. O tom každopádně Kuo informoval, respektive zmínil, že z důvodů designových změn a možných problémů na straně dodavatelského řetězce se může celý projekt zpozdit. Podle všeho je ale vývoj AR/VR headsetu v plném proudu a jeho představení by tak doopravdy mohlo být takzvaně za rohem. V poslední době se totiž stále častěji šíří nejrůznější spekulace a úniky a ze samotného zařízení se tak stává takzvané veřejné tajemství. Mnoho jablíčkářů o vývoji ví, ačkoliv Apple nic oficiálně nepotvrdil nebo nepředstavil.

Kdy se tedy dočkáme?

Pokud zohledníme nejaktuálnější úniky, tak by k oficiálnímu představení mělo skutečně dojít letošní, nebo příští rok. Na druhou stranu ale musíme vzít v potaz, že jde o pouhé spekulace, které nemusí být ani pravdivé. Na tomto časovém rozpětí se každopádně shoduje vícero zdrojů a zdá se to jako nejpravděpodobnější možnost.

.