Zavřít reklamu

Takzvaný sideloading na iOS (potažmo iPadOS) je v posledních měsících hojně řešeným tématem. Za to můžeme vděčit především kauze Epic Games vs Apple, ve které gigant Epic poukazuje na monopolní chování ze strany jablečné společnosti, která si za jednotlivé platby v App Storu účtuje tučné poplatky a neumožňuje uživatelům (ani vývojářům) využít žádnou jinou možnost. S tím také souvisí, že v těchto mobilních systémech ani nelze instalovat aplikace z neověřených zdrojů. Zkrátka jedinou cestou je App Store.

Když se ale podíváme na konkurenční Android, tak tam je situace diametrálně odlišná. Právě Android od Googlu totiž takzvaný sideloading povoluje. Co to ale vlastně znamená. Sideloading označuje možnost instalace aplikací mimo oficiální zdroje, kdy například dojde ke stažení instalačního souboru přímo z internetu a jeho následnou instalaci. Systémy iOS a iPadOS jsou tak v tomto směru podstatně více zabezpečené, jelikož veškeré aplikace, které jsou k dostání z oficiálního App Storu, prochází rozsáhlou kontrolou. Když vezmeme v potaz, že možnost instalace pouze z vlastního obchodu v kombinaci s poplatky, které nelze obejít, Applu solidně vydělává, tak to má i druhý benefit – vyšší bezpečnost. Není tedy divu, že se cupertinský gigant sideloadingu v těchto systémech  zuby nehty brání.

Ovlivnil by příchod sideloadingu bezpečnost?

Samozřejmě se nabízí otázka, zdali tento argument o bezpečnosti není tak trošku lichý. Kdyby k něčemu podobnému došlo, uživatelé by přeci měli na výběr, zdali chtějí sáhnout po oficiální (a pravděpodobně i dražší) cestě v podobě App Storu, anebo jestli si daný program či hru stáhnou z webu přímo od vývojáře. V takovém případě by jablíčkáři, kteří upřednostňují svou bezpečnost, stále mohli svého favorita najít v jablečném obchodě a možnosti sideloadingu se tak vyhnout. Tak se alespoň situace jeví na první pohled.

Když se na to však podíváme z „trošku větší dálky“, je jasné, že je tomu ještě trošku jinak. Ve hře jsou konkrétně dva rizikové faktory. Samozřejmě zkušený uživatel se nemusí nechat nachytat na podvodnou aplikaci a v drtivé většině případů, uvědomující si rizika, zamíří rovnou do App Storu. Tato situace ale nemusí platit pro všechny, především ne u dětí a seniorů, kteří nejsou v této oblasti natolik zdatní a mohou být snáze ovlivněni například do instalace malwaru. Z tohoto hlediska tak sideloading může skutečně představovat rizikový faktor.

fortnite ios
Fortnite na iPhonu Zdroj: cdn.vox-cdn.com

V tom druhém případě můžeme Apple vnímat jakožto relativně dobře fungující kontrolní orgán, za který si zkrátka musíme o něco připlatit. Jelikož všechny aplikace z App Storu musí projít schválením, tak se jen v minimálním případě stane, že skutečně projde i rizikový program a zpřístupní se tak veřejnosti. Kdyby tedy došlo k povolení sideloadingu, někteří vývojáři by se z jablečného obchodu mohli kompletně stáhnout a nabízet své služby pouze prostřednictvím oficiálních stránek či jiných obchodů sdružujících vícero aplikací. V tomto okamžiku bychom ztráceli tento takřka neviditelný benefit kontroly a nikdo by už nedokázal dopředu přesně ověřit, zdali je daný nástroj bezpečný a nezávadný.

Sideloading na Macu

Když se ale podíváme na Macy, dojde nám, že na těch sideloading zcela normálně funguje. Ačkoliv tedy jablečné počítače nabízejí svůj oficiální Mac App Store, tak i přesto na ně lze instalovat aplikace stažené z internetu. Modelově se tak přibližují spíše Androidu než iOS. Svou roli v tomto ale sehrává i technologie zvaná jako GateKeeper, která se stará o bezpečné otevírání aplikací. Ve výchozím nastavení Macy navíc umožňují pouze instalaci aplikací z App Storu, což lze samozřejmě změnit. Jakmile však počítač rozpozná program, který není podepsán vývojářem, tak vám jej neumožní spustit – výsledek jde sice obejít skrze Předvolby systému, avšak i tak se jedná o drobnou ochranu běžných uživatelů.

Jaká bude budoucnost?

Aktuálně se můžeme pouze dohadovat, zdali Apple zavede sideloading i na iOS/iPadOS, anebo jestli se bude i nadále držet současného modelu. S jistotou lze však říct, že pokud podobnou změnu cupertinskému gigantovi nikdo nenařídí, tak se do ní rozhodně pouštět nebude. Hlavní roli v tomto pochopitelně hrají peníze. Kdyby Apple vsadil na sideloading, sám by se tak připravil o nemalé částky, které mu denně proudí do kapes díky poplatkům za nákupy v aplikacích nebo nákupy samotných aplikací.

Na druhou stranu se ještě nabízí otázka, zdali má vůbec někdo právo Applu změnu vlastně nařizovat. Pravdou sice je, že kvůli tomu nemají jablíčkáři a vývojáři moc na výběr, kdežto na druhou stranu je nutné si uvědomit, že gigant jako takový své systémy a hardware vytvořil zcela od píky a s trochou nadsázky má tedy právo si s nimi dělat, co se mu zlíbí.

Diskuze k článku

  Sideloading je je podvod a jak rikate jde o penize.
  Nejvetsi problem je,ze nekdo urcuje co si muzete nainstalovat na pristroj ktery je za velke penize Vam prodany.
  Sideloading zvazuje Microsoft,Xiaomi a dalsi.
  HP notebooky maji biosy zamknute,aby majitel neposkodil funknost.Jedna se o funkci „Advanced“ .Ja jsem pro sideloading,ale po dobu zarucni doby.Potom
  by mohli pristroje odemknout.
  A ze to delaji pro zakazniky je fikce.V konzumni spolecnosti kde vladnou penize Vam nikdo neda nic zadarmo.

celý text

Čtěte více