Zavřít reklamu

Shazam je populární aplikace, která dokáže identifikovat hudbu, filmy, reklamu a televizní pořady na základě poslechu krátké ukázky za pomoci mikrofonu v zařízení. Vytvořila ho londýnská společnost Shazam Entertainment a od roku 2018 je ve vlastnictví společnosti Apple. A ta jej chce zcela logicky stále zdokonalovat. 

V ideálním případě je Shazam schopen identifikovat jakoukoli přehrávanou skladbu během několika mála sekund, samozřejmě tomu ale nemusí být zcela vždy, a to především pokud je zvuk zpívaný někým jiným než interpretem, který skladbu oficiálně nahrál, nebo pokud jde o instrumentální hudbu a vážnou hudbu. S poslední aktualizací by nicméně měla aplikace Shazam poslouchat delší dobu, než identifikaci nadobro vzdá. To by mělo znamenat, že bude platforma ještě užitečnější než dříve.

Společnost Shazam Entertainment Limited byla založena už v roce 1999 Chrisem Bartonem a Philipem Inghelbrechtem, kteří byli studenty Kalifornské univerzity v Berkeley a pracovali v londýnské internetové poradenské firmě Viant. V prosinci roku 2017 ale Apple oznámil, že Shazam kupuje za 400 milionů dolarů, kdy k akvizici došlo 24. září 2018. Od té doby jej společnost patřičně vylepšuje a snaží se o jeho hlubší integraci do systému iOS.

Ovládací centrum 

Jednou z největších novinek byla aktualizace na verzi iOS 14.2, která umožnila přidat Shazam do Ovládacího centra. Výhoda je zde zřejmá, protože po kliknutí na ikonu, která je tím pádem dostupná kdekoli v systému, začne Shazam ihned identifikovat skladby. Nemusíte tak nikde po ploše hledat samostatnou ikonu aplikace a spouštět ji. Toto jiné aplikace neumožní, protože jim Apple do svého Ovládacího centra přístup odepírá.

Klepnutí na zadní stranu 

Pokud chcete okamžitě Shazamem rozpoznat skladbu, aniž byste museli interagovat s displejem, jde to také. S iOS 14 totiž přibyla nová funkce Klepnutí na zadní stranu, myšleno tedy iPhonu. Můžete klepnout dvakrát nebo třikrát, přičemž chování si určíte v Nastavení -> Zpřístupnění -> Dotyk. Pokud si zde definujete Zkratku zpřístupnění právě na Shazam, tak jej tímto vyvoláte. 

Obraz v obraze 

iOS 14 přineslo i funkci picture in picture, tedy tzv. obraz v obraze. Pokud tedy spustíte funkci automatického rozpoznávání skladeb a spustíte nějaké video v režimu PiP, tak vám jej jednoduše identifikuje. Výhoda je v tom, že si takto rozpoznaný obsah můžete uložit do knihovny Shazamu. Funguje to nejen v Safari, ale samozřejmě i YouTube atd.

Integrace do systému 

Tím, že Apple Shazam integroval do systému iOS, můžete „shazamovat“ i obsah napříč aplikacemi, jakými jsou TikTok nebo Instagram a zjistit tak, jaká hudba v přítomných příspěvcích hraje, pokud není uvedená. Samozřejmostí je také to, že aplikace nabízí vlastní widget. Ten vám v různém zobrazení může ukázat vámi naposledy identifikované skladby.

Off-line rozpoznávání 

Shazam funguje i off-line. Neřekne vám tedy výsledek ihned, každopádně pokud nejste na datech, umí úryvek skladby, kterou neznáte, nahrát a identifikovat ji až následně, tedy jakmile se opětovně připojíte k síti. 

Apple Music 

Shazam umí s Apple Music synchronizovat své rozpoznávání, takže automaticky může vytvářet playlist vámi hledaného obsahu ve streamovací platformě. A protože Shazam nabízí jistá omezení použití, tak díky předplatnému Apple Music ta padají. Snadno si v něm tak především přehrajete celé skladby.

Shazam si z App Store nainstalujete zde

.