Zavřít reklamu

Dnes je úterý, 21. července, 21:00 hodin. Pro některé z vás to možná znamená ideální čas pro ulehnutí do postele, na našem magazínu však pravidelně v tuto dobu zveřejňujeme již tradiční souhrn dne ze světa informačních technologií. Dnes se společně podíváme na celkově tři novinky, kdy některé z nich budou souviset s novinkami, které jsme zveřejnili ve včerejším souhrnu. Celkově bude tento souhrn věnován především mobilním čipům, technologii 5G a společnosti TSMC. Vrhněme se tedy přímo na věc.

Podívejte se na nejnovější procesor Snapdragon

Mezi nejvýkonnější mobilní procesor patří v jablečném světě Apple A13 Bionic, který najdete v nejnovějších iPhonech 11 a 11 Pro (Max). Pokud se podíváme do světa Androidu, tak zde obývají trůn procesory od Qualcommu, které nesou označení Snapdragon. Až do nedávna platilo, že je nejvýkonnějším procesorem ve světě telefonů s Androidem Qualcomm Snapdragon 865. Qualcomm však přišel s vylepšenou verzí Snapdragon 865+, která oproti té původní nabízí ještě větší výkon. Konkrétně tento mobilní čip nabídne osm jader. Jedno z těchto jader, jenž je označené jakožto výkonnostní, pracuje na frekvenci až 3.1 GHz. Další tři jádra jsou poté výkonnostně i úsporou ve stejné rovině a nabízí maximální takt až 2.42 GHz. Zbylá čtyři jádra jsou úsporná a běží na maximální frekvenci 1.8 GHz. Snapdragon 865+ je poté vybaven grafickým čipem Adreno 650+. Vůbec první telefony s tímto procesorem by se měly na trhu objevit již za několik málo dní. Postupem času by se tento procesor mohl objevit u telefonů a tabletů od Xiaomi, Asusu, Sony, OnePlus a také od Samsungu (byť ne na evropském trhu).

SoC Qualcomm Snapdragon 865
Zdroj: Qualcomm

Čína se bude mstít za restrikce EU vůči Huawei

V poslední době se ve světě chytrých telefonů velmi často hovoří o zprovoznění sítě 5G. Někteří technologičtí giganti už vydali své první chytré telefony, které síť 5G podporují, byť pokrytí prozatím není bůhvíjaké. The Wall Street Journal informoval o tom, že by měla Čína zavést určité regulace v případě, že Evropská unie společně s Velkou Británií zakáže čínským společnostem (především Huawei) budovat v zemích Evropy 5G síť. Konkrétně by měla regulace zakázat společnostem Nokia a Ericsson vyvážet všechna zařízení těchto společností, která boudou vyrobená právě v Číně. Obchodní válka mezi Čínou a dalšími zeměmi tak i nadále pokračuje. Vypadá to, že především Spojené státy a nyní už i Evropa jednoduše nepočítají s následky a zpětnými úderemx, které mohou přijít v případě, že dojde k dalšímu omezení Číny. Je nutné si uvědomit, že právě v Číně dochází k výrobě většiny chytrých zařízení, a pokud by Čína zatrhla vývoz některých produktů, tak by to americké či evropské společnosti rozhodně mohlo velmi bolet.

Huawei P40 Pro:

Důvodem, proč TSMC ukončilo spolupráci s Huawei, je možná Apple

Ve včerejším souhrnu jsme vás informovali o tom, že společnost TSMC, která vyrábí procesory například pro Apple, přestává vyrábět procesory pro Huawei. Podle dostupných informací bylo takto rozhodnuto na základě amerických sankcí, které musí Huawei platit již více než jeden rok. Pokud by ze strany TSMC nedošlo k ukončení spolupráce s Huawei, tak by údajně společnost přišla o důležité klienty ze Spojených států amerických. Nyní však na povrch prosakují další informace o tom, proč TSMC poměr s Huawei ukončilo – dost možná za to může právě Apple. Pokud vám před několika týdny neunikla konference WWDC20, tak jste určitě zaznamenali termín Apple Silicon. Pokud jste konferenci nesledovali, tak Apple oznámil započatí přechodu na vlastní ARM procesory u všech svých počítačů. Tento přechod by měl trvat cca dva roky, během kterých by měly všechny jablečné Macy a MacBooky běžet na vlastních ARM procesorech od jablečné společnosti – a kdo jiný by měl čipy pro Apple vyrábět, než právě TSMC. Dost možná se tak z určité části TSMC rozhodlo pro odříznutí Huawei právě z důvodu, že je nabídka od Applu o dost zajímavější a rozhodně také ziskovější.

.