Zavřít reklamu

JustWatch je služba, která dokáže zprostředkovat veškeré tituly ze všech streamovacích služeb v rámci jediné aplikace. Zároveň ale také zaznamenává detailní statistiky o tom, jaké streamovací služby uživatelé využívají, a na co se vlastně dívají. Veškerá tato data pak zpracovává do přehledných grafů s cennými a zajímavými informacemi. Aktuálně v platformě sestavili poměrně zajímavou analýzu globálních tržních podílů streamovacích služeb a toho, jak příchod Apple TV+ a Disney+ zamával s podíly těch největších hráčů, tedy především Netflixu a Prime Video. 

Zahájení fungování sítí Disney+ a Apple TV+ v listopadu 2019 sice mělo za následek okamžitý pokles tržních podílů právě obou zmíněných největších hráčů v odvětví, s postupem času je jejich křivka ale poměrně lineární. Jak však Disney+ stále expanduje na nové trhy, jeho podíl tak samozřejmě pokračuje v růstu. Čísla jsou sbírána od listopadu 2019 do června 2021. Disney+ se těší zájmu samozřejmě zejména díky své produkci, do které spadají ty největší světové blockbustery a obsáhlé franšízy. U nás na spuštění služby ale bohužel pořád čekáme, jelikož společnost naši republiku totiž zařadila do východní Evropy. Dobrou zprávou ale je, že se rozhodně dočkáme, a to nejpozději na konci letošního roku, kdy chce být služba dostupná již celosvětově.

 

Z grafu od JustWatch je nicméně poměrně zajímavé i to, že Apple TV+ vede před takovým hráčem, kterým je hulu. HBO Max, které startovalo až v květnu 2020, se ale už pomalu na streamovací službu od Applu dotírá. Otázkou také je, co s Apple TV+ také bude, až začnou službu rušit všichni ti, kteří ji měli v rámci koupě produktů společnosti zdarma. 

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.