Zavřít reklamu

V první betaverzi iOS 13.4 se objevila zmínka o nové funkci, které se nyní neřekne jinak než „CarKey“. Díky ní by měly iPhony a Apple Watch snadno posloužit jako klíče od vozu, který disponuje NFC čtečkou k odemčení. Krátce po tomto zjištění se začalo spekulovat o tom, jaké by mohlo být využití této funkce a jak se zdá, mohla by to být skutečně velká věc.

A to ne ani tolik z pohledu běžného uživatele, resp. majitele vozu s NFC odemykáním. Pro tyto lidi půjde jen o zpříjemnění jejich života. Apple CarKey má však potenciál do velké míry změnit svět carsharingu a různých půjčoven automobilů.

V současné době se jednotlivé „klíče“ od automobilů nachází v aplikaci Peněženka, kde je možné s nimi dále manipulovat. Je například možné je odeslat jiným lidem, čímž jim můžete zpřístupnit vozidlo po vybranou dobu. Klíčky od vozů by mělo být možné sdílet za pomocí Zpráv, a to jen na další iPhony, neboť bude pro fungování potřeba vlastnit iCloudový účet a zařízení, jež podporuje Touch ID nebo Face ID, kvůli identifikaci příjemce. Klíčky bude také možné posílat jen v rámci standardní konverzace, ve skupinové tato možnost fungovat nebude.

Jakmile dojde k odeslání virtuálního NFC klíče, příjemce bude moci použít svůj iPhone nebo své kompatibilní Apple Watch k „aktivaci“ auta, a to buď na permanentní, nebo dočasné bázi. Délka vypůjčení klíče závisí na jeho nastavení, které upravuje majitel klíče. Každému příjemci NFC klíče se na displeji jeho iPhonu zobrazí detailní informace o tom, kdo jim klíč poslal, jakou dobu bude aktivní a na jaké vozidlo se vztahuje.

Apple CarPlay:

Společnost Apple bude na rozšíření této novinky spolupracovat s automobilkami, což by se mělo projevit na tom, že bude funkce zabudována do infotainment systému vozů tak, jako je dnes například Apple CarPlay. Mimo jiné i pro tyto důvody je Apple členem Car Conectivity Consortium, které se stará o implementaci NFC standardů do vozidel. V tomto případě jde o tzv. Digital Key 2.0, který by měl zajistit zabezpečené propojení mezi telefonem (hodinkami) a vozem).

NFC digitální klíč u BMW:

bmw-digital-key.jpg

Další konkrétní informace o Apple CarKey neznáme. Ani není zcela jasné, jestli Apple novinku představí už v iOS 13.4, nebo si jí ponechá až na příchod iOS 14 později v průběhu roku. Tak jako tak se bude jednat o funkci, která může výrazně ovlivnit to, jak funguje například trh s půjčovnami aut, či platformy pro sdílení vozidel. Implementace technologie CarKey s sebou přináší ohromné množství otazníků, a to zejména z právního hlediska, pokud by si však mohli lidé půjčovat auta v půjčovnách jen na vyžádání klíče v aplikaci, mohlo by to způsobit doslova revoluci. Zejména v zahraničí a na ostrovech, kde jsou turisté odkázáni na klasické půjčovny aut, které jsou jednak relativně drahé, navíc je celý proces poměrně zdlouhavý. Možností využití Apple CarKey je ovšem nespočet, ve finále však bude záležet na velkém množství hráčů (od Applu, přes automobilky a různé regulátory), kteří funkci a její fungování v praxi ovlivní.

.