Zavřít reklamu

Viber, jedna z předních komunikačních aplikací na světě, uveřejňuje výsledky globálního průzkumu, který se uskutečnil mezi uživateli aplikace a kterého se zúčastnilo více než 340 000 osob. Celkově odpovědělo 77% uživatelů, že soukromí a bezpečnost jsou pro ně důležité.

Koronavirová krize urychluje digitalizaci mnoha aspektů našeho života, od vzdělávání po lékařskou péči, a roste tak využití aplikací a digitálních formátů, které nám umožňují být v kontaktu s přáteli, rodinou a kolegy. Podle provedeného průzkumu lidé ale také přemýšlí o bezpečnosti dat, které v digitálním světě sdílí.

Viber Den ochrany osobnich udaju

Z regionů, které se průzkumu zúčastnily (Evropa, Blízky východ, severní Afrika, jihovýchodní Asie), je bezpečnost dat nejdůležitější pro osoby ze západní Evropy, kde jí za velmi důležitou označilo 85 procent odpovídajících. To je skoro o 10% více než je globální průměr. V České republice odpovědělo 91% účastníků průzkumu, že je pro ně digitální soukromá důležité. To je skoro o 10% více, než výsledek v zemích střední a východní Evropy (80,3%).

Pro uživatele je nejdůležitější, aby bylo v komunikaci možné nastavit funkce pro soukromí a aby byly jejich konverzace defaultně šifrované na obou koncích. 77% českých účastníků průzkumu uvedlo, že je pro ně prioritou, aby jejich konverzace byly soukromé. Dalších 9% odpovědělo, že je pro ně důležité, aby jejich data nebyla sbírána a sdílena nad rámec toho, co je potřeba pro fungování aplikace.

Na Viberu jsou všechny soukromé konverzace a hovory chráněny šifrováním na obou koncích komunikace. Nikdo se nemůže přidat ke skupině bez pozvání. Viber také nabízí funkci skrytých konverzací, do kterých je přístup možný pouze s PIN kódem a nebo mizících zpráv, které se samy odstraní po nastaveném čase.

Viber vysledky pruzkumu soukromi

Účastníci průzkumu ze střední a východní Evropy, kterých bylo celkem téměř 100 000, většinově odpověděli (72%), že je pro ně velmi důležité šifrování komunikace na obou koncích. V loňském roce v podobném průzkumu takto odpovědělo pouze 18% účastníků.

Když srovnáme české výsledky, kde je digitální soukromí velmi důležité s okolními zeměmi, vidíme, že na Slovensku je to s 89% podobné. Nejméně je tato otázka v regionu důležitá na Ukrajině, kde tak odpovědělo pouze 65% uživatelů.

V průzkumu také 79% účastníků odpovědělo, že by vyměnilo komunikační aplikaci, kterou používají, za jinou z důvodu ochrany soukromí.

“Tento průzkum nám jasně ukazuje, že otázka bezpečnosti nemůže být opomíjena a to obzvláště v současné době, kdy rostou obavy z vytěžování soukromých dat kvůli ziskům,” řekl Djamel Agaoua, CEO ve společnost Rakuten Viber. “Ochrana dat je pro naše uživatele důležitým tématem a my budeme nadále nabízet bezpečnou platformu pro komunikaci pro lidi z celého světa.”

.