Zavřít reklamu

Není žádným překvapením, že iPhony jsou mezi náctiletými a příslušníky tzv. Generace Z velmi populární. V dotazníku společnosti Piper Jaffray uvedlo celých 83 % teenagerů, že vlastní či vlastnili iPhone. V podobném dotazníku provedeném magazínem Business Insider uvedlo 46 % respondentů, že k vyplňování otázek použili tablet či smartphone s operačním systémem iOS. Nicméně nutné vzít v potaz, že statistiky se vztahují k teenagerům ze Spojených států.

V době, kdy začala Generace Z dospívat, se status iPhonu postupně přeměnil z luxusního výdobytku na něco, co je zkrátka svým způsobem nezbytné. V některých oblastech je dokonce vlastnictví iPhonu považováno za jakousi společenskou samozřejmost, a ti, kteří iOS zařízení nevlastní, bývají často vysmíváni či vytlačováni na okraj. Devatenáctiletý student Mason O’Hanlon uvedl, že lidé, kteří nevlastní iPhone, jsou často vnímáni jako ti, kteří se chtějí odlišit. A odhadl, že zhruba 90 % jeho známých používá iPhone.

iPhony nicméně stále ještě nejsou – a ještě nějakou dobu nebudou – levnými smartphony, a i ty nejlevnější, které jsou momentálně dostupné na stránkách Applu, vyjdou na desítky tisíc korun, což rozhodně není zanedbatelná částka.

Vlastnictví jiného smartphonu než toho od Applu znamená také podle dvacetileté Nicole Jimeneze jisté sociální vyloučení. „Pokud nemáte iPhone, nikdo vás nemůže přidat do skupinového chatu,“ uvedla studentka Rutgers University, a dodala, že to sice může vypadat zle, ale že je zkrátka těžké si skupinově dopisovat s lidmi, kteří nemají iPhone.

Podle expertů také smartphony – a zvlášť ty od Applu – mají nemalý podíl na vzniku takzvané „kultury multitaskingu“, kdy uživatelé konzumují neúměrně větší množství mediální obsahu, protože souběžně se svými počítači také v tu samou dobu používají iPhony. Podle teenagerů, kteří se zúčastnili průzkumu Business Insider, se ale jedná o neefektivní multitasking, který vlastně nefunguje.

„Díky kognitivní psychologii víme, že lidský mozek se ve skutečnosti neumí vědomě soustředit na více než jednu věc v tu samou chvíli,“ uvádí Jean Twenge ze státní univerzity v San Diegu.

Náctiletí jsou nicméně ke zmíněnému multitaskingu svým způsobem neustále nuceni, a to kvůli notifikacím na svých smartphonech. Bez okamžité kontroly upozornění mají totiž pocit, že by jim mohlo utéct něco důležitého.

iPhone X teen holky FB
Amaya Tomanová

Nihil nocere

Dítě devadesátek a milovnice Japonska. S oblibou píšu o aplikacích, marketingu, a historii Applu. Baví mě objevovat nové věci, učit se novým postupům a poznávat nové technologie. Mám ráda impresionismus, Boba Dylana a své Apple Watch.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Taky mám vyloučené děti. S platem 20 hrubého je předražená asijská elektronika s logem Iphone sci-fi. Dnešní doba je v tomhle dementní.

  V UK bylo také normální že jste si k tarifu vybral telefon jaký jste chtěl za jednu libru. Zkoušel jsem 4s ale za 14 dní jsem ho vrátil nedokázal jsem si zvyknout na ovládání. Vyrostl jsem na x86 platformě takže logika Applu mi přišla divná. A Apple dnes už není žádný innovator.

  nerad Vám kazím představy ale u nás na škole byl každej s ajfounem za debila co neví co s prachama =) dodnes se směju všem kdo se prezentují skrz značku mobilního telefonu. neříkám že ajfoun není kvalitní zařízení, říkám že je to ZBYTEČNĚ předražené zařízení s funkcemi které umí každý levnější android zdarma. nepřekvapuje mě že na vebu jablíčkář prezentujete jabko jako to nejlepší a módní.. jen mě překvapuje, že po napsání a zveřejnění takového článku plného lží a dezinformací může autor v klidu spát nebo se na sebe podívat do zrcadla. pokud v životě nic nedokážete a máte problém i se základní gramatikou nezoufejte, pořát můžete být autory článků na jablíčkář.cz =)

  Prezentovat se skrz vlastnictví nejake veci je sice dost ubohé, ale tohle radobyvysmivani je jeste podstatne ubozejsi.
  Vypada to zvláštně, kdyz se clovek ve stare Skodovce směje nekomu v Bentley nebo posuzuje zbytečnost cizího telefonu, na ktery by sam vydělával dva mesice.

  jinak autorko zajímalo by mě proč nám sem cpete článek o dětech z USA? ať si tam kupujou co chtěj. co je mi po nich tady v ČR? píšete o oblastech ve spojených státech. jakých oblastech? opíráte se o nějaká čísla, odkud ty čísla jsou? zdroje vašich článků tu nejsou takže je to jen vycucané z prstu. dejte si facku Amayo takovej hnus co ste napsala jen pro nějakou korunu. akorát potvrzujete že co uživatel applu to lhář nebo idiot. má úcta.

  Spíše jde o to že v ostatních zemích jako je třeba USA, Británie, Německo atd. Je iPhone branej jako obyčejnej telefon, a s jejich platama si mohou dovolit i dva. Kdežto př. V ČR je to bráno přesně jak napovídá popisek článku. Lidé jsou prostě hloupí a jen kvůli tomu že je tam nakouslé jablko jsou schopni utratit desetitisíce a ani vlastně neví proč. Jednoduchá otázka, kterou často pokládám uživatelům apple. “ proč jsi si koupil iphone? “
  A odpověď vždy stejná “ protože je to apple “
  Tak tady vidíte jak se dělí společnost. Na hlupáky co koupí vše, jen aby se drželi masy lidí a na chytré lidi co chtějí vybočit a dělat si věci po svém.

  Diskuse plna chudych androidaku ….

  Ty mimino!!!! Mně je 50 a makám celej život! Ale vím, že penězma se ne posuzuje kvalita člověka! I Phone je kvalitní to bez debat. Ale za poloviční cenu mám Huawei p20 pro a sem maximálně spokojen! Jsem proto noob? Né, rozdíl v ceně sem vrazil do naplnění lednice!

  Zlatým písmem tesat do kamene….. AMEN…..za ušetřené peníze mám minimálně 30 Kg luxusního bio hovězího na steaky, místo okousaného jablka… (Apple je super, ale ty ceny za které své modely prodává jsou ve srovnání s konkurencí dost přemrštěné)

  Priste napiste článek o tom, ze pro teenagery je samozřejmost bydlet v iglu nebo vlastnit samopal a podložit to rozhovorem s Eskymáky nebo členy ISIS ?

  Kolem roku 1999-2001 jsme si kupovali nejdražší telefony Nokia 8850 , které stály 35 000 kč a nikdo jsme se nepovažovali za vrchol společnosti .Teda my co jsme si to mohli dovolit ,já měl tenkrát zastavárny a koupil jsem si cokoli jsem chtěl. Ovšem stále to pro nás byl jen obyčejný telefon a nic víc. Dneska si většina pubertáků pořídí použitý iPhone z druhé ruky za poloviční cenu a jen někteří si ho koupí fungl nový a už se považují za sociální špičku . ))))) Já mám Samsung S10 a jezdím Range Roverem z roku 2017 . Dnes vlastním už 17 let sběrné suroviny a provozuji i ekologické likvidace autovraků . Pubertáci mají iPhone a většina z nich bydlí u rodičů a ti ostatní v nájmech a mají mizerně placenou práci a přesto se považují za sociální špičku ?? )))) Směšný už jen dneska ty trička s nápisem Lewis přes hrudník .My Lewis nekupovali ani v 90 letech protože to byla podřadná značka stejně jako dneska . Až budete mít smrádata opravdu prachy ,tak budete nosit značku Bogner kde jen za bundu dáte 2000 euro a ne nějakej lacinej šmejd Lewis . Dneska je fakt doba k smíchu )))))))) Machrovat s pouzitým telefonem a přitom mít jinak uplně holou prdel )))))))))))

  Tak pubertaci celkem logicky bydli obvykle u rodičů, ne?
  Spis mi prijde srandovni, kdyz ma udajne dospěly clovek potřebu se vytahovat do anonymní diskuze a zaroven tvrdi, jak vydelal penize v zastavarne. To by tu o mizerne placené praci mohl zacit psat treba gaypornoherec ?

  Jestli máte bundu od BOGNER za 50.000 Kč, tak jste mezi „SVÝMI“ za chudáka, protože je to snad ta nejlevnější bunda co BOGNER nabízí…..

celý text

Čtěte více.