Zavřít reklamu

Není žádným překvapením, že iPhony jsou mezi náctiletými a příslušníky tzv. Generace Z velmi populární. V dotazníku společnosti Piper Jaffray uvedlo celých 83 % teenagerů, že vlastní či vlastnili iPhone. V podobném dotazníku provedeném magazínem Business Insider uvedlo 46 % respondentů, že k vyplňování otázek použili tablet či smartphone s operačním systémem iOS. Nicméně nutné vzít v potaz, že statistiky se vztahují k teenagerům ze Spojených států.

V době, kdy začala Generace Z dospívat, se status iPhonu postupně přeměnil z luxusního výdobytku na něco, co je zkrátka svým způsobem nezbytné. V některých oblastech je dokonce vlastnictví iPhonu považováno za jakousi společenskou samozřejmost, a ti, kteří iOS zařízení nevlastní, bývají často vysmíváni či vytlačováni na okraj. Devatenáctiletý student Mason O’Hanlon uvedl, že lidé, kteří nevlastní iPhone, jsou často vnímáni jako ti, kteří se chtějí odlišit. A odhadl, že zhruba 90 % jeho známých používá iPhone.

iPhony nicméně stále ještě nejsou – a ještě nějakou dobu nebudou – levnými smartphony, a i ty nejlevnější, které jsou momentálně dostupné na stránkách Applu, vyjdou na desítky tisíc korun, což rozhodně není zanedbatelná částka.

Vlastnictví jiného smartphonu než toho od Applu znamená také podle dvacetileté Nicole Jimeneze jisté sociální vyloučení. „Pokud nemáte iPhone, nikdo vás nemůže přidat do skupinového chatu,“ uvedla studentka Rutgers University, a dodala, že to sice může vypadat zle, ale že je zkrátka těžké si skupinově dopisovat s lidmi, kteří nemají iPhone.

Podle expertů také smartphony – a zvlášť ty od Applu – mají nemalý podíl na vzniku takzvané „kultury multitaskingu“, kdy uživatelé konzumují neúměrně větší množství mediální obsahu, protože souběžně se svými počítači také v tu samou dobu používají iPhony. Podle teenagerů, kteří se zúčastnili průzkumu Business Insider, se ale jedná o neefektivní multitasking, který vlastně nefunguje.

„Díky kognitivní psychologii víme, že lidský mozek se ve skutečnosti neumí vědomě soustředit na více než jednu věc v tu samou chvíli,“ uvádí Jean Twenge ze státní univerzity v San Diegu.

Náctiletí jsou nicméně ke zmíněnému multitaskingu svým způsobem neustále nuceni, a to kvůli notifikacím na svých smartphonech. Bez okamžité kontroly upozornění mají totiž pocit, že by jim mohlo utéct něco důležitého.

iPhone X teen holky FB
.