Zavřít reklamu

Fotoaparáty mobilních telefonů se se svou každou novou generací patřičně vylepšují. Za ta léta se vyvinuly natolik, že díky nim mnozí odložili veškerou jinou fotografickou techniku. Kompakty ve větší míře, DSLR v menší, ale přece. iPhone máme vždy po ruce a ihned připravený k tomu jednat. Právě telefony Applu pak patří k těm nejlepším fotoaparátům. Proč tedy Apple na fotografy více necílí i vlastním příslušenstvím? 

Je jedno, jestli sáhnete po iPhonu 13 Pro nebo Galaxy S22 Ultra, či jiném top modelu jiné značky. Všechny už v dnešní době podávají skutečně skvělé výsledky. Je ale pravda, že iPhony jsou v tomto ohledu nejpropagovanější a tím pádem i pro různé počiny nejpoužívanější. Steven Soderbergh na něho natočil celovečerní film, Lady Gaga si nechala natočit hudební videoklip a nyní se do toho pustil i Steven Spielberg.

Ten tedy pro člena kapely Mumford & Sons Marcuse Mumforda režíroval hudební videoklip, který produkovala jeho manželka Kate Capshaw. Je ale pravda, že se nejedná o žádnou hollywoodskou produkci. Celý klip byl natočený na jeden záběr s aplikovaným černobílým filtrem. Oproti počinu Lady Gaga je to tak značný rozdíl, na druhou stranu, zde je ze stylu záběrů jasně přiznáno, jak je klip natočený.

Není sporu o tom, že jsou iPhony skutečně kvalitní fotografická zařízení. Osobně jsem ostatně natočil hudební videoklip pro jednu lokální hudební kapelu už na iPhone 5 (a to jen za pomoci stativu) a sestříhal jsem jej na prvním iPadu Air (v iMovie). Když se podívám na Spielbergův výsledek, asi jsem si s tím dal i více práce než on. Video najdete níže, ale berte na vědomí, že vzniklo už v roce 2014.

Ideální řešení? 

Apple sice cílí na mobilní fotografy a autory videí, k čemuž jim ostatně v řadě Pro nabízí i speciální formáty ProRAW a ProRes, od veškerého fotografického příslušenství ale dává ruce stranou. V případě aktuálního Spielbergovo videa nebylo zrovna třeba používat nějaké speciální příslušenství (což ostatně vidíme zde), ale v jiných případech je štáb vybaven gimbaly, mikrofony, světly a dalšími přídavnými objektivy.

Jenže Apple má svůj program MFi, tedy Made For iPhone, ve kterém spoléhá právě na řešení výrobců třetích stran. Stačí mít nějaké příslušenství, které chcete nechat pro iPhone oficiálně licencovat, a po zaplacení patřičné provize Applu si můžete na krabičku balení dát onu nálepku. A to je právě to. Proč by se Apple vlastně vůbec snažil, když mu stačí takovýto program, ve kterém nehne ani prstem a peníze mu z něho stejně plynou?

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více